بالا رفتن سن ازدواج در کشور ارتباطی با مسائل اقتصادی ندارد

این جامعه شناس اظهار داشت: اگر دختر و پسر به یکدیگر علاقه مند باشند و با حداقل امکانات زندگی خود را شروع کنند، مسائل اقتصادی برای آنها جزء اولویت‌های اول برای ازدواج قرار نمی‌گیرد.

یاسمین علوی جامعه شناس در گفت و گو با زنان خبر با اشاره به مسائل اجتماعی و فرهنگی را یکی از دلایل بالا رفتن سن ازدواج در کشور دانست و گفت: در حاضر تغییر در سبک زندگی خانواده‌ها، فرهنگ سازی و آموزش مهارت زندگی توسط خانواده‌ها به جوانان دیر صورت می‌گیرد و افراد بین ۲۵ تا ۳۰ سال می‌توانند به پختگی لازم جهت ازدواج دست یابند.

وی با اشاره به اینکه بالا رفتن سن ازدواج در کشور ارتباطی با مسائل اقتصادی ندارد گفت:  اگر دختر و پسر به یکدیگر علاقه مند باشند و با حداقل امکانات زندگی خود را شروع کنند، مسائل اقتصادی برای آنها جزء اولویت‌های اول برای ازدواج قرار نمی‌گیرد.
علوی با بیان این مطلب که سواد آموزی در کشور باعث بالا رفتن سن ازدواج می‌شود، خاطر نشان کرد: در گذشته خانواده‌ها دختران و پسران خود را از دوران نوجوانی و به صورت تجربی و عملی برای زندگی مشترک آماده می کردند ولی امروزه و در حال حاضر سواد آموزی فرزندان تا حداقل مدرک لیسانس باعث به تعویق افتادن ازدواج و تشکیل زندگی مشترک در آنها شده است.

وی استقلال خواهی بعد از ازدواج را یکی دیگر از علل بالا رفتن سن ازدواج در کشور دانست و اظهار کرد: امروزه چشم انداز دختر و پسر پس از ازدواج، داشتن زندگی مشترک مستقل است و از زندگی با خانواده یکدیگر طفره می‌روند و این باعث می‌شود که جوانان برای داشتن زندگی مستقل و به دست آوردن امکاناتی مانند داشتن مسکن و ماشین مستقل تلاش کنند و سن آنها برای ازدواج بالا برود.
علوی ادامه داد: در گذشته اگر دختر و پسر مهارت زندگی مشترک را نداشتند و یا نداشتن امکانات اولیه مانع از ازدواج آنها می‌شد، با زندگی مشترک کنار خانواده این مهارت را به طور تجربی کسب می‌کردند و بعد از چند سال زوج مستقل می‌شدند و یا حتی تا آخر عمر خود در کنار خانواده زندگی می کردند.
این جامعه شناس در پایان یادآور شد: به طور کلی زندگی و تشکیل زندگی مشترک بر پایه خرید و فروش نیست که بتوان گفت کمبود مسائل اقتصادی مانند نداشتن مسکن، ماشین و کار با درآمد کم مشکل ساز و داشتن آن باعث خوشبختی می شود اما اگر نوع نگرش جوانان و خانواده های آنان برای تشکیل زندگی مشترک مربوط به مسائل اقتصادی و مادیات باشد، همین مسئله می‌تواند بهانه‌ای برای به تعویق افتادن ازدواج در کشور شود.