گفتگو با آموزگار نمونه روستای قمصر؛۸۷ دانش آموز بی سرپرست زیر چتر حمایت

با کمبودهای بسیاری که در روستای قمصر واقع در شهرستان ری وجود داشت اما توانست فعل توانستن را صرف کند و با گدراندن دوره های تحصیلی به موفقیت های زیادی دست پیدا کند.

به گزارش زنان خبر،”فاطمه ملکی”متولد ۱۳۶۲ و از اهالی روستای قمصر است. او اکنون ۱۰ سال است به عنوان دبیر دبیرستان در رشته های شیمی، ریاضی و فیزیک به دانش آموزان ساکن باقرشهر آموزش می دهد و امید دارد بتواند روزی دانش آموزان این آبادی و روستاهایی که نیاز به کمک دارند را به قلعه رفیع موفقیت برساند.او معتقد است که دانش آموزان روستاها نیاز به توجه بیشتری نسبت به دانش آموزان شهری دارند. درمیان این دانش آموزان استعدادهایی وجود دارد که به دلیل شرایطشان ناشناخته باقی مانده اند، ملکی اکنون ۸۷ دانش آموز بی سرپرست را به صورت رایگان در همه رشته های تحصیلی مختلف زیر چتر حمایت خود قرار داده تا بتواند این دانش آموزان را به جایگاهی که لیاقتشان است برساند.

دانش آموزان او اکنون توانسته اند با موفقیت در جشنواره خوارزمی تا حدی خستگی این چند سال تلاش او را جبران کنند.برای آشنایی با این آموزگار نمونه و پر تلاش روستای قمصر گپ وگفت کوتاهی را با وی انجام دادیم که خواندنش خالی از لطف نیست.

چطور شد که به فکر کمک و حمایت دانش آموزان روستا افتادید؟

در دوران تحصیلی ام همیشه با مشکل امکانات مواجه بودم وکسی نبود که دراین زمینه دانش آموزان روستا را حمایت کند اما با کوشش وتلاش خودم موفق شدم مراحل تحصیلی را سپری کنم و اکنون به عنوان آموزگار به دانش آموزان هم روستائیم خدمت کنم. همین موضوع جرقه ای در ذهن من پدیدار کرد که بتوانم از ظرفیت های خودم برای موفقیت دانش آموزان روستا استفاده کنم.

در این زمینه چه اقداماتی انجام دادید؟

با کمک دهیار روستا نزدیک به ۸۷ دانش آموز نیازمند را درمکانی که دهیاری برای این منظور در اختیار ما قرار داده زیر چتر حمایت خود قرار داده ام و اکنون به دانش آموزان بی سرپرست در رشته های زبان، ریاضی، فیزیک وشیمی با کمک خواهرم به صورت رایگان آموزش می دهیم.

دانش آموزان روستای قمصر در زمینه تحصیلی به موفقیت هایی هم دست پیدا کردند؟

البته دانش آموزان روستا توانسته اند با پشتکاری که داشتند درسال ۱۳۹۵ در جشنواره خوارزمی رتبه برتر استانی را از آن خود کنند.

به نظر شما مسئولان در این زمینه چه اقدامی می توانند انجام دهند؟

خوشبختانه دهیاری روستای قمصر حمایت های بسیاری را انجام داده به طوری که امکانات روستا با گذشته قابل مقایسه نیست. اما هنوز جا دارد برای  پرورش استعدادهای این روستا اقدامات موثرتری را انجام داد.

شما به غیر از حمایت دانش آموزان در زمینه تحصیلی در معرفی رشته های هنری هم برنامه ای داشته اید؟

بله،در سال گذشته با حمایت دهیاری روستا موفق شدیم نخستین کارگاه کارآفرینی را در روستا احداث کنیم که اکنون رشته های هنری زیادی از جمله چرم دوزی، عروسک سازی، قالی بافی،گلیم بافی و….به دانش آموزان وبانوان روستا آموزش داده می شود.

در پایان گفتگو چه پیشنهادی برای موفقیت دانش آموزان روستاها دارید؟ به عقیده بنده در روستاها استعدادهای زیادی در زمینه های مختلف آموزشی و هنری وجود دارد که مسئولان می توانند دراین زمینه ورود پیدا کنند و این استعدادها را در مسیر اصلی خود قرار دهند.

مریم فراهانی

انتهای متن/*