یادداشت

یادداشت //چگونه در مورد ویروس کرونا با کودکان صحبت کنیم؟

یکی از منابع ادراک جهان و اتفاقاتی که در آن رخ می دهد، برای کودکان رفتار و گفتار والدین است. به عبارت دیگر می‌توان گفت کودکان دنیا را از زاویه دید والدین می‌بینند.

به گزارش زنان خبر، یادداشت زیر در خصوص چگونگی صحبت در مورد ویروس کرونا در بین کودکان و کنترل استرس کودکان در زمان بحران می باشد که به قلم سمیه دشمیر روانشناس بالینی و درمانگر کودک نوشته شده که در ادامه میخوانید.

درصورتی ما به عنوان والدین درگیر استرس ناسالم یا دیسترس باشیم و نتوانیم آن را مدیریت کنیم و به صورت مداوم اخبار ناخوشایند و گاه نادرست در رابطه با بیماری را پیگیری و منتقل کنیم، ناخواسته استرس را به فرزندانمان منتقل خواهیم کرد.
این امر کاملا بدیهی است که کودکان از طرق مختلف در معرض اخباری مبنی بر شیوع ویروس کرونا قرار خواهند گرفت و این وظیفه بر عهده شما والدین است که هوشیارانه شرایط کنونی را مدیریت کرده و درصورت پرسش کودکان در مورد کرونا اطلاعات را متناسب با سن و میزان درک کودک در اختیار او قرار دهید.
– از دادن اطلاعات خلاف واقع بپرهیزید و هرگز به کودک دروغ نگویید. جز راست نباید گفت هر راست نشاید گفت

– از انتقال خبرهای استرس زا در مقابل کودکان بپرهیزید. حتی درصورتی که فکر می‌کنید به صحبت های شما گوش نمی‌ دهند.

– همچنین با توجه به تعطیلی مهدهای کودک، مدارس و قرنطینه خانگی ممکن است کودکان اندکی عصبی و بهانه‌جو شوند، والدین باید این شرایط را درک کرده و با فراهم کردن محیطی شاد و امن آرامش را به آنها باز گردانند. در راستای این هدف، انجام فعالیت‌های ورزش خانوادگی، بازی با کودکان، درست کردن کاردستی و مشارکت در امور منزل مانند آشپزی و… می‌تواند بسیار موثر باشد.

در این یادداشت می دانید که چگونه متوجه استرس در کودکان شوید؟

کودکان برخلاف بزرگسالان کمتر قادرند به وسیله صحبت کردن استرس خود را ابراز و برون ریزی کنند. آنها اغلب با بیقراری، پرخاشگری، گریه، چسبندگی بیش از حد به والدین به ویژه مادر و همچنین علائم جسمانی از قبیل دل درد و تهوع استرس خود را بروز می‌دهند.
از سوی دیگر درصورتی که فرزند شما هنگام شنیدن اخبار مربوط به کرونا گوش‌های خود را می‌گیرد و یا با سرعت از محیط خارج می شود تا در معرض خبر قرار نگیرد و یا تقاضا می‌کند شبکه تلویزیون را تغییر دهید و همچنین درصورتی که از شما می خواهد درمورد کرونا اصلا صحبت نکنید، به احتمال زیاد این رفتار ها ناشی از استرسی است که در وجود او نهفته است.

درمان استرس کرونا در کودکان

درصورتی که اطمینان حاصل کردید که کودک شما دچار استرس نسبت به ویروس و یا بیماری کرونا شده است. ابتدا میزان استرس کودک را بسنجید. درصورتی که کودک از استرس شدید رنج می‌برد حتما از یک روان‌شناس کودک کمک بگیرید و در صورتی که میزان استرس پایین است و شما در شرایطی به سر می برید که به روان شناس دسترسی ندارید راهکارهای زیر را به کار ببندید.

– با توجه به سن و درک شناختی کودک سیستم دفاعی بدن را برای کودک تشریح کنید و سپس به او اطمینان بدهید که ما با خوردن سبزیجات، میوه و مایعات سیستم دفاعی بدن خودمان را قوی میکنیم تا ویروس کرونا را شکست دهیم.

-برای فرزندانتان توضیح دهید که معمولا کودکان و نوجوانان درصورت ابتلا به این ویروس بسیار خفیف و با علائم سرماخوردگی و یا آنفولانزا آن را تجربه می‌کنند.

-برای کودک قصه‌ای بگویید که در آن قهرمان داستان با استفاده از سبزیجات، میوه و مایعات و رعایت بهداشت توانسته بر ویروس کرونا پیروز شود.

-شکل ویروس کرونا را نقاشی کنید. بهتر است این نقاشی خنده دار ( کاریکاتوری) و یا زیبا و تزیین شده باشد

– با کودک خود کلاژ ویروس کرونا را درست کنید. این کلاژ می‌تواند به شکل یک ویروس کرونای عروس یا داماد باشد و با تکه های پارچه و کاغذ رنگی تزیین کنید.

-به همراه کودک خود با خمیر بازی یا گل رس شکل ویروس کرونا را بسازید و آن را در دستان خود بفشارید و این جمله را تکرا ر کنید( ما کرونا را شکست می‌دهیم)

توجه داشته باشید که راهکارهای فوق را در صورتی به کار ببندید که فرزند شما درگیر استرس باشد. این راهکارها برای کودکانی که استرس ندارند و زندگی عادی خود را دارند به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

 

انتهای متن/*