کمک‌های خارجی آمریکا به نوع رأی‌دهی کشورها در سازمان ملل مشروط می‌شود

دولت آمریکا در بودجه پیشنهادی خود برای سال ۲۰۱۹، میزان کمک‌های خارجی را تا یک سوم کاهش داده و به دنبال مشروط کردن آن به حمایت از این کشور در سازمان ملل است.

به گزارش زنان خبر، به نقل از واشنگتن‌پست، مقامات مسئول در بخش‌های بودجه و کمک‌های خارجی و اقتصادی دولت آمریکا می‌گویند که انتظار می‌رود میزان کمک‌های خارجی در بودجه پیشنهادی سال ۲۰۱۹ این کشور به شدت کاهش یابد. کاخ سفید قرار است طی هفته جاری از لایحه بودجه پیشنهادی خود رونمایی کند.

طبق گزارش واشنگتن‌پست، میزان کمک‌های خارجی براساس لایحه بودجه پیشنهادی با کاهشی حدودا یک‌سومی به ۲۸ میلیارد دلار کاهش می‌یابد. با این حال، کنگره احتمالا این کاهش پیشنهادی را نادیده انگاشته و به تداوم کمک‌های خارجی به میزانی که طی سال گذشته انجام می‌شد، رأی بدهد.

با این حال، دولت ترامپ تهدید کرده است که کمک‌های خارجی ایالات متحده را به حمایت از این کشور مشروط کند، که تا حد زیادی این امر در شیوه رأی دادن کشورهای در سازمان ملل مشخص می‌شود.

ترامپ در سخنرانی سالانه خود در کنگره نیز از قانون‌گذاران این کشور خواسته بود با تصویب قوانینی، شرایطی را فراهم کنند که براساس آن کمک‌های این کشور تنها به «دوستان» آمریکا اختصاص یابد.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل نیز پیشتر اعلام کرده بود که اسامی کشورهایی که در مجمع عمومی سازمان ملل علیه اقدام آمریکا در خصوص بیت‌المقدس رأی داده‌اند را «یادداشت می‌کند». رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا نیز طی سفر هفته گذشته خود به جامائیکا نیز گفت بحث بر سر این است که از سخاوتمندی مردم آمریکا برای پیشبرد ارزش‌های آمریکایی استفاده شود.

با این حال، برای دهه‌ها است که وزارت خارجه آمریکا سابقه عملکرد کشورها در حمایت از واشنگتن در سازمان ملل را پیگیری می‌کند و مطالعات دانشگاهی متعددی نشان می‌دهد که دستکم یک رابطه علی بین کمک‌ها و رأی کشورها وجود دارد. اما به ندرت محاسبات این رابطه مانند امروز اینچنین پر رنگ و علنی بوده است.

انتهای پیام/

 

انتهای متن/*