کمبود ویتامین D را جدی بگیریم/ضرورت ایجاد پارک بانوان در مناطق مختلف

بدن هر انسانی برای حفظ سلامت و تندرستی نیازمند ویتامین‌هایی همچون ویتامین D است. این ویتامین برای تراکم استخوان‌ها و جلوگیری بسیاری از بیماری‌های دیگر ضروری است.

به گزارش زنان خبر، بدن ما به تمام املاح و مواد معدنی که در طبیعت وجود دارد نیازمند است. یکی از این مواد حیاتی ویتامین D است که کمبود آن در بدن موجب بیماری‌هایی نظیر حمله قلبی، دیابت، ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن، نرمی استخوان و… می‌شود.

ویتامین D باعث جذب کلسیم در بدن شده و در حفظ بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن و مقابله با رادیکال‌های آزاد آن و جلوگیری از سرطان نقش اساسی دارد. این ماده مغذی را می‌توان در خوراکی‌هایی نظیر ماهی آزاد، ماهی سالمون، تخم‌مرغ، شیر، کره، پرتقال و انواع مغزها یافت کرد که البته بیشتر آن‌ها چرب‌اند و ممکن است چاقی و عوارض آن را در پی داشته باشند که هنگام مصرف مواظب به وزنتان باشید.

نهایتاً تابش نور آفتاب مطمئن‌ترین و ارزان‌ترین روش تأمین این ماده حیاتی است.

نور خورشید باید مستقیم دریافت شود و تابش آن پشت شیشه یا در هوای آلوده شهرهای بزرگ بازدهی لازم را ندارد.

حداقل ۲۰ دقیقه در روز یا باید در معرض تابش نور قرار بگیرید و اگر فقط صورت و دست‌ها در معرض آفتاب باشد ویتامین D چندانی تولید نمی‌شود.

با توجه به ساختار منازل امروزی و کاشانه‌هایی که هرروز مانند قارچ سر برمی‌آورند خبری از حیاط‌های شخصی در منازل نیست.

کمبود این ویتامین را بیشتر در بین خانم‌ها می‌بینیم و این به دلیل پوشش و عدم بیرون رفتن برای درصد زیادی از زنان خانه‌دار است.

در این راستا اقدام شهرداری‌ها در احداث پارک‌هایی برای بانوان عزیز در مناطق مختلف بی‌تأثیر نیست زیرا آنان می‌توانند با خیالی آسوده علاوه بر استفاده از امکانات مختلف این بوستان‌ها، در کنار فرزندان خود گامی در جهت صحت و سلامتی خود نیز بردارند.

مهدیه خسروی

 

انتهای متن/*