کتاب مسیر پیشرفت را تضمین می‌کند

کتاب و کتاب خوانی برای پیشرفت کودکان و سنین پایین بسیار تاثیرگذار است که آنان را با دنیای تجربه‌ها و واقعیت‌ها آشنا می‌کند.

به گزارش زنان خبر، کتاب خوب و متناسب با سن کودکان و نوجوانان مسیر پیشرفت آنان را تضمین می‌کند و عقل و منطق را پرورش می‌دهد.

سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب بهترین فرصت برای تشویق، فرهنگ سازی و معرفی کتاب به همه افراد بخصوص کودکان و نوجوانان است؛ در این راستا خبرنگار سایت زنان خبر با برخی از مراجعه کنندگان در این نمایشگاه به گفت‌و‌گو پرداخت که در ادامه با هم می‌خوانیم.

یکتا توکلی دانش آموز پایه یازدهم که در یکی از غرفه‌ها با اشتیاق مشغول ورق زدن کتاب بود به خبرنگار زنان خبر گفت: کتاب و مجله عضو اصلی زندگی‌ام است، تصور نبود کتاب و کتابخانه در اتاقم غیر ممکن است.

وی ادامه داد: مطالعه خیلی خوب است ولی نه مطالعه هر کتابی بلکه بچه‌ها باید با کمک معلم، مادر و پدر عنوان‌های کتاب‌های خوب را پیدا کند و آنها را خریداری و مطالعه نمایند، برخی از کتاب‌ها شاید اسم خوبی داشته باشد ولی محتوای پرباری ندارد و حتما باید دقت کنیم.

توکلی در مورد لزوم خرید کتاب بیان کرد: نمایشگاه کتاب فرصتی است برای خرید و پیدا کردن کتاب‌هایی که واقعا خوب هستند ولی لزوم و اجباری برای خرید وجود ندارد و ما می‌توانیم کتاب‌های ضروری و خوب را بخریم و برخی از آنها را از کتابخانه مدرسه یا محلمان تهیه کنیم بخوانیم.

وی بهترین کتاب‌هایی که را خوانده چنین برشمرد: جام جهانی در جوادیه نوشته داود امیریان، ماتیلدا نوشته رولد دال، شازده کوچولو، زنان کوچک، بچه‌های راه آهن، کشتی پرنده.

توکلی کتاب‌های شاهزاده و گدا، شگفتی، بی‌خانمان، بینوایان، داروی شگفت انگیز جرج، مرغ مقلد، لک‌ لک‌ها بربام را به هم سن و سال‌های خود معرفی کرد.

همچنین زهرا مقدم‌پور نوجوانی ۱۵ ساله که همراه پدر خود به نمایشگاه کتاب مراجعه کرده بود به خبرنگار زنان خبر گفت: کتاب خواندن فعالیت خیلی خوب است که می‌تواند قدرت فکر انسان را تقویت کند، کتاب باعث می‌شود که همیشه حرفی برای گفتن داشته باشیم.

وی ادامه داد: کسی که اهل مطالعه باشد اعتماد به نفس، غرور و منطق خوبی دارد که کتاب‌های خوب آن را پرورش می‌دهند.

مقدم پور علت حضور در نمایشگاه کتاب را چنین عنوان کرد: پدرم دبیر آموزش و پرورش است و خیلی اهل مطالعه هست که با هم به اینجا مراجعه کردیم که کتاب‌های علمی بخریم.

وی یادآور شد: علاقه زیادی به کتاب‌های تاریخ ایران باستان دارم که به همه نوجوانان توصیه می‌کنم که حتما این کتاب‌ها را بخوانند، دانستن پیشینه و تمدن ایران برای همه جوانان و نوجوانان ضروری است.

این نوجوان ۱۵ ساله کتاب‌های کلبه عموتم، پیرمرد و دریا، مردی به نام‌اوه، بادبادک باز، اطلس جغرافی جهان، دانشنامه تصویری دانش آموز را به هم سن و سال‌های خود معرفی کرد.

حدیث یزدانی دانش آموز پایه سوم ابتدایی در گفت‌وگو به خبرنگار ما گفت: اولین بار است که به نمایشگاه کتاب مراجعه می‌کنم و تصور می‌کردم که فضای کوچکتری باشد، وقتی وارد نمایشگاه شدم واقعا کتاب را درک کردم.

وی ادامه داد: به دلیل شرایط مدرسه و حجم درس‌ها قادر به مطالعه غیر از درس نیستم، نمایشگاه کتاب فرصتی شد که همراه مادر و خواهرم کتاب‌هایی بخرم که در تابستان امسال همه آنها را بخوانم.

یزدانی در مورد کتاب‌هایی که خریده بود گفت: مادرم با پرس‌وجو از بستگان لیست کتاب‌های خوب را تهیه کردند که برخی از آنان را همچون شلوارهای وصله‌دار، داستان دوشهر نوشته چالرز دیکندز، اودیسه و ایلیادهومر، بیست افسانه ایرانی نوشته مصطفی رحماندوست، قصه‌ی ما مثل شد خریدم و توصیه می‌کنم که دانش آموزان حتما همراه خانواده حضور در نمایشگاه را تجربه کنند.

پیشنهاد خبرنگار زنان خبر نیز کتاب دوره هشت جلدی قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب انتشارات امیر کبیر که هرکدام جداگانه گزیده‎ای از داستان‌های قرآنی و ادبیات فارسی از جمله کلیله و دمنه، مرزبان نامه، قابوس نامه، مثنوی، گلستان و آثارعطار و قصه‌های ۱۴ معصوم برای نوجوانان می‌باشد.

همچنین کتاب‌های رفتار من با کودک من نوشته جواد فیض، تربیت جنسی کودکان ترجمه لیلا لفظی، به بچه‌ها گفتن از بچه‌ها شنیدن ترجمه فاطمه عباسی فر، دوره ۴ جلدی همه کودکان باهوشند اگر: همه کودکان سالمند اگر: پرسش های کودکانه و پاسخ آنها، تغذیه و آشپزی برای کودکان نشر دانش ایران، بچه‌ها بهشتی هستند انتشارات پیکان، هنر گوش دادن ترجمه پروین قائمی، جاذبه و دافعه نوشته شهید مطهری، ملت عشق نیز به مادران گرامی برای مطالعه توصیه می‌شود که امیدواریم تاثیرگذاری مطلوبی داشته باشد.

 

 

انتهای متن/*