سردمزاج

چگونه طبع خود را تشخیص دهیم

در بیشتر حالات، شما لباس زیاد می‎پوشید یا خیر خصوصا در زمستان، زیرا کسانی که طبع سرد دارند تحمل سرما را ندارند و کسانی که طبع گرم دارند تحمل گرما را ندارند.

به گزارش زنان خبر؛ تشخیص اینکه طبع و مزاج شما جزو کدام دسته است کار ساده ای نیست چون طبع افراد به عوامل مختلفی بستگی دارد و نیاز به بررسی پزشک متخصص است اما اینک قاعده‎ای را به شما یاد می‎دهیم که تشخیص سردی مزاج از گرمی مزاج را برای شما آسان‎تر نماید و آن عبارت است از اینکه: در بیشتر حالات، شما لباس زیاد می‎پوشید یا خیر خصوصا در زمستان، زیرا کسانی که طبع سرد دارند تحمل سرما را ندارند و کسانی که طبع گرم دارند تحمل گرما را ندارند.

لذا براساس این قاعده سه دسته از افراد وجود دارند:
۱٫ افرادی که به‎طور واضح سرد مزاجند و معمولا بیشتر از دیگران لباس می‎پوشند.
۲٫ افرادی که گرم مزاجند و کم‎تر از دیگران لباس می‎پوشند.
۳٫ و بالاخره افرادی که در زمستان لباس زیاد می‎پوشند و در تابستان هم کم می‎پوشند.

و حال با توجه به تقسیمات فوق گروه اول به‎طور واضح سرد مزاجند و گروه سوم هم فقط در فصل زمستان یا پاییز سردمزاج محسوب می‎شوند زیرا گرم مزاجان در همه فصول گرمی طبع دارند و زمستان هم لباس زیادی نمی‎توانند بپوشند.

سرد_مزاج ، کسی است که یا در همه فصول سردی طبع دارد و یا اینکه فقط در فصول سرد، سردی مزاج پیدا می‎کند و برعکس، گرم_مزاج کسی است که در همه فصول گرمی طبع دارد و در اکثر اوقات سال لباس زیادی نمی‎پوشد.

حال در بین سرد مزاجان گروه بلغمی کسانی هستند که در چهار فصل احساس سرما می‎کنند ولی گروه سوداوی مزاج خیلی احساس سردی نمی‎کنند و در برخی فصول سال حتی حالت عادی احساس سرما دارند و اما در بین گرم مزاج‎ها، گروه صفراوی مزاج همیشه و در هر چهار فصل حرارت بدنشان بالاست و همیشه از گرما شاکی هستند اما گروه دموی مزاج، فقط در فصول بهار و تابستان از گرما شاکی هستند و در بقیه فصول خیلی احساس بدی ندارند.

به‎طور خلاصه
• صفراوی ‎ها در تمام فصول سال، خصوصا در تابستان (زیرا مزاج تابستان گرم و خشک است) حرارت بدنشان بالاست آن‎قدر که در هیچ فصلی نیاز به پوشانیدن بدن خود ندارند.

• دموی ‎ها فقط در فصول گرم سال(تابستان) حرارت بدنشان بالاست ولی در پاییز و زمستان به لباس‎های گرم احتیاج پیدا می‎کنند.

• بلغمی ‎ها افرادی هستند که در تمام فصول سال خصوصا در زمستان احتیاج مبرم به پوشیدن لباس گرم دارند (زیرا مزاج زمستان سرد و تر است)

• سوداوی ‎ها هم مثل دموی‎ها فقط در فصول سرد سال یعنی پاییز و زمستان به لباس گرم احتیاج دارند و در سایر فصول برخلاف بلغمی‎ها خیلی احساس سردی نداشته و حالت عادی دارند.

• و بالاخره گروه پنجمی وجود دارد که اگر چه با یکی از شرایط گفته شده فوق منطبق بوده ولی قسمتی از بدنشان (مثل نوک انگشتان دست) همیشه سرد است و یا همیشه گرم است (مثل کف پا).

برخی از بیماری‎ها خصیصه‎شان این است که قسمتی از بدن را گرم و یا برعکس سرد کنند و همین امر باعث اشتباه شما در تشخیص طبع می‎شود مثلا کم‎خونی نوک انگشتان دست‎ها و پاها را سرد می‎کند و برعکس یائسگی باعث گر گرفتگی سر و صورت، و چربی خون باعث داغی کف پا می‎شود و ممکن است سینوزیت باعث احساس سردی شدید در پیشانی شود و ورم سرمعده باعث احساس سردی زیاد در ناحیه وسط قفسه سینه گردد و لازم است شما اینگونه موارد استثنا را شناسایی کنید و حساب آن را از طبع غالب خویش جدا کنید. مثلا ممکن است شما صفراوی مزاج بوده و در همه جای بدن و در همه ی فصول سال احساس گرما و حرارت نمایید اما در عین حال وسط قفسه سینه شما سرد بوده باشد و این بدان معنا است که شما علاوه بر داشتن طبع صفرا، ورم سر معده یا ریفلاکس گوارشی هم دارید. و یا ممکن است که شما در همه جای بدن و در همه فصول سال احساس سردی بکنید ولی کف پاهایتان اکثرا داغ بوده باشد و این بدان معناست که شما بلغمی مزاج هستید ولی در عین حال چربی کلسترول‎تان هم بالاست.

بنابراین در مواجهه با تشخیص_طبع غالب، فریب سردی یا گرمی موضعی را نخورید. بهترین راه برای تشخیص سردی از گرمی، همان پوشیدن و نپوشیدن دائمی لباس، و در درجه بعدی احساس گر گرفتگی افراد و در درجه سوم وجود حساسیت پوستی به خوراکی‎های گرم مزاج است. مسلم است که فرد سرد مزاج دوش آب‎سرد نمی‎تواند بگیرد ولی فرد گرم مزاج خصوصا صفراوی مزاج این توانایی‎ها را دارد.با دانستن هر طبعی خیلی چیزها از نظر پزشکی روشن می‎شود، لذا دانستن علم طبایع شما را با تشخیص و درمان بیماری‎های مختلف آشنا می‎سازد.