چگونه برد مذاکرات از آن دولت یازدهم شود؟

هر چند بوی خوشی از مذاکرات به مشام نمی رسد ولی به فرموده رهبر معظم انقلاب، مذاکرات صاحب برکاتی نیز می باشد. در این برهه که برخی القا می کنند که تنها راه حل مذاکره با امریکاست، باید امروز به برداشت چنین برکاتی بپردازیم.

هر چند بوی خوشی از مذاکرات به مشام نمی رسد ولی به فرموده رهبر معظم انقلاب، مذاکرات صاحب برکاتی نیز می باشد. در این برهه که برخی القا می کنند که تنها راه حل مذاکره با امریکاست، باید امروز به برداشت چنین برکاتی بپردازیم.

با توسل به دامن آمریکا، ضعف و ناتوانی خود را بر ملا نسازید و از گرگها و درنده ها برای شبانی و حفظ منافع خود استمداد نطلبید. ابرقدرتها آن لحظه ای که منافعشان اقتضا کند شما و قدیمیترین وفاداران و دوستان خود را قربانی می کنند و پیش آنان دوستی و دشمنی و نوکری و صداقت ارزش و مفهومی ندارد آنان منافع خود را ملاک قرار داده اند و به صراحت و در همه جا از آن سخن می گویند.(صحیفه امام ج ۰۲ ص ۹۳۲)

۱-پاراگراف فوق بخشی از مواضع قاطعانه بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی می باشد که در مقابل برخی زمزمه های ایجاد رابطه با امریکا که از زبان و دهان برخی متزلزلین و لیبرال مسلکان آن زمان بیان شده، مطرح گردیده و چه زیبا وصف حال امروز کشور است. امام(ره) گویی در لابه لای فرمایشات خود منظومه ای به قد و قامت چند دهه را پس از خود ترسیم کرده و نقشه راه را روشن و مبرهن برای نسل های بعد نشان داده است.فانوس راهبری حضرت امام(ره) امروز در دستان رهبر معظم انقلاب است که بی کم و کاست قدم بر جای پای سیاست ها و اندیشه های آن رهبر فقید نهاده و از آن اصول ذره ای قصور نکرده که بر آن گسترده است.

۲-مذاکرات هسته ای که از آغاز به کار دولت یازدهم جزء خبرهای حاشیه ساز و پزهای سیاسی پر طمطراق دولتمردان بوده است امروز در حالی در حال تداوم است که نه تنها عوایدی نداشته بلکه مضرات بسیاری را نیز بر کشور تحمیل کرده است. در زمان شروع مذاکرات دولتمردان و به خصوص شخص رئیس جمهور بسیار خود و یارانش را حائز حرفه دیپلماتیک دانسته و اعلام کردند که اگر موفقیت در مذاکرات سابق نبوده به خاطر عدم استفاده از ادبیات سخنوری با طرف مقابل بوده است که این مهم را دیپلماتهای دولت کنونی به خوبی می دانند.پس از دوسال از شروع مذاکرات و امتیازات مهمی که ایران برای اعتماد سازی داد و تمدید مهلت هایی که به ختم غنی سازی منتهی گردید و خنده های دیپلماتیک و ادبیات متساهلانه گره ای از گره های مذاکرات را نگشود و کماکان این طرف مقابل بود که جریح تر و گستاخ تر خود را بروز داده است.

۳-    ایجاد تحریم های جدید و پی در پی و پیشنهاد دو مرحله ای کردن مذاکرات که به موجب آن پس از چند دهه تازه به تصمیم برسند که آیا می شود تحریم ها را لغو کرد یا نه و همچنین پیش کشیدن “قطعنامه فصل هفتمی” که علناً ایران را یک تهدید بین المللی محسوب می کند و اخیراً اظهارات طرف آلمانی مبنی بر دائمی کردن محدودیت های هسته ای ایران ماحصل تمام آن ادبیات سخنوری دولت یازدهم با ۵+۱ بوده است.امروز نیز برخی از جزئیات مهم و اصولی مذاکرات کماکان به قوت خود باقی مانده است که از آن جمله می توان به لغو تحریم های شورای امنیت اشاره داشت که سرآن به هیچ عنوان کوتاه نمی آیند و قص علی هذا..

۴- هشدارهای رهبر معظم انقلاب پیرامون مذاکرات باید همیشه مدنظر تیم دیپلماسی کشور باشد تا خدای نکرده در اوج مغلطه‌ها و گانگستربازی های طرف مقابل، غفلتی از این باب صورت نگیرد:

هشدار اول: بنده با توافقی که بتواند انجام بگیرد موافقم؛ البتّه توافق بد نه/توافقی که به ضرر منافع ملّی است/توافقی که موجب تحقیر ملّت بزرگ و با عظمت ایران است.۹۳/۱۱/۱

هشدار دوم: اگر توافق میکنند، جزئیات و کلّیات و همه را در یک‌جلسه‌ی واحد تمام بکنند، امضا کنند. اینکه کّلیات را جداگانه توافق کنند، و بعد بر اساس آن کلّیات – که یک‌چیزهای مبهمی است، تفسیرپذیر است، تحلیل‌پذیر است – بروند سراغ جزئیات، نه، این منطقی نیست.۹۳/۱۱/۱۹

هشدار سوم: همه‌ی آنچه هم قرارداد بسته میشود بین مسئولین ما و بین طرف مقابل، باید روشن،واضح،غیرقابل تفسیر و تأویل باشد. این‌جور نباشد که طرف مقابل – که با دبّه‌کردن و چک‌وچانه زدن، کار خود را پیش میبرد – بتواند باز سر قضایای گوناگون،کارها را مشکل بکند۹۳/۱۱/۱۹

هشدار چهارم:رفع تحریمها جزو موضوعات مذاکره است، نه نتیجه‌ی مذاکرات/این یک خدعه‌ی آمریکایی است که میگویند قرارداد میبندیم، نگاه میکنیم به رفتارها، بعد تحریمها را برمیداریم!/رفع تحریمها باید بدون هیچ فاصله‌ای در هنگام رسیدن به توافق انجام بگیرد.۹۴/۱/۱

۵-    هر چند بوی خوشی از مذاکرات به مشام نمی رسد ولی به فرموده رهبر معظم انقلاب، مذاکرات صاحب برکاتی نیز می باشد. در این برهه که برخی القا می کنند که تنها راه حل مذاکره با امریکاست، باید امروز به برداشت چنین برکاتی بپردازیم. صحبت های آقای ظریف مبنی بر مشکل دار بودن اراده طرف غربی از آن جنس صحبت هایی است که امروز باید از فضای دیپلماسی خارج شود و به صورت انقلابی برای مردم آشکار شود. حال که نتیجه ای حاصل نمی شود فرصت خوبی است که اعلام کنیم امریکای جهانخوار همان امریکای مدنظر امام و رهبری است و امروز در بوته آزمایش دولت یازدهم نمره رفوزگی کسب کرده که قطع به یقین یکی از برکات این مذاکرات هم فهم این موضوع برای شخصیت ها و ملت می باشد که به حمدالله حاصل شده است و شاید همین عامل می تواند جزء پیروزی های دولت یازدهم نیز باشد که در این عصر زمانی چنین موضوعی را یک بار دیگر به اثبات رسانده است.دولت قطعا با اتخاذ چنین رویه ای و مجال ندادن به عده ای فرصت طلب، این پیروزی و این برگ برنده را در تاریخ انقلاب برای خود محفوظ دارد و نام خود را در زمره یاوران واقعی امام راحل محسوب کند.

۶-     تهدید نظامی ایران و صحبت از استمرار قرار گرفتن گزینه نظامی بر روی میز دول غربی و امریکا، مساله تازه ای نیست که بخواهیم از آن واهمه داشته باشیم. آنچه که جهان می داند و تصور می کند این است که جمهوری اسلامی ایران یک کشور قدرتمند در عرصه نظامی و کشورهای منطقه است و با وسعتی که امروز ایدئولوژی انقلاب اسلامی در جهان ایجاد کرده است قطع به یقین کمتر کشوری خود را عملا آماده رویارویی نظامی با ایران نشان خواهد داد . امروز امریکا به خوبی می داند که جنگ با ایران یعنی از دست دادن تمام منافع و مطامع امریکا در سراسر جهان به ویژه در منظقه استراتژیک غرب آسیا و جنوب آفریقاست. پس دولت این گونه ادبیات را پس از شکست مذاکرات یک ادبیات استیصال گونه تلقی کرده و به عنوان تیری در تاریکی عرصه مذاکرات و دیپلماسی زده می شود تا شاید به هدفی برخورد کند و قصوری در روند مذاکرات آن هم ازباب میل آنها صوت پذیرد.

منبع: دانا