قیمت طلا

چه عواملی باعث افزایش قیمت طلا می شود؟

خیلی‌ها با دیدن ریزش قیمت دلار و عدم تغییر قیمت طلا در داخل کشور تعجب می کنند و دلیل این تعجب به این دلیل است که تصور می‌کنند عامل اثر گذار بر قیمت طلا تنها دلار است.

به گزارش زنان خبر،  افراد زیادی در کشور هستند که به هر منظوری قصد خرید طلا را دارند اما در خصوص آینده آن نگران هستند. این نگرانی از نظر کارشناسان اقتصادی به این دلیل است که نمی دانند روند قیمت طلا به چه عواملی وابسته است.

در این مطلب سعی داریم به صورت ساده توضیح دهیم که طلا و روند قیمتی آن چگونه است.

قیمت طلا به ۲ فاکتور مهم وابسته است:

۱) قیمت طلای جهانی (انس)

۲) قیمت دلار در داخل کشور

تغییرات دو فاکتور بالا عامل تغییر قیمت طلا در داخل کشور است. خیلی‌ها با دیدن ریزش قیمت دلار و عدم تغییر قیمت طلا در داخل کشور تعجب می کنند و دلیل این تعجب به این دلیل است که تصور می‌کنند عامل اثر گذار بر قیمت طلا تنها دلار است.

ما همیشه ابتدا قیمت طلا در داخل کشور را به صورت دلاری محاسبه می کنیم و سپس در نرخ دلار ضرب می کنیم.

طلای ۱۸ عیار یک ضریب دارد که برحسب وزن و عیارش به دست می آید و آن ضریب ۰.۰۲۴۱۱ است (همیشه هم ثابت و به همین میزان است).

حالا با داشتن این ضریب می توانید با هر قیمت انس جهانی اقدام به محاسبه ارزش دلاری طلای ۱۸ عیار کنید. برای مثال اگر قیمت انس جهانی ۱۷۲۷ دلار باشد، بنابراین قیمت دلاری طلای ۱۸ عیار برابر با ۴۱.۶۳ دلار است. حالا قضیه ساده تر شد و کافی است از خود بپرسید نرخ دلار چند ؟ ۱۰ تومان؟ ۱۵ تومان؟ ۱۸ تومان؟ ۲۵ تومان ؟ و…

بیشتر بخوانید:

اگر شما تصور دارید نرخ دلار قرار است ۲۰ هزار تومان شود پس کافی است که این نرخ را در نرخ دلاری طلای ۱۸ عیار ضرب کنید. برای مثال حالا که نرخ انس جهانی ۱۷۲۷ دلار است دیدیم که نرخ دلاری طلای ۱۸ عیار ۴۱.۶۳ دلار به دست آمد و با ضرب این نرخ در تصورات آتی از نرخ دلار (مثلا ۲۰ هزار تومان) می توانیم قیمت آتی طلای ۱۸ عیار را محاسبه کنیم که در حدود ۸۳۲ هزار تومان است.

بنابراین اگر قصد خرید، فروش یا نگهداری طلا را دارید باید بدانید روند آتی نرخ طلای جهانی و نرخ دلار چگونه است.

انتهای پیام/*

 

انتهای متن/*