پیشنهاد اسلام برای رفع مشکلات و نواقص در خانواده

شاید هیچ خانواده ای نباشد که در آن خانواده مشکلات و نواقصی وجود نداشته باشد ولی با ذره ای درنگ و درک طرف مقابل می شود با این مشکلات کنار آماد یا این که برای حل آن چاره اندیشی کرد .

به گزارش زنان خبر،شاید هیچ خانواده ای نباشد که در آن خانواده مشکلات و نواقصی وجود نداشته باشد ولی با ذره ای درنگ و درک طرف مقابل می شود با این مشکلات کنار آماد یا این که برای حل آن چاره اندیشی کرد . سوالی که پیش می آید این است که  معیار و ملاک ارتباط  سالم و سازنده در زندگی مشترک چه می باشد؟

« وَمِنْ آیَاتِهِ أَن خَلَقَ لَکُم مِّنْ أَنفُسِکُمْ أَزْوَاجاً لِّتَسْکُنُواْ إِلَیْهَا وَ جَعَلَ بَیْنَکُم مَّوَدَّهً وَرَحْمَهً إِنَّ فِى ذَلِکَ لَآیَاتٍ لِّقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ؛

و از نشانه ‏هاى او آن است که از جنس خودتان همسرانى براى شما آفرید تا در کنار آنان آرامش یابید و میان شما و همسرانتان علاقه‏ ى شدید و رحمت قرار داد؛ بى شک در این (نعمت الهى،) براى گروهى که مى‏ اندیشند نشانه ‏هاى قطعى است.»(روم :۲۱)
اسلام برخلاف بسیار از مکاتب فلسفی و اجتماعی برای خانواده ارزش و جایگاه بالای قائل شده به این منظور برای یک زندگی ایدال و مورد پسند اسلام معیار های را بیان می کند برای نمونه نه به طور کل اشاره می کنیم !

احترام متقابل
با رجوع با آیات و روایات فرآوان می شود به سادگی از جایگاه ویژه احترام طرفینی در خانواده دست پیدا کرد، شاید بسیاری از آیات و روایات اخلاقی موئد این معیار باشد چرا که این آیات دعوت همگان به اخلاق مداری را می رساند  .

درک متقابل یکدیگر

شاید هیچ خانواده ای  نباشد که در آن  خانواده مشکلات و نواقصی وجود نداشته باشد ولی با ذره ای درنگ و درک طرف مقابل می شود با این مشکلات کنار آماد یا این که برای حل آن چاره اندیشی کرد .

 به کار بردن مهارتهای ارتباطی

در زندگی مشترک و ارتباط بین زن و شوهر در بعض موارد شاهد عدم مهار در بر قراری ارتباط بین زن و شوهر هستیم وجود این ضعف را  طور عموم می شود در چند وادی مشاهد کرد   برای نمونه کم رنگ شدن  جملات عاطفی در محیط خانواده ،‌ عدم دل جویی و توجه به هم دیگر ،‌فرو نبردن خشم ،‌توهین به هم دیگر ،‌ دعا و مشاجره در حالی که مبانی قرآنی و روایی تمامی   بهترین رفتار ها را که با رعایت آنها بهترین ارتباط برقرار می شود را بیان می کند .

رعایت احکام و ارزش های الهی در زندگی

یکی از معیار های ارتباط سالم در خانواده گنجاندن برنامه های الهی در زندگی مشترک می باشد چه بسا زوج های که هر چند زندگی بدون ناهنجاری را با هم داشته باشند ولی این زندگی مشترک رنگ و بوی الهی نداشته باشد وتمام همت خودشان را برای این زندگی زود گذر صرف بکنند این را اسلام نمی پسندد چرا که اسلام برای بشر کمال واقعی و سعادت ابدی را خواهان است.

گروه رهپویان قرآن

 

انتهای متن/*