هادوی: تجربه عامل تفاوت بسکتبال ایران با حریفان است/ بازیکنان هنوز به خودباوری لازم نرسیده‌اند

مربی تیم ملی بسکتبال بانوان گفت: در شرایطی در جام باشگاه‌های غرب آسیا حضور داشتیم که تفاوت بسکتبال بانوان ما با بسکتبال بانوان اردن و لبنان تفاوت در تجربه و میدان دیدن است.

به گزارش زنان خبر،فریده هادوی گفت‌ ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: در جام باشگاه‌های غرب آسیا با نمایندگان فلسطین، اردن و لبنان بازی کردیم. بسکتبال فلسطین سطح بالایی ندارد، اما بسکتبال بانوان در اردن و لبنان کلاس فنی خوبی برخوردار است.

وی افزود: شکست نمایندگان ما برابر نمایندگان اردن و لبنان را نباید ملاک سنجش و تشخیص جایگاه بسکتبال بانوان ایران قرار بدهیم. تفاوت ما با این تیم‌ها در تجربه و میدان دیدن است. تفاوت در باورهاست. البته از این جهت که تیم‌های باشگاهی ما توانسته‌اند در مسابقات بین‌المللی حاضر شوند، خوشحال‌کننده است.

مربی تیم ملی بسکتبال بانوان کشورمان ادامه داد: بانوان ما پس از سال‌ها محرومیت اجازه حضور در مسابقات بین‌المللی را پیدا کرده‌اند و این فرصت بسیار خوبی است که می‌تواند بازیکنان ما را به خودباوری برساند. بازیکنان ما در این رقابت‌ها اعتمادبه‌نفس خوبی داشتند، اما هنوز به خودباوری لازم نرسیده‌اند و این در سایه حضور در مسابقات بیشتر و کسب تجربه‌های بالاتر به وجود می‌آید.

هادوی یادآورشد: به نظرم الان نباید تیم‌های باشگاهی ایران را قضاوت کرده و درباره سطح و اختلاف آنها با حریفان‌شان صحبت کنیم. در حال حاضر باید شرایطی را فراهم کنیم تا بانوان بسکتبالیست چه در سطح بازیکنان و چه مربیان میدان‌های بیشتری را ببینند.

وی تصریح کرد: بسکتبال بانوان ما سال‌ها از حضور در مسابقات بین‌المللی محروم بود، به همین دلیل هنوز بسکتبال بانوان ما ایرانی است. برای اینکه بسکتبال بانوان ما بین‌المللی شود به زبان متفاوت‌تری نیازمندیم و لازمه آن مسابقات بیشتر و رقابت با تیم‌های خارجی است. لازم است که بازیکنان و مربیان ما میدان‌های بیشتری را تجربه کنند.

کارشناس بسکتبال بانوان اظهار داشت: در این میان بحث استفاده از مربی خارجی برای بانوان مطرح است. من معتقدم برای گسترش بسکتبال بانوان ما حضور مربی خارجی شاید شرط لازم باشد، اما کافی نیست. شرط لازم از آن جهت که مربیان خارجی به لحاظ تجارب بیشتر زبان و قواعد بین‌المللی را بهتر می‌دانند. به‌هرحال بسکتبال بانوان ایران در بحث حضور در میادین بین‌المللی بسیار نوپاست.

هادوی همچنین خاطر نشان کرد: اما منظورم از شرط کافی این است که ما باید ابتدا الفبای صحیح را بدانیم و بعد زبان بین‌المللی را یاد بگیریم. الفبای درست نیز در رده‌های سنین پایه و در باشگاه‌ها باید آموزش داده شود. زمانی که الفبای درست را آموزش بدهیم، در مسابقات آموزشگاه‌ها نظارت صحیح داشته باشیم و در این زمینه کار کنیم در رده‌های بالاتر یادگیری زبان بین‌المللی سرعت بیشتری به خود می‌گیرد.

تسنیم

انتهای متن/*