نیازمند فرهنگ‌سازی در زمینه ازدواج هستیم

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: بخش اصلی مشکل ازدواج جوانان، فرهنگی است و برخی جوانان حتی با وجود تمکن مالی و امکان اشتغال زیر بار تعهد ازدواج نمی‌روند.

به گزارش زنان خبر،محمد مهدی تندگویان معاون ساماندهی امور جوانان، با اشاره به شعار امسال هفته ازدواج  که «ازدواج آسان» در نظر گرفته شده است، گفت: بخش اصلی مشکل ازدواج جوانان، فرهنگی است و برخی حتی با وجود تمکن مالی و امکان اشتغال زیر بار تعهد ازدواج نمی‌روند و به همین دلیل باید در این خصوص فرهنگ‌سازی کنیم.

وی در ادامه اظهار داشت: خیرین ازدواج با تشکیل یک مجمع بسیاری از مشکلات ازدواج جوانان برطرف می‌کنند، چون این خیرین از معافیت‌های مالیاتی، کاهش عوارض ساخت و ساز، تسهیل عرضه کالا به شکل اقساطی و غیره بهره‌مند می‌شوند، همچنین می‌توان از مجلس خواست تا قوانین مشخصی را در خصوص این مجمع در نظر بگیرد. با ایجاد پورتال کشوری نیز امور خیران در کشور قابل پیگیری است.

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه تأمین مسکن موقت جزو بندهای قانون تسهیل ازدواج است و این موضوع هیچ گاه محقق نشده است، خاطرنشان کرد:در تلاشیم تا با تشکیل مجمع ملی خیرین ازدواج، موضوع معافیت از عوارض شهری، ساخت و ساز و زمین رایگان و … را پیگیری کنیم.

تندگویان با اشاره به قانون تسهیل ازدواج که در سال ۸۴ مصوب شده است، گفت: با وجود این که هیچ مسؤولیتی در این قانون نداریم با این حال خودمان در این خصوص وارد شدیم. این موضوع باید ریشه یابی شود به‌طوری که موضوع بازنگری قانون را خودمان مطرح کردیم.

تندگویان با اشاره به اینکه اگر صندوق اندوخته‌ای که می‌بایست در دولت نهم شکل می‌گرفت، تشکیل می‌شد ۷۰ تا ۸۰ درصد مشکلات امروز وجود نداشت، تصریح کرد: اگر مسکن موقت نیز شکل گرفته بود بسیاری از مشکلات جوانان برطرف می‌شد؛ مشکل جوانان با وام ازدواج برطرف نمی‌شود و آنان نیاز به اشتغال و مسکن دارند.

وی با اشاره به اینکه به خیرین توصیه شده تا موضوعات فرهنگی را در دستور کار قرار دهند، گفت: وزارت ورزش و جوانان در این رابطه دفاتر مشاوره ازدواج خود را پیگیری کرده است و در حال حاضر حدود ۸۰ دفتر فقط در تهران مشغول فعالیت هستند. ورود  اولیه به این مراکز رایگان است و تلاش می‌کنیم به سمت ازدواج پایدار و پیشگیری از ازدواج‌هایی که موجب به طلاق می‌شوند، حرکت کنیم.

 

انتهای متن/*