نرخ دلار ریزش کرد، سکه گران شد

فعالان بازار سکه و ارز، امروز (چهارشنبه) شاهد ریزش قیمت ارزهای عمده در بازار آزاد بودند به شکلی که دلار آمریکا با ۱۴۰ ریال عقبگرد نسبت به دیروز به ۴۰ هزار و ۱۰۰ ریال رسید.

به گزارش زنان خبر، تلاش بانک مرکزی برای تخلیه حباب قیمتی ایجاد شده ناشی از تقاضای روانی در بازار در سه روز گذشته سبب شده تا با وجود قرار گرفتن قیمت ها در کانال ۴۰ هزار ریالی، قیمت دلار روند نزولی را تجربه کند.
میانگین قیمت دلار از روز دوشنبه ۱۷ مهر ماه به رقم ۴۰ هزار و ۴۱۰ ریال رسید که این رقم دیروز به ۴۰ هزار و ۲۴۰ ریال کاهش یافت که نتیجه تزریق اسکناس مورد نیاز با قیمت پایین تر از قیمت بازار از طریق صرافی های مجاز بانک مرکزی بود.
صبح امروز ۱۵ صرافی منتخب بانک مرکزی که اغلب مربوط به بانک های بزرگ کشور هستند، دلار را با قیمت ۴۰ هزار و ۸۰ ریال عرضه کردند که نتیجه آن تداوم روند نزولی قیمت ها در بازار بود.
شیوه بانک مرکزی در تامین اسکناس مورد نیاز بازار آزاد این است که ارزهای عمده را با نرخ هایی کمتر از بازار آزاد به ۱۵ صرافی منتخب خود که بسیاری از آنها به بانک های بزرگ کشور وابسته هستند، می فروشد و خرده فروشان می توانند به طور روزانه تا سقف سالیانه پنج هزار دلار برای اشخاص حقیقی و ۱۰۰ هزار دلار برای اشخاص حقوقی ارز خریداری کنند.
یورو، دلار و درهم امارات متحده عربی سه ارز عمده ای هستند که به دلیل اهمیت آن در مراودات تجاری فعالان اقتصادی، بانک مرکزی مدیریت قیمت آنها را در بازار ارز به عهده گرفته است.
از این رو، قیمت یورو نیز امروز با ۷۰ ریال کاهش رو به رو شد و به ۴۸ هزار و ۱۳۰ ریال رسید و درهم امارات متحده عربی با ۲۰ ریال کاهش ۱۱ هزار و ۲۱۰ ریال فروخته شد.
هر پوند انگلیس نیز با ۸۰ ریال کاهش قیمت به ۵۳ هزار و ۷۰۰ ریال بسنده کرد.
در سامانه نظارت ارز (سنا) که میانگین موزون نرخ فروش ارزهای عمده در صرافی های مجاز سراسر کشور درج می شود، قیمت یورو ۴۸ هزار و ۶۸۱ ریال، دلار ۳۹ هزار و ۹۹۶ ریال و درهم امارات ۱۰ هزار و ۹۷۹ ریال اعلام شده است.

** افزایش قیمت برخی مسکوکات طلا
امروز در بازار طلا و سکه، قیمت ها اغلب بر مدار رشد بود؛ هر سکه تمام طرح جدید با ۴۰ هزار ریال افزایش ۱۳ میلیون و ۱۰۰ هزار ریال و هر قطعه سکه تمام بهار آزادی با ۲۰ هزار ریال افزایش ۱۲ میلیون و ۶۷۰ هزار ریال به فروش رفت.
قیمت هر نیم سکه با ۲۰ هزار ریال کاهش ۶ میلیون و ۶۸۰ هزار ریال و ربع سکه با ۴۰ هزار ریال افت ۳ میلیون و ۸۸۰ هزار ریال به فروش رفتند اما سکه گرمی بدون تغییر نسبت به دیروز ۲ میلیون و ۵۳۰ هزار ریال عرضه شد.
اتحادیه طلا و جواهر تهران قیمت اونس طلا در بازارهای جهانی را با ۸۰ سنت افزایش نسبت به دیروز یکهزار و ۲۹۰ دلار و قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار را با ۹۲۰ ریال افت یک میلیون و ۲۴۵ هزار و ۵۲۰ ریال اعلام کرده است.

انتهای متن/*