نحوه دستیابی به تسهیلات تعاونی جوانان از زبان وزیر کار

وزیر کار به تشریح نحوه بهره‌مندی جوانانی که در قالب تشکل‌های تعاونی فعالیت‌های تولیدی و خدماتی در کشور می‌پردازند پرداخت و گفت: از بانک توسعه تعاون،‌صندوق کارآفرینی امید و بانک رفاه کارگران برای تأمین منابع مالی کمک خواهیم گرفت.

به گزارش زنان خبر، محمد شریعتمداری وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در حاشیه مراسم امضای تفاهم‌نامه مابین دو وزارتخانه کار و ورزش و جوانان در جمع خبرنگاران، با اشاره به اینکه تفاهم‌نامه امضاء شده با وزارت ورزش در دو بخش بوده است،‌گفت: بخش اول این تفاهم‌نامه مربوط به همکاری‌های دو وزارتخانه در حوزه ایجاد یک نهاد جدید تعاونی جوانان در کشور است.

وی در ادامه اظهار داشت:‌ این نهاد جدید با ترکیب  جوانان فرهیخته و اندیشمند و با حمایت دولت موجب ایجاد اشتغال دانش‌آموختگان می‌شود.

برای تأمین منابع مالی این تعاونی کمک خواهیم گرفت

شریعتمداری با بیان اینکه منابع ایجاد این تعاونی‌ ها با کمک‌های فنی تخصصی یارانه سود تسهیلات اعطایی دولت برای توسعه فعالیت‌های اشتغال‌زا که در اختیارمان قرار گرفته شده استفاده خواهد شد، اعلام داشت: از منابع بانک توسعه تعاون،‌صندوق کارآفرینی امید و بانک رفاه کارگران هم برای تأمین منابع مالی کمک خواهیم گرفت تا بتوانیم از محل این منابع به ایجاد تعاونی‌های جدیدالاتأسیس جوانان اعتباراتی اعطا کنیم.

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی ادامه داد:‌همچنین برای تضمین فعالیت‌های اقتصادی جوانان و استفاده از منابع مالی خرد صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاونی‌ها با ارائه ضمانت‌نامه‌هایی تا سقف ۵۰۰ میلیون بدون دریافت وثیقه اقدام خواهد شد که وسیله تحولی در اشتغال جوانان خواهد بود.

وی بیان داشت: جوانانی که در قالب تشکل‌های تعاونی فعالیت‌های تولیدی و خدماتی در کشور ارائه می‌کنند می‌توانند از این تسهیلات بهره‌مند شوند.

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با بیان اینکه برای تحقق این هدف کمیته ملی متشکل از مسؤولان دو وزارتخانه تشکیل خواهد شد گفت: این کار به شکل تفاهم‌نامه اجرایی و عملیاتی دنبال می‌شود و اعتبار آن ۲ ساله به امضاء رسید.

مهارت جوانان را باید افزایش دهیم

شریعتمداری با اشاره به اینکه در سال ۹۸، ۵۵ رویداد ملی و دو رویداد بین‌المللی در حوزه کارگری برگزار شده است،‌گفت: در دو رویداد بین‌المللی کارگران ایرانی توانسته‌اند به مقاماتی دست یابند و فکر می‌کنم کم‌کاری‌های مشترک میان این دو وزارتخانه برای افزایش مهارت‌های کارگران جوان از طریق افزایش آموزش‌ها بتواند کمک‌کننده باشد.

وی در خصوص حقوق و دستمزد سال آینده نیز توضیح داد: کمیته دستمزد شورای عالی کار مشارکت و همکاری خوبی داشته و مباحث اولیه برای بررسی‌های عملی و کارشناسانه در خصوص سیاست‌های اقتصادی بر اساس نرخ تورم شکل گرفته است و برای دهک‌های مختلف درآمدی به خصوص آنهایی که درآمد ثابت کمتر از یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان هستند تصمیماتی در دستور کار قرار گرفته شده و ان‌شاءالله با نزدیک شدن به ایام پایانی سال این تصمیمات عملیاتی می‌شود.

فارس

انتهای متن/*