نحوه خواندن آزمایش ادرار

نحوه خواندن آزمایش ادرار

ادرار یک ابزار مهم برای غربالگری و تشخیص است ، اما متخصصان بهداشت باید بدانند که چگونه آزمایش را انجام دهند و نتایج را به درستی تفسیر کنند تا مفید باشد.

به گزارش زنان خبر، تجزیه و تحلیل ادرار فرد می تواند یک روش مفید برای تشخیص یا رد برخی از بیماری ها و عفونت ها باشد. برای تشخیص دقیق ، آزمایش باید به درستی انجام شود و نتایج به درستی تفسیر شود.

 

بیش از ۱۰۰ آزمایش مختلف از طریق ادرار قابل انجام است. آزمایش ادرار معمولی معمولاً شامل موارد زیر است:

 

Color : بسیاری از موارد بر رنگ ادرار تأثیر می گذارد از جمله تعادل مایعات ، رژیم غذایی ، داروها و بیماریها ، رنگ تیره یا روشن ادرار به شما می گوید چه مقدار آب در آن وجود دارد. مکمل های ویتامین B می تواند ادرار را زرد روشن کند. برخی از داروها ، توت سیاه ، چغندر ، ریواس یا خون در ادرار می توانند ادرار را به رنگ قرمز تغییر دهند.

 

Clarity : ادرار معمولاً واضح و شفاف است. باکتری ها ، خون ، اسپرم ، کریستال ها یا مخاط می توانند ادرار را ابری جلوه دهند.

 

Odor : بوی ادرار خیلی قوی نیست ، اما بوی طبیعی به دلیل وجود اسید وولاتل است و بوی شبیه به فندق دارد. برخی از بیماری ها باعث تغییر بوی ادرار می شوند. به عنوان مثال ، عفونت با باکتری E. coli می تواند بوی بد ایجاد کند ، در حالی که دیابت یا گرسنگی می تواند بوی قوی و شیرین و گاهی میوه‌ای داشته باشد.

 

Specific gravity : این مقدار مواد موجود در ادرار را بررسی می کند. همچنین نشان می دهد که کلیه ها چگونه مقدار آب موجود در ادرار را متعادل می کنند. هرچه وزن مخصوص بیشتر باشد ، مواد جامد بیشتری در ادرار وجود دارد. هنگامی که مایعات زیادی می نوشید ، کلیه های شما ادرار را با مقدار زیادی آب موجود در آن ایجاد می کند، که وزن مخصوص کمی دارد. هنگامی که مایعات نمی نوشید ، کلیه های شما ادرار را با مقدار کمی از آب در آن ایجاد می کنند ، که از وزن مخصوص بالایی برخوردار است.

 

 

انتهای متن/*