موفق ترین کتابداران ، بانوان هستند

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور اظهار داشت: امروزه موفق ترین کتابداران را زنان تشکیل می دهد که این موضوع بیانگر توجه به این قشر است.

به گزارش زنان خبر، علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در گفت و گو با خبرنگار زنان خبر با بیان اینکه چند صد نفر از روسای کتابخانه‌ها را زنان تشکیل می دهند، عنوان کرد: بانوان در مسئولیت های مختلف نهاد کتابخانه های عمومی کشور مشارکت داده شدند و موفق ترین کتابداران ، بانوان هستند.

وی افزود: نیمی از اعضای کتابخانه های عمومی را بانوان در گروه های سنی مختلف کودک تا بزرگسال تشکیل می دهند.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با بیان اینکه قشر کتابخوان در بین بانوان بیشتر است، یادآور شد: با توجه به اینکه حجم قابل توجهی از شاغلان فعال در اجتماع را بانوان تشکیل می دهند اما این گروه در زمینه مطالعه هم فعال هستند.

وی گفت: معلمان طبقه بانوان هم موفق تر هستند و توان خود را برای تحقق اهداف و پیشرفتشان به کار گرفته اند.

افزایش ظرفیت نشر کتاب بانوان پس از پیروزی انقلاب اسلامی

مختارپور خاطر نشان کرد: در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی، ظرفیت نشر کتاب بانوان افزایش یافته که این موضوع به دلیل توجه ویژه و روزافزون نسبت به قشر بانوان است و همین توجه باعث شده است که موفق ترین کتابداران ، بانوان باشند.

وی تصریح کرد: زنان در عرصه کتابخوانی و نشر کتاب، پیشرفت گسترده ای داشتند و باید توجه در این حوزه افزایش یافته و دو چندان شود.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: با توجه به برگزاری جشنواره رضوی هر ساله بیش از ۸۰ درصد برندگان را بانوان تشکیل می دهند.

وی تاکید کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی به خصوص در دهه های اخیر، بانوان در حوزه نوشتن کتاب از جهش قابل توجهی برخوردار شدند.

مختارپور ادامه داد: چند صد ناشر زن وجود دارد که در حوزه های مختلف فعالیت می کنند و علاوه بر این زنان در عرصه های تهیه کنندگی، کارگردانی، انیمیشن سازی، موسیقی و شاعری حضور داشته و فعال هستند.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در ادامه گفت: با توجه به اینکه ابداع و خلاقیت زنان در عرصه فرهنگی بیشتر از مردان است آنها در این بخش بیش از مردان استعداد داشته و حضور دارند.

 

انتهای متن/*