مواجه مستقیم ناجا در مأموریت‌ها با مردم از ویژگی‌های مهم نیروی انتظامی است

همزمان با هفته نیروی انتظامی، آیت الله محمدی ری شهری ، با جمعی از اعضای پلیس پیشگیری تهران بزرگ، سرکلانتر و مسئولان پایگاه نهم انتظامی، دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش زنان خبر، همزمان با هفته نیروی انتظامی، آیت الله محمدی ری شهری ، با جمعی از اعضای پلیس پیشگیری تهران بزرگ، سرکلانتر و مسئولان پایگاه نهم انتظامی، دیدار و گفت و گو کرد.

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)، در این دیدار، ضمن خوش آمد گویی و تبریک هفته نیروی انتظامی و آرزوی توفیقات افزون و خدمات بیشتر و خالص تر برای همه خدمتگزاران شریف ناجا، گفت: الحمدلله نیروی انتظامی در سال های اخیر با درخشش همراه است و بیش از گذشته در خدمت امنیت جامعه و آسایش و آرامش مردم بوده است.
رئیس دانشگاه قرآن و حدیث با بیان نکاتی باموضوع ضرورت های اخلاقی نیروی انتظامی گفت: نخستین نکته در این موضوع، همکاری بانظام در «اقامه حق» است، البته همه ارکان نظام اسلامی باید در اقامه حق مشارکت داشته باشند، ولی این نیرو یکی از بازوهای توانمند نظام و رهبری در اقامه حق بشمار می رود.
آیت الله محمدی ری شهری اظهار داشت، طبق فرموده امام علی(ع)، در خلال جنگ صفین در خصوص اهمیت اقامه عدل و حق، این امر مهم، فلسفه اصلی تشکیل حکومت اسلامی بشمار می رود و مبنای اصلی ارزشمندی آن نیز محسوب می گردد.
رئیس موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث در بیان روایتی از حضرت علی(ع) خطاب به مالک اشتر گفت:  یکی از حقوق خداوند بر بندگان این است که به اندازه توان خود، خیرخواه یکدیگر باشند و در اقامه حق بایکدیگر همکاری کنند.
عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: برای اقامه حق، باید حقوق شهروندانی که نیروی انتظامی با آن ها مواجه می شود، رعایت گردد، زیرا در جامعه اسلامی غیر از عامه مردم، حتی متهمین و مجرمین هم از حقوقی برخوردارند که باید حفظ شود.
آیت الله محمدی ری شهری بیان کرد: دومین نکته در این خصوص، اهمیت دادن به «رضایت عامه مردم » است و در فرمایش حضرت علی (ع) به مالک اشتر نیز آمده است که در عین اینکه برای اقامه عدل می کوشی، با درنظر گرفتن حق و عدل به شکلی رفتار کن که اکثریت مردم از حکومت تو راضی باشند.
آیت الله محمدی ری شهری گفت: روش حکومت های استکباری دنیا به نحوی است که بجای رضایت توده مردم درپی رضایت گروه های خاص مثلا ثروتمندان و صاحبان نفوذ هستند و این برخلاف سیره حکومت علوی است.
تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) اظهار داشت: سومین نکته در بایسته های اخلاقی، «مهربانی با شهروندان» است و در رهنمود حضرت علی (ع)، خطاب به مالک اشتر نیز آمده است، با مردم با مهربانی و پرهیز از زورگویی رفتار کن زیرا که آنان برادر و خواهر دینی یا انسانی مانند تو هستند.
آیت الله محمدی ری شهری همچنین در ادامه از «رفق و مدارا» به عنوان چهارمین نکته مهم از ویژگی های اخلاقی نیروی انتظامی برشمرد و گفت: دستور دین و توصیه حضرت علی (ع) خطاب به مالک اشتر در مواجهه با مردم بر مهربانی و مدارای با عموم مردم است.
عضو مجلس خبرگان رهبری همچنین، «خودداری از عصبانیت» را به عنوان ویژگی پنجم از رهنمودهای اخلاقی نیروی انتظامی برشمرد و گفت: عصبانیت از دسیسه های شیطان برای منحرف کردن انسان از مسیر حق و عدالت است.
عضو مجلس خبرگان رهبری همچنین درپایان این دیدار، تصریح کرد: پیگیری اطلاعات امنیتی و مواد مخدر وظیفه پلیس است، اما دنبال کردن مسائل اخلاقی در خلال پرونده ها و همچنین آبروریزی و آشکار کردن عیوب شخصی و پنهانی افراد، از نظر شرعی حرام است و در دستورات دینی نیز از آن بشدت نهی شده است.
در ابتدای این دیدار سرکلانتر نهم انتظامی تهران بزرگ به بیان گزارشی مختصر از اقدامات انجام گرفته و برنامه های آتی نیروی انتظامی تهران بزرگ گزارشی ارائه کرد.

 

انتهای متن/*