مهم‌ترین مسئله در حوزه عفاف و حجاب تکثر مراکز فرهنگی است

عضو هیئت علمی تحقیقات زن و خانواده گفت: مهم‌ترین مسئله در حوزه عفاف و حجاب تکثر مراکز فرهنگی است و راهبری نشدن این تکثر یک آفت است.

عضو هیئت علمی تحقیقات زن و خانواده گفت: مهم‌ترین مسئله در حوزه عفاف و حجاب تکثر مراکز فرهنگی است و راهبری نشدن این تکثر یک آفت است.
به گزارش زنان خبر فریبا علاسوند در نشست خبری رصدنمای ملی «ع» که امروز در خبرگزاری فارس برگزار شد، اظهار داشت: رصدنما یک وضعیت سنجی گسترده درباره حجاب و عفاف است و این امر نقطه شروعی برای اقدام محسوب می‌شود. در واقع این عملیات بزرگ زمینه را برای اقدام اصلی، معین و روشن می‌کند.

وی با بیان اینکه در حوزه عفاف و حجاب با بازنمایی‌های گول زننده مواجه می‌شویم، ادامه داد: با مشاهده اقداماتی که صورت گرفته این باور بیشتر در من تقویت می‌شود که افراد مربوطه با این بازنمایی‌ها یک مسیر تکراری را طی می‌کند.

عضو هیئت علمی تحقیقات زن و خانواده تصریح کرد: دوره اینکه یک گروه یا کسانی مطلبی را انشا و املا کنند به سرآمده، ما با یک جامعه سیال و باز مواجه هستیم و در این بین مهمترین مسئله تکثر مراکز فرهنگی است. وقتی از تکثر مراکز فرهنگی صحبت می‌کنیم منظور مراکز بسیارپیچیده‌ای هستند که انسان را نگران گم شدن مراکز اصیل می‌کند.

وی با بیان اینکه این راهبری نشدن این موضوعات یک آسیب است خاطرنشان کرد: در خصوص عفاف و حجاب مسائل متفاوتی وجود دارد که بازنمایی‌های آنها گولزننده شده؛ یکی از آنها زیاده گویی در زمینه عفاف و حجاب است. زیاده گویی از این جهت گول زننده است که معلوم نیست آیا به درستی در جهتی که باید کار شده یا خیر.

علاسوند با بیان اینکه ما با غیبت مخاطب مواجه بوده‌ایم گفت: این احساس وجود دارد که در زمینه عفاف و حجاب بسیار گفته‌ایم و گویی گوش شنوایی وجود ندارد درحالی که این طور نیست اما چه چیزی باعث شده دچار زیاده گویی شویم. در اقداماتی که قرار است انجام دهیم باید بخشی را به شناسایی پدیده عفاف و حجاب اختصاص دهیم چرا که شناسایی این پدیده بخش مهمی از کار است و یک جنبه آموزشی و پژوهشی دارد.

وی افزود: در جنبه آموزشی بخشی از آموزش رسمی به حجاب و عفاف اختصاص دارد، به عنوان مثال در کتاب‌های درسی حتماً چند صفحه‌ای در این زمینه صحبت شده است اما بسیاری از افراد به آن اعتقادی ندارند.

عضو هیئت علمی تحقیقات زن و خانواده گفت: به طور قطع مردم دوست ندارند فرزندانشان روابط جنسی پیش از ازدواج را تجربه کنند یا دچار بیماری‌های مقاربتی شوند و یا زن و مرد نسبت به یکدیگر خیانت کنند و یا حتی رابطه آنها از عشق ناپایداری برخوردار باشد.

وی افزود: عده‌ای می‌خواهند فکر کنند در جامعه خبری نیست که این خود یک بازنمایی گول زننده است. اما همانقدر که تظاهر به بدحجابی در جامعه وجود دارد هنگام راهپیمایی‌ها می‌بینیم که بسیاری از زنان و دختران محجبه در خیابان‌ها حضور پیدا می‌کنند. بنابراین باید در بازنمایی‌هایمان نشان دهیم مردم چقدر نسبت به حجاب و عفاف حساسیت دارند؛ این امر کاری است که باید در رصدنمای ملی «ع» صورت گیرد.

علاسوند با بیان اینکه میزان اثر گذاری محصولات فرهنگی ما در این رصد نما باید مشخص شود، گفت: ما می‌خواهیم به بازنمایی‌های گول زننده مبتلا نشویم از این رو باید دید چقدر روی کارهای فرهنگی این حوزه اقدام شده است و آیا آنچه درباره عفاف و حجاب صورت گرفته به صورت متوازن بوده است یا خیر.

وی با تأکید براینکه محصولات فرهنگی اثرگذار در این زمیه واقعاً کم است، اظهار داشت: خیلی اوقات در این زمینه نوک پیکان به سمت روحانیت و حوزه می‌رود اما همه ما مقصر هستیم و من بخشی از این تقصیر را متوجه رسانه‌ها می‌دانم.

منبع: تسنیم