معلمان حق‌التدریس: بهره‌برداری به‌روش برده‌داری/چرا وقت استخدام کیفیت نداریم؟

آموزش و پرورش معتقد است در صورت تصویب طرح تعیین تکلیف معلمان حق‌التدریس، ۱۲۱هزار نیرو به آموزش و پرورش تحمیل می‌شود، این در حالی است که استخدام این افراد به‌صلاح نیست و در مقابل معلمان حق‌التدریس صحبت‌هایی دارند که تاکنون کمتر شنیده شده است.

به گزارش زنان خبر،استخدام ۱۲۱ هزار معلم حق‌التدریس و آموزشیار نهضت سوادآموزی مدت‌هاست که به مناقشه‌ای میان نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مسئولان آموزش‌وپرورش تبدیل شده است و در صورت تصویب مجلس، آموزش‌وپرورش موظف به استخدام این نیروهاست.

نیروهای حق‌التدریس در این سال‌ها که آموزش‌وپرورش با کسری نیروی انسانی مواجه است، کلاس‌های درس را به‌ویژه در مناطق محروم کشور اداره می‌کنند و با حقوق حداقلی مشغول به تدریس هستند. اغلب آنها می‌گویند «به‌امید استخدام در آموزش‌وپرورش با این حقوق کم مشغول به تدریس هستند و گاهی باید برای تدریس به مناطق حاشیه‌ای و دورافتاده شهرهایشان بروند».

در حالی که نمایندگان مجلس در تلاش برای تصویب قانون تعیین تکلیف مربیان پیش‌دبستانی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی هستند، آموزش‌وپرورش ضمن مخالفت با استخدام این نیروها تحقق این مقوله را در تضاد با کیفیت‌بخشی به نظام تعلیم و تربیت می‌داند و  این مخالفت‌ها منجر به شکل‌گیری نامه‌هایی در مخالفت با استخدام نیروهای حق‌التدریس و از سوی دیگر نامه‌های اعتراضی از سوی این نیروها شده است.

همچنین بخوانید: پیکر نحیف دوره ابتدایی با جذب معلم فاقد مهارت/ هنرستان‌ها جاذبه‌ای ندارند

همچنین بخوانید: چرا آموزش و پرورش مخالف استخدام معلمان حق التدریس و آموزش دهندگان سوادآموزی است؟

همچنین بخوانید: راهکار آموزش و پرورش برای حل مشکل تأخیر پرداخت حقوق معلمان خرید خدمات آموزشی

* پای صحبت‌های یک معلم حق‌التدریس

محمد از معلمان حق‌التدریس که برای تدریس هر روز از شیراز به روستاهای همجوار می‌رود به تسنیم می‌گوید:‌ «۶ سال در پیش‌دبستانی دولتی فعالیت کردم و  بیمه آموزش‌وپرورش و فیش حقوقی هم دارم به‌واسطه اضافه شدن پایه ششم استخدام ما کنسل و پیش‌دبستانی‌های دولتی واگذار شد. سه سال نیز سابقه تدریس در دوره ابتدایی را دارم. چرا بعد از این‌همه سال تدریس و تجربه معلمی باید با فردی که حتی یک روز در کلاس درس حضور نداشته و قرار است از طریق آزمون استخدامی جذب شود رقابت کنم؟ آزمون بساط پارتی‌بازی و سهمیه هست. افرادی که در آزمون استخدامی قبول می‌شوند چه برتری و مزیتی دارند؟ ما علاوه بر تحصیلات دانشگاهی، چندین سال سابقه تدریس داریم.

چند سالی است که با حقوق ۹۰ هزار تا ۸۰۰ هزار تومان مشغول به تدریس هستم. روزی ۱۵۰ کیلومتر در جاده‌ها می‌روم تا به مدرسه برسم و ماهانه مبلغ زیادی را بابت هزینه پرداخت می‌کنم اما بحث استخدام که می‌شود به ما می‌گویند “شما سواد و کیفیت کافی را ندارید”. دولت به‌شیوه برده‌داری از ما بهره‌برداری می‌کند و موقع استخدام می‌خواهد خودش را در دل مردم و جوانان جا کند. چگونه حاضر به استخدام ما نیستند در شرایطی که جمعیت کلاس‌های درس ۴۰ نفر و بالاتر است و برخی معلمان دو شیفت کلاس برای تدریس برمی‌دارند؟».

در ماجرای استخدام معلمان حق‌التدریس پرسش اصلی که تا به امروز پاسخ صریحی به آن داده نشده این است «در شرایط فعلی که بسیاری از کلاس‌های درس توسط این نیروها پُر شده است و آموزش‌‌وپرورش برای جبران کمبود معلم از این افراد با حداقل حقوق بهره می‌برد چرا از لطمه به کیفیت آموزش سخنی گفته نمی‌شود؟».

* انتظار کیفیت از معلمی که ماهانه ۸۰۰ هزار تومان حقوق می‌گیرد؟

در رابطه با وضعیت معلمان حق‌التدریس، علیرضا سلیمی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس معتقد است «نمی‌توان از معلمی که دریافتی‌اش ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان بوده و به شهری دورافتاده تبعید شده و باید روزانه فاصله مسافتی طولانی را طی کند انتظار داشت در کار معلمی همچون معلمان کشورهای پیشرفته و متمول رفتار کند».

وی می‌گوید: به هر حال باید تکلیف معلمان حق‌التدریس را مشخص کرد و این‌گونه نیست که تمام این افراد مناسب آموزش‌وپرورش نباشند. آموزش و پرورش برای نیروهایی که از طریق آزمون استخدامی جذب شده‌اند، دوره‌های آموزشی برگزار می‌کند این در حالی است که معلمان حق‌التدریس در طول سال‌های کار و فعالیت خود به‌نوعی این دوره‌های آموزشی را گذرانده‌اند.

* تحمیل ۱۲۱هزار نیرو به آموزش‌وپرورش

در طرف دیگر ماجرا، آموزش‌وپرورش به‌عنوان دستگاه متولی استخدام نیروهای حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی، تصویب این قانون را مترادف با تحمیل نیرو به آموزش‌وپرورش می‌داند و ورود این افراد به مدارس کشور را در تضاد با مباحث کیفی اعلام می‌کند.

آموزش وپرورش دلایل مخالفتش را چنین اعلام می‌کند: ۱۲۱هزار نفر مشمول طرح هستند. ۶۵ درصد ظرفیت جذب معلم در برنامه ششم توسعه (۱۸۵هزار نفر حداکثر سهمیه استخدام تا سال ۱۳۹۹). ۹۴ درصد افراد مشمول طرح (زن) هستند. ۹۳ درصد افراد مشمول طرح در مراکز استان‌ها و شهرهای بزرگ سکونت دارند. رشته تحصیلی ۴۴۷۷۰ نفر (۳۷ درصد افراد مشمول طرح) مطابق با رشته‌های تدریس دوره متوسطه نظری است که تا سال ۱۳۹۹ به آنها نیاز نمی‌باشد (زن).

و پیامدهای احتمالی این طرح را چنین می‌داند:‌ کاهش پوشش تحصیلی و افزایش بازمانده از تحصیل به‌دلیل تشدید کمبود معلم در مناطق روستایی, عشایری و مرزی، کاهش کیفیت آموزشها به‌ویژه در دوره ابتدایی به‌عنوان حلقه اول نظام آموزشی کشور، افزایش تعداد نیروی انسانی غیرمولد و مازاد و بار مالی به‌دلیل تحمیل استخدام نیروی انسانی جدید بدون توجه به نیاز آموزش وپرورش همزمان با بار مالی سنگین بازنشستگی ۳۰۰هزار نفر طی  ۴سال (پاداش پایان خدمت و حقوق بازنشستگی آنان بالغ بر ۳۵هزار میلیارد تومان).

البته سید محمد بطحایی وزیر آموزش‌وپرورش در رابطه با نیروهای حق التدریس گفته است: از نیروهایی که به رشته و جنسیت آنها نیاز داریم با منت استقبال می‌کنیم. آنجایی که نیاز به این نیروها نداریم ما بنگاه کاریابی نیستیم. وقتی که من به نیرویی نیاز ندارم نمی‌توانم این نیرو را در دفتر بنشانم ولی آن جایی که ما نیاز داریم نیروی حق التدریس را روی چشممان می‌گذاریم و از آنها استفاده می‌کنیم.

* چند پرسش…

به گزارش تسنیم، به نظر می‌رسد، هم‌اکنون سؤالاتی در بحث استخدام معلمان حق‌التدریس وجود دارد که باید به آنها پاسخ روشنی داده شود به‌عنوان مثال؛ چرا آموزش‌وپرورش هم‌اکنون بخشی از کلاس‌های درس را با استفاده از نیروهای حق‌التدریس تکمیل می‌کند اما صحبتی از افت کیفیت آموزشی به میان نمی‌آید؟ آیا تمام ۱۲۱ هزار نیروی مشمول این طرح، استانداردهای لازم برای ورود به آموزش‌وپرورش را ندارند؟ آیا الزامی وجود دارد که تمام این افراد جذب شوند و نمی‌توان بخشی از این نیروها را که سطح توانمندی‌های قابل قبولی دارند، استخدام کرد؟

افرادی که از طریق آزمون استخدامی جذب می‌شوند در مقایسه با این افراد به‌لحاظ سطح علمی چه برتری قابل توجهی دارند؟ با توجه به اینکه ۳۷ درصد افراد مشمول طرح، زن هستند و آموزش‌وپرورش می‌گوید به معلمان زن نیاز کمتری دارد، چگونه می‌توان این مسئله را ساماندهی کرد؟ و دست آخر؛ آیا نمی‌توان بخشی از نیاز آموزش‌وپرورش به نیروی انسانی را با توجه به حجم بالای بازنشستگی در سال‌های پیشِ‌رو، با استفاده از این افراد که سابقه تدریس هم دارند، تأمین کرد؟

تسنیم

انتهای متن/*