معاون مرکز بهزیستی کوروس:ایثار مادران ایرانی در جهان یافت نخواهد شد

خانواده‌های معلولین گاهی برای نگهداری از آنها با مشکلات اقتصادی روبه رو می‌شوند که در این راستا بسیاری از مادران به خوبی از آنها مراقبت می‌کنند.

به گزارش زنان خبر، سهیلا بوشاسب معاون مرکز بهزیستی کوروس در گفت‌وگو با خبرنگار زنان خبر گفت: با آموزش‌های مختلف، اطلاع رسانی، غربال‌گری، مشاوره‌های ازدواج، آزمایش‌های ژنتیک و… برای کاهش معلولیت‌های مادرزایی اقدام خوبی شده است.

وی افزود: مشکلات اقتصادی، نوع بیماری، هزینه‌های درمان، نگرانی از آینده و ناتوانی خانواده‌ها برای نگهداری معلولین از مهمترین دغدغه‌های خانواده‌هایی است که دارای فرزند معلول هستند.

بوشاسب با اشاره به مراکز نگهداری بهزیستی بیان کرد: برخی از خانواده‌ها به دلیل عدم توانایی از نگهداری معلولین آنها را به مراکز نگهداری بهزیستی می‌سپارند که این مراکز با مددکاران مجرب خدمات خوبی به این عزیزان ارائه می‌دهد.

وی ادامه داد: مادرانی که با وجود مشکلات زیاد فرزند معلول خود را در خانه نگهداری و مراقبت می‌کنند همانند فرشته هستند، گذشت، فداکاری، مهربانی و ایثار مادران ایرانی در هیچ جای جهان یافت نخواهد شد.

معاون مرکز بهزیستی کوروس در مورد مشکلات معلولین تصریح کرد: معلولین دارای مشکلات متعددی هستند و برخی از آنان فقط مردمک چشم خود را حرکت می‌دهند و قادر به انجام هیچ کاری نیستند، برخی از آنها همزمان با هم دچار چند معلولیت هستند و بیماری‌های آنان روز به روز پیشرفت می‌کند.

وی اذعان داشت: مادرانی که فرزندان معلول خود را در خانه نگهداری می‌کنند و حاضر نیستند فرزند خود را به مراکز نگهداری معلولین بسپارند از تمام دلخوشی‌ها و تفریحات می‌گذرند و به تنها دلخوشی یعنی فرزندشان دل می‌بندند.

بوشاسب با اشاره به یکی از خاطرات خود گفت: در منطقه جوادیه تهران پدری پس از به دنیا آمدن فرزند معلول خود او را در سطل زباله رها می‌کند، مادر با اطلاع از موضوع مانع این کار می‌شود و فرزند معلول خود را پس از جدا شدن از همسر به تنهایی بزرگ می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: اکنون این معلول حدود ۱۵ سال سن دارد و گذشت و فداکاری این مادر نمونه را به وضوح می‌بینم؛ با هیچ زبانی نمی‌شود از چنین مادرهایی تشکر کرد.

معاون مرکز بهزیستی کوروس در ادامه یادآور شد: پدران نیز همراه مادران که دارای فرزند معلول هستند برای بهبود فرزندشان تلاش می‌کنند، علاوه بر مشکلات اقتصادی و پیشرفت بیماری کاملا حافظ فرزند خود هستند.

وی در مورد پرداخت حق پرستاری اظهار کرد: حق پرستاری فقط به معلولین ضایعه نخاعی پرداخت می‌شود و در صورتی که تمام مادرانی که از فرزندان معلول خود نگهداری می‌کنند دچار مشکلات اقتصادی هستند.

بوشاسب افزود: ۵ هزار معلول ضایعه نخاعی در شهر تهران داریم که مادران آنها حق پرستاری دریافت می‌کنند، برخی از معلولیت‌ها قابل درمان نیست و پیشرفت کننده هستند.

وی با تاکید بر مشکلات خانواده‌های تمام معلولین بیان کرد: خانواده‎های معلولین مشکلات فراوانی دارند و افرادی که تحت پوشش بهزیستی هستند گاهی در هزینه‌ها ناتوان می‌شوند؛ باید پرداخت حق پرستاری به تمام مادران و خانواده‌های معلول تعلق بگیرد.

انتهای متن/*