معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور:بانوان مشاوره‌های ژنتیک و بارداری را جدی بگیرند/ فیزیوتراپی و اشتغال نیازهای ضروری معلولین است

مشاوره‌های ژنتیک، غربالگری، انجام آزمایش‌های قبل و هنگام بارداری، معلولیت‌زایی را کاهش می‌دهد و مادران باید نسبت به این زمینه توجه جدی داشته باشند.

به گزارش زنان خبر، دکتر حسین نحوی نژاد معاون توانبخشی بهزیستی کشور در گفت‌‌وگو با خبرنگار زنان خبر گفت: ساخت و تحویل مسکن خانواده‌های دو معلول به بالا با‌مشارکت سازمان بهزیستی، خیرین مسکن‌ساز و بنیاد مستضعفان درحال انجام است.

وی افزود: خانه‌ها با‌توجه به نوع معلولیت افراد و به نام آن‌ها ساخته می‌شود، تمام شرایط فیزیکی برای زندگی معلولین همچون قطع عضو، ضایعه نخاعی و… در نوع ساخت رعایت می‌شود.

نحوی نژاد بااشاره به تعداد خانوارهای معلول که برای مسکن درخواست داشته‌اند بیان کرد: حدود ۱۲ هزار خانواده دو معلول به بالا ثبت نام کرده‌اند که ۶ هزار مسکن به آنان تحویل داده شده است و نیمی از این آمار تا پایان سال ۹۷ مسکن خود را دریافت خواهند کرد.

وی خطاب به بانوان اذعان داشت: بانوان قبل و هنگام بارداری حتما مشاوره‌های بارداری و ژنتیک را انجام دهند، آزمایش‌های بارداری، کنترل و رعایت اقدامات اولیه مانع از بروز بسیاری از معلولیت‌ها خواهد شد و باید این موضوع را جدی بگیرند.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور در مورد مشاوره ژنتیک یادآور شد: قبل ازآنکه ماده ۷۰۵ قانون برنامه ششم توسعه مشاوره ژنتیک را الزامی کند، مشاوره ژنتیک در چند استان همچون کرمان و یزد به صورت پایلوت انجام شد که بسیار موثر واقع شد.

وی گفت: طبق موازین شرعی و قانونی در سال ۹۴ و ۹۵ در شهرهایی که مشاوره ژنتیک انجام شد، حدود ۳ هزار سقط درمانی صورت گرفت که در کاهش معلولیت‌های بارز تاثیرگذار بود.

نحوی نژاد با تاکید بر اهمیت طرح غربالگری خاطرنشان کرد: طرح غربالگری بسیار مهم است و در این راستا در ۱۰ سال گذشته ۱۵ هزار ناشنوایی را از طریق طرح شنوایی سنجی و مداخله به هنگام تشخیص داده شد و منجر به ناشنوایی کامل نگردید.

وی ادامه داد: هر ساله ۸ هزار مورد که بالقوه منجر به نابینایی می‌شوند شناسایی و تحت درمان قرار می‌گیرند.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به جلوگیری از معلولیت‌زایی افزود: باید آموزش‌وپرورش، وزارت بهداشت و درمان، بهزیستی و نهادهای مربوطه باهمکاری، تعامل و طرح‌های جامع نسبت به جلوگیری از بروز معلولیت‌ها اقدام کنند، پیشگیری مهم‌تر از درمان است.

وی در خصوص آمار معلولیت‌ها بیان کرد: ۳۰ درصد معلولیت‌ها را معلولیت جسمی حرکتی، قطع عضو، اعصاب محیطی، ۲۵ درصد معلولیت ذهنی، ۱۵ درصد معلولیت شنوایی، ۱۱ درصد معلولیت بینایی، ۸ درصد بیماران روانی مزمن و باقی معلولیت‌ها ترکیبی هستند.

نحوی نژاد گفت: حدود ۲۲ هزار معلول ضایعه نخاعی داریم که حداقل ۵۰ درصد آنها در اثر تصادف و رانندگی به این معلولیت دچار شده‌اند.

وی در مورد خدمت‌رسانی به گروه‌های خاص یادآور شد: خدمات بهزیستی برای معلولین اولیه و ابتدایی است، امیدواریم با حمایت‌های بیشتر برای خدمت‌رسانی بهتر به گروه‌های خاص همچون کودکان، بانوان و سالمندان معلول که نیازهای ویژه دارند گام برداریم.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور خدمات فیزیوتراپی و اشتغال را از جمله نیازهای ضروری معلولین دانست.

 

انتهای متن/*