مراقبت از کودکان، سدی مقاوم در برابر سارقان

کودکان به دلیل ضعف جسمی و نداشتن قدرت بدنی کافی و لازم در جامعه نیازمند مراقبت و حمایت بیشتری درآسیب‌های اجتماعی هستند.

به گزارش زنان خبر، آموزش به کودکان برای مراقبت از خود و ماندن در کنار والدینشان به ویژه در اماکن شلوغ و عمومی ضرورتی اجتناب ناپذیر برای امنیت آنها است.

گاهی سهل انگاری و بی توجهی والدین موجب بروز صدمات و لطمه های جبران ناپذیری به این فرشتگان بی غل و غش می شود.

دنیایی شیرین کودکان با جهان پیرامون و حقیقی آنها تفاوت بسیاری دارد و کوچکترین غفلتی امکان دارد آسیبی روحی و جسمی به آنها وارد کند.

کودکان همواره در معرض خطر و آسیب قرار دارند چرا که آنها در بازی ها و دنیایی کودکانه غرق شده اند و از انسان‌های گرگ صفت بی‌خبر هستند.

سرقت از کودکان موجب بروز ضربه های روحی در آینده آنان 

رییس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران به خبرنگار زنان خبر گفت: سرقت از کودکان در آینده ضربه های روحی به این قشر وارد می‌کند و آنها تا پایان عمر نگران و مضطرب خواهند بود.

مصطفی اقلیما با بیان اینکه ریشه و منشا سرقت ها به مسائل اقتصادی بازمی گردد، افزود: علت سرقت از کودکان دلیلش بی دفاعی آنهاست که کار سارق را آسان می کند.

وی خاطر نشان کرد: سرقت از افراد بزرگسال کار را برای سارقان دشوار می کند و ناچار به مقابله و مبارزه هستند اما کودکان چنین قدرتی ندارند.

این استاد دانشگاه عنوان کرد: مراقبت از کودکان و احتیاط مهمترین اولویت الدین در زمینه پیشگیری از وقع جرمی همچون سرقت به شمار می رود.

وی یادآور شد: بی توجهی والدین و فقدان نظارت درست و دقیق بر روی کودکان به ویژه در مکان های پرازدحان و شلوغ، خطر آفرین است.

پدر مددکار اجتماعی ایران می‌گوید: مشکلات اقتصادی و معیشتی رابطه مستقیم و موثری با سرقت دارد و افراد سارق هم برای سهولت در کار خود، سرقت از کودکان را ترجیح می دهند.

عدم آشنایی کودکان با پیرامون زمینه ساز سرقت از آنها

معاون اجتماعی پلیس پیشگیری پایتخت در گفت و گو با خبرنگار زنان خبر اظهار داشت: کودکان ضعیف بوده و قدرت دفاعی ندارند و از سوی دیگر چون نسبت به محیط پیرامون خود آشنایی ندارند فریب افراد سارق را می خورند.

سرگرد وحید سلطانی پاجی افزود: سرقت ها در دختران مربوط به طلا از جمله گردنبند و گوشواره و برای پسران هم شامل سرقت از گوشی و تبلت می شود.

وی ادامه داد: زمانی که والدین در کنار فرزند خود حضور ندارند سارق از این فرصت برای ارتکاب جرم و تحقق نقشه و هدف خود سوء استفاده می کند.

این کارشناس حوزه انتظامی خاطر نشان کرد: یکی از راهکارهای مهم و موثر برای والدین در جلوگیری از سرقت اموال کودکانشان، پیشگیری وضعی است که این روش به معنای اقدام پیشگیرانه معطوف به اوضاع و احوالی که جرائم ممکن است در آن وضع به وقوع بپیوندد.

وی تصریح کرد: والدین حتی هنگامی که در خودروی شخصی خود حضور دارند نسبت به امنیت فرزند خود دقت داشته و قفل های ماشین را مورد توجه قرار دهند.

معاون اجتماعی پلیس پیشگیری پایتخت عنوان کرد: سارقان در فضای باز که والدین حضور نداشته و یا دقت کافی ندارند هدف  واقدام خود را عملی کرده و از این موقعیت سوء استفاده می کنند.

وی تاکید کرد: خود مراقبتی و  توجیه کودک و آموزش در این حوزه از سوی خانواده امری مهم و مورد توجه بوده تا اتفاق جبران ناپذیری برای فرزندان رخ ندهد.

این کارشناس حوزه انتظامی گفت: والدین به کودکان خود بیاموزند به محض احساس خطر و حضور سارق شروع به داد و فریاد و درخواست کمک از مردم کنند تا سارق به هدف خود نرسد.

رهاسازی و عدم آموزشی زمینه ساز سرقت از کودکان

یک آسیب شناس و رفتار شناس اجتماعی در گفت و گو با خبرنگار زنان خبر اظهار داشت: بی دفاعی کودکان و خردسالان، بی توجهی والدین نسبت به فرزندان، عدم آموزش و رهاسازی کودکان سبب بروز سرقت از این گروه سنی شده است.

محمدرضا محبوب فر افزود: کودکان و خردسالان بی پناه بوده و چون آموزشی دریافت نکرده اند به راحتی فریب افراد سارق و تبهکار را می خورند و همین موضوع برای آنها آسیب هایی را به همراه دارد.

وی خاطر نشان کرد: مشکلات معیشتی و اقتصادی و همچنین مشکلات عدیده موجب شده تا خانواده ها از فرزندانشان غافل بمانند و محبت های لازم را به فرزندان خود نداشته باشند.

این پژوهشگر حوزه آسیب های اجتماعی عنوان کرد: سارقان و تبهکاران از خلاء عاطفی کودکان و خردسالان سوء استفاده کرده و گاهی آنها را با جملات زیبا و کلمات عاطفی فریب می دهند.

وی اضافه کرد: محبت های کذایی و سوری و حتی غیر واقعی از سوی سارقان این گروه سنی را جذب افرادی می کند که برای آنها نقشه داشته و دام پهن کرده اند.

این آسیب شناس و رفتار شناس اجتماعی گفت: کودکان در هنگام سرقت با رفتارهای پرخاشگرانه مواجه می شوند و همین موضوع ضربه های روحی و آسیب های جسمی برای آنها به همراه خواهد داشت.

وی یادآور شد: والدین به دلیل مشغله چند شیفت کاری در بیرون از منزل کمتر در کنار کودکان هستند و همین موضوع بسیاری از کودکان را می تواند به سمت غریبه ها متمایل کند.

محبوب فر گفت: امروزافراد از سر ناچاری به سرقت و دزدی کشیده شده اند و بسیاری از سارق اولی ها در کمین کودکان هستند.

والدین می توانند با هوشیاری و ارائه آموزش های دقیق و به هنگام مانع بروز آسیب های اجتماعی و جرائمی چون سرقت از کودکان شوند. امروزه سارقان به هر بهانه ای کودکان مظلوم و بی دفاع را مورد هدف شوم خود قرار داده و با رفتارهای خشونت بار، طلاها و تبلت و گوشی این گروه سنی را به سرقت می برند.

 

انتهای متن/*