مذاکرات «ائتلاف جامائیکا» شکست خورد/ گزینه های پیش روی مرکل

خودداری حزب دموکرات آزاد آلمان از حضور در دولت ائتلافی، «آنگلا مرکل» را در آستانه بدترین بحران سیاسی دوران حکومت ۱۲ ساله اش قرار داده است.

به گزارش زنان خبر،مذاکرات رهبران احزاب دموکرات آزاد، سبزها و اتحادیه دموکرات مسیحی برای تشکیل دولت ائتلافی موسوم به «ائتلاف جامائیکا» پس از خودداری مقامات دموکرات آزاد از پذیرش شروط دو حزب دیگر، بدون نتیجه پایان یافت.

شب گذشته در پایان نشست سران سه حزب، رهبر حزب دموکرات آزاد رسما اعلام کرد که دیگر تمایلی به شرکت در دولت ائتلافی ندارد. به این ترتیب آخرین امیدها برای تشکیل دولت ائتلافی هشت هفته پس از برگزاری انتخابات پارلمانی آلمان به یأس تبدیل شد.

«کریستیان لیندنر» رهبر این حزب با اعلام انصراف از حضور در دولت ائتلافی تاکید کرد «بهتر است که اصلا حکومت نکنیم، تا اینکه اشتباه حکومت کنیم». با این موضع گیری که به صورت غیرمنتظره و شوک آور مطرح شد، اکنون «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان در آستانه بدترین بحران سیاسی طی ۱۲ سال زمامداری خود قرار گرفته است.

اکنون با گذشت دو ماه از انتخابات سراسری آلمان که همگان از آن به عنوان نشانه ای مبنی بر پیروزی مجدد مرکل و باقی ماندن وی در قدرت یاد می کردند، سرنوشت دولت آلمان در هاله ای از ابهام قرار گرفته است.

در چنین شرایطی سه سناریوی احتمالی پیش روی احزاب پیروز انتخابات از این قرار خواهد بود:

سناریوی اول: حزب سوسیال دموکرات آلمان (رقیب دیرینه دموکرات مسیحی ها) وارد مذاکره شده و گفتگو ها در چارچوب تشکیل «ائتلاف بزرگ» انجام گیرد. این گزینه عملی نخواهد بود زیرا سوسیال دموکرات ها که پیش از این از بی علاقگی خود برای تشکیل دولت ائتلافی خبر داده بودند، شب گذشته نیز بر پایبندی شان به این موضع تاکید کردند.

سران این حزب در شب برگزاری انتخابات بوندستاگ در بیست و چهارم سپتامبر و پس از کسب نتیجه ضعیف ۲۰.۵ درصد آرا، تصمیم گرفتند از هر گونه تشکیل ائتلاف سنتی با دموکرات مسیحی ها سرباز زده و جایگاه اپوزیسیونی خود را حفظ کنند.

سناریوی دوم: تشکیل یک دولت حداقلی به رهبری مرکل و با همراهی احزاب سبزها و دموکرات آزاد. با این حال مرکل برای تایید چنین دولتی از سوی پارلمان، نیاز به رای دیگر فراکسیون ها دارد.

سناریوی سوم: برگزاری انتخابات مجدد. اما انجام این سناریو بر اساس قانون اساسی آلمان کار آسانی نیست. زیرا برگزاری انتخابات زودهنگام تنها پس از انتخاب صدراعظم جدید ممکن می شود. برای این منظور رئیس جمهوری آلمان باید فردی را برای به عهده گیری این سمت پیشنهاد کند.

اگر این فرد «آنگلا مرکل» باشد وی نخواهد توانست اکثریت آراء پارلمان را کسب کند و با «اکثریت ضعیف» از سوی رئیس جمهوری مامور تشکیل دولت ائتلافی اقلیت می شود.

در این صورت وی می تواند پارلمان را منحل کند و ظرف ۶۰ روز باید انتخابات پارلمانی مجدد برگزار شود. مرکل اعلام کرده که طی امروز، «اشتان مایر» رئیس جمهوری را در جریان وضعیت موجود قرار می دهد. وی اعلام کرده تمام تلاش خود را به کار خواهد بست تا «کشور در این هفته های سخت به درستی اداره شود».

از سوی دیگر اشتاین مایر پیش از این بارها از احزاب مذاکره کننده خواسته است به مسئولیت خطیر خود واقف بوده و از برگزاری انتخابات مجدد جلوگیری کنند.

به هر حال قرار است مرکل بعدازظهر دوشنبه از طریق کنفرانس تلفنی با دیگر رهبران حزب دموکرات مسیحی در خصوص موضع گیری های آتی این حزب رایزنی کند.

همچنین مقامات حزب سبزها در نشست شورای رهبری حزب به بررسی وضعیت کنونی خواهند پرداخت.

سخنگوی حزب سوسیال مسیحی (همپیمان اصلی دموکرات مسیحی ها) نیز اعلام کرده که «هورست زهوفر» رهبر این حزب به زودی زمان نشست مقامات ارشد حزب برای بررسی اوضاع را اعلام می کند.

هر چند در حال حاضر حزب دموکرات آزاد به عنوا عامل اصلی شکست مذاکرات تشکیل دولت ائتلافی معرفی شده است اما مقامات این حزب نیز برای تصمیم خود دلایلی ارائه کرده اند که شاید از دید رای دهندگان آلمانی مورد توجه باشد.

لیندنر در اظهارات شب گذشته خود گفته است پس از هفته ها بحث و مذاکره، این حزب نتوانسته به خواسته های خود دست یابد و این موضوع برای تشکیل یک دولت قدرتمند و با ثبات ضروری است.

به گفته وی در پایان این مذاکرات بار دیگر توافقنامه ای پیش روی احزاب قرار گرفته که سرشار از تناقضات و سوالات بی پاسخ است.

مهر

انتهای متن/*