قرائتی: وضعیت اقامه نمازدر کشور مناسب نیست

سمنان – رئیس ستاد اقامه نماز، وضعیت نماز در کشور را نامناسب توصیف کرد و گفت: باید برای تقویت این واجب الهی که ستون دین اسلام است، از همه امکانات و ظرفیت‌های کشور بهره گرفته شود.

به گزارش زنان خبر،حجت الاسلام محسن قرائتی شامگاه دوشنبه درنشست با فرهنگیان استان سمنان در سالن هلال احمر سمنان، خواستار تحول در نظام آموزش و پرورش و دانشگاه‌های کشور شد و اظهار کرد: در حال حاضر بسیاری از دروسی که به دانش آموزان و دانشجویان ارائه می‌شود، کاربردی و مورد نیاز آنها و جامعه نیستند و این موضوع موجب می‌شود که آنها از یافتن شغل باز بمانند و در ادامه به گناه افتاده و یا ازدواج آنها با تاخیر انجام می شود.

وی اظهار داشت: باید برای رفع شبهات فرزندان این مرز و بوم فکر اساسی کرد و در این مهم می توان از کمک اسلام شناسان متخصص استفاده کرد که در هنگام مواجهه با شبهه ها از این متخصص دینی بهره گرفت.
فرهنگیان برای تشویق دانش آموزان به نماز راهکار ارائه دهند
رئیس ستاد اقامه نماز، با توصیه به فرهنگیان برای ارائه راهکارهای تشویق دانش آموزان به نماز خواندن، تاکید کرد: باید موضوع تقلید را به فرزندان خود به صورت روان آموزش دهیم، چرا که در دنیا کسی نیست که به کارشناس مراجعه نکند اما مکتب شیعه می گوید آن کارشناس اعلم و با تقواترین باشد.
قرائتی با بیان اینکه نماز باعث ایجاد پویایی در بین نوجوانان مسلمان می شود، گفت: نمازجماعت محیطی مناسب و پویا برای آشنا شدن نمازگزاران به ویژه نسل جوان با مسائل مختلف دینی و اعتقادی فراهم می‌کند ودر اسلام تاکید فراوانی به انجام فریضه نماز جماعت شده است.
وی افزود: کسانی که دیگران را به نمازخواندن تشویق می‌کنند در مرحله اول خودشان باید این فریضه را به درستی به جای بیاورند چون بهترین تشویق و تبلیغ برای نمازخوانی این است که افراد بی‌نماز ارتباط مستقیم با نمازگزاران داشته باشند و ببینند که آنها به موقع و به طور کامل این واجب الهی را ادا می‌کنند.
نماز عصاره تمام فضایل و خوبیها
رئیس ستاد اقامه نماز، این فریضه را ستون دین عنوان و بر حضور قلب و توجه کامل داشتن به این فریضه مهم تاکید کرد.
قرائتی، فریضه نماز را عصاره تمام فضایل و خوبیها عنوان کرد و گفت: مدارس و دانشگاه ها، نقش بسیار موثری در تشویق و ترغیب نوجوانان و جوانان به این فریضه مهم الهی را ایفا می کنند.
وی همچنین با اشاره به اهمیت و تأثیرگذاری نماز، گفت: حج با همه بندگی، قبله نماز است.
خروجی مراکز علمی به بندگی ختم نمی شود
رئیس ستاد اقامه نماز سرمایه‌دارترین دستگاه اجرایی را آموزش وپرورش عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه معلمان ومدیران درمدارس دارای سرمایه هایی به نام دانش آموزان هستند، اشاعه نماز باید از سوی آنان انجام شود.
قرائتی گفت: برای توجه به این فریضه الهی و اصلاح وضعیت آن، نیازمند طرح تحول نبوده، بلکه به مرد تحول نیازداریم.
وی اقامه نماز در مدارس راهنمایی را بهتر از دبیرستان و دبیرستان ها بهتر از دانشگاه عنوان کرد و افزود: هر چه سواد و علم ما بیشتر می شود توجه به نماز کاهش می یابد و نشان می دهد خروجی مراکز علمی به بندگی ختم نمی شود.
رئیس ستاد اقامه نماز بیان کرد: روحانیانی که در ادارات ودستگاه های اجرایی اقامه نماز را برعهده دارند موظف هستند سه روزدر اداره مربوطه و مابقی را در مدارسی که روحانی ندارند اقامه نماز داشته باشند.
در پایان این مراسم در حوزه نماز ۲۶ دستگاه به عنوان تقدیر ویژه، ۳۱ دستگاه به عنوان تقدیر و پنج دستگاه قابل قبول معرفی شدند.
منبع: مهر