زنان خبر - http://zanankhabar.ir

فعالیت صندوق خرد زنان عشایری در ۸ شهرستان آذربایجان‌غربی

به گزارش زنان خبر [1]، علی بهادری افزود: این صندوق‌ها در شهرستان‌های خوی، ماکو، سلماس، نقده، اشنویه، پیرانشهر، مهاباد و میاندوآب فعال است و حدود ۶۰۰ نفر از جامعه زنان عضو این صندوق‌ها هستند.

وی اضافه کرد: این زنان در بخش‌های دامپروری، پرورش مرغ بومی، پرورش قارچ، تولید گیاهان دارویی، تولید بافتنی‌های مخصوص عشایری، تولید مواد لبنی و تولید صنایع دستی داری و غیرداری از جمله قالی و قالیچه فعالیت می‌کنند.

وی تاکید کرد: توانمندسازی این بخش از طریق توسعه برنامه‌های آموزشی، ترویجی و مشارکتی به منظور ایفای نقش موثرتر آنان در بخش کشاورزی و صنایع دستی انجام می‌شود.

سرپرست اداره‌کل امور عشایری آذربایجان‌غربی گفت: برای حمایت از  ٢۴ صندوق خرد زنان عشایر، چهار میلیارد ریال اعتبار از محل تسهیلات خشکسالی به این قشر پرداخت می‌شود.

بهادری  اظهار داشت: بهبود معیشت خانوارهای روستایی دارای جایگاه خاصی در بخش کشاورزی است و ظرفیت‌های مطلوبی در بخش کشاورزی استان برای بهبود معیشت خانواده‌های روستایی وجود دارد.

وی بیان کرد: لیست متقاضیان دریافت تسهیلات در حال تکمیل است و پس از اتمام این بخش پرونده‌ها برای پرداخت به بانک کشاورزی ارسال می‌شود.

حدود ۱۰۴ هزار نفر جمعیت با ۱۵ هزار و ۵۹۹ خانوار عشایری در آذربایجان‌غربی زندگی می‌کنند که با این آمار ۹ درصد جمعیت عشایری کشور در این استان سکونت دارند؛ از این تعداد حدود ۶۰۰ خانوار به خارج از استان کوچ کرده‌اند و بقیه نیز در داخل استان و در شهرستان‌های چالدران، خوی، پلدشت، ماکو، مهاباد، سلماس و شاهین دژ ییلاق و قشلاق مستقر هستند.

۲ میلیون و ۶۷۰ هزار هکتار اراضی مرتعی در این استان وجود دارد که از این مقدار یک میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار با ۵۹ درصد تحت پوشش عشایر استان است؛ عشایر استان ۱۲ ایل و ۲۱ طایفه مستقل هستند و ۳۳۶ روستای آذربایجان‌غربی نیز ویژه عشایر است.

 

انتهای متن/*

تلگرام زیر نوشت [2]