متولیان آسیب های اجتماعی در وقت‌اضافه به مصائب اجتماعی می‌پردازند

عضو شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت: متأسفانه سازمان های متولی مرتبط با آسیب های اجتماعی مانند سازمان بهزیستی، شهرداری، وزارت بهداشت و دیگر نهادها به موضوع تکدی گری و کودکان کار در وقت اضافه کاریشان می پردازند.

فاطمه دانشور عضو شورای شهر تهران در گفت و گو با زنان خبر با بیان اینکه در بحث آسیب های اجتماعی جدی نیستیم، عنوان کرد: اقشاری از جامعه هستند که به دلایل مختلف از بسیاری از امکانات اجتماعی محرومند. برای مثال شناسنامه ندارند. بنابراین امکان جذب به محیط های اجتماعی و رسمی برای این افراد میسر نیست و تعدادشان نیز قابل توجه است.

وی افزود: این افراد برای امرار معاش اقدام به تکدی گری و دست فروشی می کنند این درحالی است که از بسیاری خدمات اجتماعی مانند تحصیل، خدمات بهداشتی و بیمه ای محروم هستند به همین منظور برای امرار معاش جذب باندهای متکدیان می شوند.

دانشور مطرح کرد: خانواده هایی هستند که فرزندانشان را با آگاهی به باندهای تکدی گری اجاره می دهند و متأسفانه تاکنون فکری برای این افراد که شامل مهاجران غیرقانونی، معتادان و فرزندان طلاق می شود نشده است.
عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت:  نبود همکاری بین بخشی و ضعف قوانین باعث بی نتیجه بودن اقدامات در برخورد با این معضل اجتماعی شده است و بارها اعلام کرده ایم که در مواجهه با مهاجران غیرقانونی و کودکان کار سازمان های خدمات رسان مانند بهزیستی ضعف قوانین دارند اما گوش شنوایی وجود ندارد.
وی یادآور شد: تغییر وزارت رفاه و تأمین اجتماعی کشور به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را اشتباهی بزرگ بود و با این تجمیع همه مسائل اجتماعی کشور در یک معاونت اجتماعی خلاصه شد از این رو بسیاری از موضوعات اجتماعی بدون متولی مانده اند و این معاونت امکان پرداختن به موضوعات اجتماعی را به تنهایی ندارد.
دانشور تصریح کرد: متأسفانه سازمان های متولی مرتبط با آسیب های اجتماعی مانند سازمان بهزیستی، شهرداری، وزارت بهداشت و دیگر نهادها به موضوع تکدی گری و کودکان کار در وقت اضافه کاریشان می پردازند که با این رویه نمی توان انتظار داشت این معضلات اجتماعی حل و فصل شود.
عضو شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: مردم نباید به متکدیان کمک کنند زیرا وقتی گدا می بیند مردم به راحتی به آنها کمک می کنند این معضل اجتماعی به یک شغل پردرآمد تبدیل می شود و خرید و اجاره کودکان رونق می گیرد و باندهای تکدی گری هم رشد می کنند.