علت اشتباهات داوری ، عدم تمرکز داوران است

اشتباهات داوری در مسطیل سبز طی چند هفته‌ای که از شروع لیگ می‌گذرد نسبت به گذشته کم نشده که هیچ، افزایش نیز داشته و همین موضوع باعث اعتراض تیم‌ها به داوری شده است.

به گزارش زنان خبر، در بازی‌های دیروز جام حذفی در ۳ بازی مهم این مرحله، شاهد ۳ جنجال داوری بودیم که اتفاقاً در دو مسابقه از آن سرخابی‌های پایتخت حضور داشتند. در بازی پرسپولیس و ماشین سازی کوپال ناظمی به عنوان داور مسابقه در واپسین دقایق بازی یک پنالتی مشکوک به نفع پرسپولیس اعلام کرد که همین مسئله باعث اعتراض کادر فنی ماشین و اخراج رسول خطیبی شد. در بازی استقلال و گل ریحان نیز بعد از گل دوم استقلال کادر فنی این تیم لیگ یکی به سمت داور حمله ور شدند و داور نیز محمد نصرتی، سرمربی گل ریحانی‌ها را اخراج کرد. اشتباهات داوری به حدی فاحش بوده که اتهامات رنگی را متوجه داوران فوتبال ایران کرده و حسابی جو فوتبال را به هم ریخته است.

این اشتباهات متعدد داوری باعث شد تا به سراغ خداداد افشاریان، داور پیشکسوت و از کارشناسان فعلی داوری در ایران برویم و نظر وی را در مورد داوری‌ها و مشکلات داوری در ایران جویا شویم.

افشاریان در ابتدای بحث، در مورد اشتباهات داوری گفت: برای بررسی بحث داوری‌ در فوتبال ایران، اجازه بدهید که بازگشتی به دربی ۹۰ پایتخت داشته باشم. در این مسابقه داور به اشتباه یک پنالتی به نفع استقلال اعلام کرد. در بازی به آن عظمت با تمام فشارهای خاصی که داشته و دارد یک پنالتی به ضرر پرسپولیس اعلام شد اما دیروز این قضیه برعکس اتفاق افتاد و این بار برای پرسپولیس یک پنالتی اشتباه گرفته شد. باید پذیرفت که داور نیز یک انسان است و در کسری از ثانیه ممکن است که سر یا بدن یک بازیکن مانع از دید درست او شود. این مسئله در سطح بین المللی نیز پذیرفته شده است که داور هم ممکن است خطا داشته باشد اما اشکال داوری ما امروز مسئله دیگری است.

این که گفته می‌شود داوری‌ها ناهمگون شده و ممکن است داور در یک مسابقه صحنه‌ای را خطا تشخیص دهد و داوری دیگر در مسابقه دیگر آن صحنه را خطا نمی‌بیند کاملاً درست است. باید پذیرفت که بازیکنان و کادر فنی تیمها نیز داوری را می‌فهمند زیرا آنها صبح تا شب در فوتبال هستند و با این ورزش زندگی می‌کنند. اینجا می‌طلبد که کمیته داوران، فدراسیون و تمام کسانی که دستی در کار دارند، کمک کنند تا این معضل حل و فصل شود.

این کارشناس داوری در مورد علل افزایش اشتباهات داوری افزود: متأسفانه سهم داوری از فوتبال ایران خیلی کوچک است و این مسئله ناخواسته بر عملکرد داور تأثیر می‌گذارد اما داور حق ندارد مشکلاتی که دارد و با آن درگیر است را به زمین مسابقه بیاورد. چرا داوری مثل کوپال ناظمی که دیروز در بازی پرسپولیس و ماشین سازی اشتباه داشت در لیگی که ۳۰ هفته است فقط ۱۰ میلیون تومان حق الزحمه دریافت می‌کند؟ این رفتارهای نامتعارف در ذهن داور نقش می‌بندد و نا خود آگاه بر عملکرد آنها اثر گذار است.

داورهای ما به داوری به چشم شغل نگاه نمی‌کنند زیرا از آنجا تأمین نمی‌شوند. اگر فدراسیون فوتبال همین فردا به داوران بگوید که از کارهای دیگرخودشان جدا شوند و فقط بر روی مسئله داوری تمرکز کنند، آن زمان داوری اصولی می‌شود و روند کاری درست شکل می‌گیرد. دغدغه اصلی داوران فوتبال نیست اما باز هم آنها حق اشتباه ندارند.

خداداد افشاریان دست آخر به موضوع اتهاماتی که به داورها وارد می‌شود و آنها را وابسته با تیم خاصی معرفی می‌کنند نیز تصریح کرد: من به شما این اعتماد قلبی را می‌دهم که ۹۹درصد از داوران کشور ما اول به فکر آبروی خودشان هستند و اصلاً بحث جانب داری نیست زیرا اول کسی که در این مسئله ضربه می‌خورد داور مسابقه است و آنها قرار است که در این جامعه زندگی کنند پس اشتباه داوری اگر از روی عمد باشد ابتدا گریبان داور و زندگی او را خواهد گرفت.

اشتباه داوری در فوتبال ایران بوده، هست و خواهد بود اما اگر با داوری که اشتباه می‌کند درست برخورد شود خود داور روندش را درست خواهد کرد. در فوتبال ایران تاوان اشتباه داوری بسیار سنگین است که کمترین آن جریمه مالی یا محرومیت از قضاوت است اما زمانی که فشار هوادارها زیاد می‌شود فشار و استرس در بازی‌های بعدی نیز ادامه پیدا می‌کند و اشتباهات را بالا می‌برد.

 

انتهای متن/*