«عفاف و حجاب» در ویترین نمایشگاه قرآن/ فرهنگ‌سازی یا فروش؟

بیست و ششمین دوره نمایشگاه قرآن روزگذشته به کار خود پایان داد و می‌توان جدی‌تر به آسیب‌شناسی کیفیت برگزاری بخش ویژه «عفاف و حجاب» در این دوره پرداخت.

به گزارش زنان خبر،نمایشگاه قرآن امسال هم به سنت هر ساله بخش ویژه‌ای را به تولیدکنندگان محصولات عفاف و حجاب اختصاص داد و طبق اعلام روابط عمومی کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، دراین دوره از نمایشگاه بیش از ۱۳۰ غرفه در مساحتی بالغ بر ۵۰۰۰ متر مربع در این بخش حضور داشته‌اند.

بخش عفاف و حجاب نمایشگاه قرآن کریم میزبان رسته‌های مختلف لباس اجتماع کودک، نوجوان، بانوان، آقایان، سرپوش، ملزومات عفاف و حجاب، پارچه‌های چادری و طراحان و تولیدکنندگان لباس جشن تکلیف بود و مباحث مرتبط با تبلیغ و ترویج حجاب نیز در قالب برپایی نشست‌های تخصصی، کارگاه‌های آموزشی و رونمایی از آثار برتر مورد توجه قرار گرفته است.

‌طبق اعلام رسمی ۱۵ وزارتخانه، ۳۲ موسسه مردمی، ۱۶ مرکز دانشگاهی و ۱۵ ‌حوزه علمی در برگزاری این رویداد همکاری داشته‌اند.

با تمام این اوصاف بیست و ششمین دوره نمایشگاه قرآن و به‌تبع بخش ویژه عفاف و حجاب این رویداد روزگذشته ۱۴ خردادماه به کار خود پایان داد و در راستای اطلاع از کیفیت برگزاری، سراغ یکی از اعضای هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان محصولات حجاب و عفاف رفتیم تا از منظر فعالان صنفی به آسیب‌شناسی این رویداد سالانه حوزه مدولباس اسلامی بپردازیم.

استقبال مطلوب؛ فروش نامطلوب!

سیدمهدی جوادی عضو هیئت مدیره این انجمن در گفتگو با خبرنگار مهر درباره کیفیت برگزاری این دوره از نمایشگاه عفاف و حجاب گفت: نمایشگاه امسال از حیث برگزاری و اجرا شامل غرفه‌بندی و تخصیص فضا واقعا نمایشگاه بهتری در قیاس با دوره‌های گذشته بود، هرچند در بخش تبلیغات محیطی و میدانی کمبودهایی وجود داشت اما برداشت شخصی‌ام این است که تلاش بسیاری شده بود تا امسال شاهد برگزاری بهتر این رویداد باشیم.

جوادی درباره میزان استقبال مردمی از نمایشگاه امسال هم گفت: نکته‌ای که باید مدنظر داشته باشیم کوتاه شدن بازه برگزاری نمایشگاه نسبت به دوره‌های قبل است که طبیعتا در میزان استقبال مردمی تأثیر گذاشته و مثلا جمعیتی که قرار بود در ۳۰ روز از نمایشگاه بازدید کند امسال حدود ۲۰ روز برای بازدید فرصت داشت. با وجود این شرایط اما میزان استقبال به ویژه در روزهای پایانی هفته قابل قبول بود. اما سوال این است که آیا این بازدید و استقبال به درآمدزایی غرفه‌های حاضر هم منتج شده است یا خیر؟ برآورد من این است که دوستان و همکاران بنده غالبا از بعد اقتصادی ناراضی بودند و نمایشگاه امسال را نمایشگاه مطلوبی نمی‌دانستند.

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان محصولات حجاب و عفاف درباره نگاه تجاری فعالان صنف «عفاف و حجاب» به این رویداد سالانه هم گفت: قطعا چنین نگاهی هست. نمایشگاه قرآن با شرایط برگزاری فعلی بیشتر فروشگاه است تا نمایشگاه! ‌ از نظر موقعیت مکانی، طراحی محیطی و غرفه‌بندی شما خیلی با فضای نمایشگاهی مواجه نیستید. این آیا این شرایط مطلوب است یا خیر بحث دیگری است اما در شرایط فعلی نمایشگاه قرآن نمی‌تواند جنبه نمایشگاهی و تبلیغی داشته باشد.

وی با تأکید بر اینکه در شرایط امروز نمایشگاه قرآن «بهار فروشندگان محصولات عفاف و حجاب است» تصریح کرد: با توجه به بازار راکد و سامانه توزیع نابه‌سامان و نبود سکوهای فروش سالانه و ماهانه در نقاط مختلف کشور، یکی از فرصت‌هایی که همکاران ما را به تأمین نقدینگی برای ادامه فعالیت امیدوار میکند، همین نمایشگاه قرآن بود. متاسفانه در سه چهار سال گذشته این شرایط هم دچار تغییر شده و هزینه حضور و در آمد فروش برای برخی تولیدکنندگان برابری هم نمی‌کند چه برسد به سوددهی! ‌

جوادی تأثیر «سیاست‌های نادرست اجرایی» بر این شرایط را مورد اشاره قرار داد و گفت: امسال در امر برگزاری و واگذاری غرفه‌های نظر مشورتی انجمن هم لحاظ شد و به همین دلیل شاهد بودیم تخصیص غرفه‌های در این دوره به مراتب بهتر از دوره‌های قبل بود.

محصولات غیرحجابی در نمایشگاه «حجاب»!

این فعال حوزه محصولات عفاف و حجاب در بخش دیگری از مباحث خود گفت: نقدی که ما سال‌هاست به این نمایشگاه وارد می‌دانیم این است که این رویداد نام «عفاف و حجاب» بر خود دارد اما برخی غرفه‌ها و محصولات ارائه شده در این نمایشگاه سنخیتی با مفهوم «عفاف و حجاب» ندارند و بیشتر شاهد عرضه محصولات هنری و غیرحجابی هستیم. تلاش‌هایی برای رفع این مشکل شده اما امسال هم شاهد این جنس محصولات در نمایشگاه بودیم. از همین منظر لازم است نظارت جدی‌تری هم از نظر اقتصادی و تجاری و هم از منظر کیفیت محصولات اعمال شود.

جوادی تأکید کرد: نمایشگاه باید کمیته‌های ارزیابی و نظارت داشته باشد تا هم از منظر قیمت و هم از منظر محصولی که ارائه می‌شود، نمایشگاه قرآن تبدیل به محفل و مأمنی مطمئن برای مصرف‌کنندگان باشد. فرآهم آوردن این بستر بر عهده مسئولان نمایشگاه است و به نظرم با وجود ضوابط تدوین شده در این زمینه، خیلی در حوزه عمل شاهد اجرای صددرصدی نیستیم.

نمایشگاه را به صنف واگذار کنید

این عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان محصولات حجاب و عفاف، درباره راهکار رفع این معضلات و کمبودها هم گفت: ما بارها به مسئولان برگزاری پیشنهاد کرده‌ایم که نیازی نیست چرخ از ابتدا کشف شود! ‌در تمام دنیا نمایشگاه‌های تخصصی توسط اصناف تخصصی برگزار می‌شود و ما اعلام آمادگی کرده‌ایم که با لحاظ کردن کلیه ملاحظات انجمن تولیدکنندگان محصولات عفاف و حجاب متولی برگزاری این رویداد شود. اتفاقی که مشابه آن را در نمایشگاه کتاب هم شاهد هستیم.

جوادی نقش فعلی انجمن در برگزاری نمایشگاه عفاف و حجاب را «نازل‌تر از نقش مشورتی» توصیف کرد و گفت: ما از هیچ کمکی دریغ نداشته‌ایم اما واقعیت این است که هنوز نقش اصلی‌ای که می‌تواند این نهاد صنفی در این رویداد داشته باشد محقق نشده است.

وی در پایان پیشنهاد برگزاری فصلی نمایشگاه حجاب و عفاف به جای برگزاری سالانه این رویداد را مطرح کرد و گفت: این اتفاق نیازمند یک همت است و کار دشواری هم لازم ندارد اما متأسفانه اراده حداقلی هم هنوز در این زمینه وجود ندارد! با توجه به شرایط اقتصادی نابه‌سامانی که داریم، این رویداد سالیانه دیگر امیدوارکننده نیست و معتقدم دود برگزاری اینگونه نمایشگاه عفاف و حجاب بیش از همه به چشم تولیدکنندگان این حوزه خواهد رفت.

مهر

انتهای متن/*