خاگینه گل

طرز تهیه خاگینه ساده و خاگینه گل

خاگینه یکی از خوراک های خوشمزه ایرانی است که می‌توان آن را به عنوان پیش غذاهای سنتی یا عصرانه و حتی در صبحانه نیز مورد استفاده قرار داد.

به گزارش زنان خبر، خاگینه یکی از غذاهای سبک و خوشمزه ی ایرانی است که به سبک های کاملا متفاوت پخته می شود در بعضی مناطق آن را شیرین و در بعضی مناطق آن را با سبزیجات طبخ می دهند. روش های تهیه ی آن کاملا متفاوت است می توان آن را هم در فر و هم داخل روغن سرخ کنید. در ادامه با ۲ روش شیرین آن آشنا شوید.

 

خاگینه ساده

خاگینه ساده یکی از غذاهای ساده برای شام است. برای شام و یا عصرانه می توانید آن را تهیه و میل کنید.

 

مواد لازم برای تهیه خاگینه ساده:

 تخم مرغ  ۵ عدد
 آرد  ۶ قاشق غذاخوری
ماست ۵ قاشق غذاخوری
 بکینگ پودر ۱ قاشق مرباخوری

 

مواد لازم برای تهیه شربت خاگینه :

شکر ۲ لیوان
آب ۲ لیوان
زعفران آب کرده  به مقدار لازم

 

دستور تهیه خاگینه ساده :

برای درست کردن یک خاگینه ساده یک کاسه مناسب را انتخاب کنید. سپس تخم مرغ ها را در آن بشکنید و ماست را به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید تا مواد کاملاً یکدست شود. سپس بکینگ پودر را به همراه آرد به تخم مرغ ها اضافه کنید و مجدداً محتویات کاسه را به خوبی هم بزنید.

 

یک ماهیتابه مناسب را انتخاب کنید و مقداری روغن در آن بریزید و بر روی اجاق گاز قرار دهید تا داغ شود. بهتر است از شعله پخش کن استفاده کنید. بعد از داغ شدن روغن حرارت را بسیار کم کنید و محتویات کاسه را داخل ماهیتابه بریزید. بعد در قابلمه را بگذارید و ۲۰ دقیقه به خاگینه فرصت دهید تا یک طرف آن کاملا سرخ شود، بعد آن را برگردانید تا طرف دیگر هم سرخ شود.

 

برای تهیه شربت خاگینه یک قابلمه را انتخاب کنید و شکر را داخل آن بریزید سپس آب به آن اضافه کنید و زعفران آب کرده را داخل آن بریزید. بعد قابلمه را بر روی اجاق گاز با حرارت ملایم بگذارید تا شکر به صورت کامل در آب حل شود و مقداری غلیظ شود.

 

بعد از اینکه دو طرف خاگینه سرخ شد، آن را از تابه خارج کنید و به شکل دلخواه آن را برش بزنید و پس از خنک شدن شربت خاگینه، آن را بر روی خاگینه بریزید و میل کنید.

 

طرز تهیه خاگینه گل یا خاگینه گیسو :

 

طرز تهیه خاگینه,طرز تهیه انواع خاگینه

طرز تهیه خاگینه گل

 

مواد لازم برای خاگینه گل :

تخم مرغ  ۲ عدد
آرد ۲ لیوان
وانیل  یک چهارم قاشق چایخوری
بکینگ پودر ۲ قاشق چایخوری
ماست  ۲ سوم لیوان
روغن مایع ۴ قاشق غذاخوری

 

شکر ۲ لیوان سرخالی
 آب  ۲ سوم پیمانه
گلاب ۱ سوم پیمانه
زعفران به مقدار لازم

 

طرز تهیه خاگینه گل :

برای تهیه این نوع خاگینه ابتدا تخم مرغ را بشکنید و آن را با همزن دستی خوب بزنید، زمانی که تخم مرغ یکدست شد ماست را به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید اکنون روغن مایع را اضافه کنید و هم بزنید سپس به آرد و وانیل و بکینگ پودر را اضافه کنید سپس با هم روی تخم مرغ ها الک کنید.

 

اکنون همه ی مواد را با دست ورز بدهید مقداری آرد کنار دستتان قرار بدهید و کم کم به آن آرد اضافه کنید تا حدی که خمیر نرم و لطیفی که به دست نچسبد بدست بیاورید.

 

میزان اضافه کردن آرد بستگی به آرد و خمیرتان دارد هرگز به یکباره آرد اضافه نکنید و به میزان کم کم اضافه کنید که خمیرتان سفت نشود.

بعد از اینکه خمیرتان آماده شد روی آن را بپوشانید و به آن ۱ ساعت استراحت بدهید.

 

  •  

در همین حین به سراغ شربت تان بروید داخل قابلمه ای کوچک شکر را بریزید و بعد آب و گلاب را اضافه کنید و هم بزنید زعفران را هم اضافه کنید و زیر شعله را روشن کنید آن را هم بزنید که زمانی که شکر کاملا حل شد و مایع شفافی بدست آمد اجازه بدهید کمی بجوشد و بعد زیر شعله را خاموش کنید و آن را کنار بگذارید. تا خنک شود.

 

بعد از گذشت ۱ ساعت استراحت روی سطحی صاف را کمی آرد بپاشید و مقداری از خمیر بردارید و با وردنه روی سطح پهن کنید به صورتی که ضخامت خمیر ۳ تا ۴ میلیمتر شود.

 

سپس برای گل رز از قالب های گرد استفاده کنید برای اینکه خمیر به قالب نچسبد قالب را کمی آرد پاشی کنید و بعد قالب بزنید.

 

سپس گلبرگ های گل رز را با کمی آب بهم بچسبانید و با دست آن ها را حالت بدهید. می توانید از مدل های مختلف هم استفاده کنید مانند بافت گیسویی، یا گل های متفاوت با قالب های متفاوت.

 

پس از اینکه گل ها را آماده کردید آن ها را به صورت وارونه داخل روغن فراوان سرخ کنید. و بعد آن را برگردانید و زیر آن را سرخ کنید بعد از اینکه سرخ کردید از روغن بیرون بیاورید و داخل شربت خنک قرار بدهید.

 

و بعد آن ها را از شربت بیرون بیاورید و با پودر پسته و پودر گردو تزیین کنید.

 

طرز تهیه خاگینه ساده,نحوه ی درست کردن خاگینه ساده

طرز تهیه خاگینه گیسو

 

برای تهیه ی خاگینه به صورت گیسو از خمیر مقداری را به صورت نواری باریک شکل بدهید و آن را به سه نوار یک اندازه برش بدهید و بعد ابتدای آن را به هم بچسبانید و مانند مو آن را ببافید و بعد انتهای آن را باز به هم بچسبانید و مانند روش گل داخل روغن فراوان سرخ کنید و بعد داخل شربت قرار بدهید.

 

نکته برای تهیه ی خاگینه :

 اگر خاگینه با شربت فراوان دوست دارید آن را به صورت داغ داخل شربت سرد قرار بدهید تا شربت زیادی به خودش جذب کند اما اگر دوست ندارید شربت زیادی داشته باشد اجازه بدهید خاگینه ها سرد شود و بعد داخل شربت قرار بدهید.

 

 بعضی افراد خاگینه را با شیره میل می کنند.

 

انتهای متن/*