صدای ناشنوایان را برای رفع مشکلاتشان باید شنید

معلولان مشکلات زیادی در سطح جامعه دارند، اما ناتوانی آن‌ها دلیل به محدود بودنشان در سطح جامعه نیست و با همراهی آنان می‌توان شاهد حضور و فعالیتشان باشیم.

به گزارش زنان خبر، سید محمدرحیم فاضلی نژاد رئیس بهزیستی شهرستان ری در گفت‌وگو به خبرنگار زنان خبر گفت: ناشنوایان و معلولین همانند دیگر افراد جامعه هستند و نباید برای آن‌ها محدودیت قائل شویم.

وی افزود: رسیدگی به مشکلات ناشنوایان یکی از مهترین برنامه‌ها است که همچون رفع مشکلات دیگر مددجویان در اولویت فعالیت‌هایمان قرار دارد.

فاضلی نژاد با اشاره به‌روز جهانی ناشنوایان بیان کرد: روز جهانی ناشنوایان فرصتی است تا نیازهای این عزیزان را در جامعه و خانواده ازجمله برقراری ارتباط آن‌ها با دیگران، اشتغال، تحصیل و… را برطرف کنیم.

وی خاطرنشان کرد: باید صدای آنان را بشنویم و در تقویت جایگاه ناشنوایان در جامعه همت کنیم تا شاهد شکوفایی آنان باشیم.

رئیس بهزیستی شهرستان ری در خصوص تمرکز ناشنوایان اذعان داشت: ناشنوایان و کم‌شنوایان به دلیل اینکه صداهای اطراف خود را نمی‌شنوند حتماً هنگام کار و فعالیت تمرکز بیشتری نسبت به دیگران دارند و دقت بالایی خواهند داشت.

وی ادامه داد: مشاغلی که آلودگی صوتی بالایی دارند نابینایان می‌توانند در آن حوزه فعالیت کنند و بهره‌مندی خوبی داشته باشند و می‌توان آنان را در این حرفه‌ها مشغول به کارکرد.

فاضلی نژاد انجام آزمایش ژنتیک را برای پیشگیری از معلولیت ضروری دانست و گفت: آزمایش ژنتیک پیش از بارداری و هنگام بارداری برای بانوان لازم است و در راستای کاهش معلولیت‌ها بسیار ضروری می‌باشد.

وی به برقراری افراد جامعه با ناشنوایان اشاره کرد و افزود: اساسی‌ترین مشکل جامعه ناشنوایان در برقراری ارتباط با سایر اقشار جامعه است که می‌طلبد مردم با زبان اشاره آشنایی مختصر داشته باشند تا با مواجه با افراد ناشنوا بتوانند ارتباط برقرار کنند.

رئیس بهزیستی شهرستان ری تصریح کرد: غربالگری ناشنوایی در راستای کاهش و کنترل آن در تمام بیمارستان‌هایی که افراد متولد می‌شوند در حال انجام است که نوزادان پس از تولد در این طرح مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و اگر بیماری وجود داشته باشد اقدامات درمانی انجام می‌شود.

وی خطاب به مادرانی که فرزند ناشنوا دارند اظهار داشت: بهزیستی همراه و همگام با مادرانی که فرزندان ناشنوا دارند می‌باشد و در این راستا کاشت حلزون، پرداخت هزینه‌های درمان و کمک درمانی و… برای حمایت آن‌ها انجام می‌شود.

 

 

انتهای متن/*