سازمان مدیریت و برنامه ریزی دولت توانایی علمی و عملی ندارد

سهیلا جلودارزاده گفت: سیستم برنامه‌ریزی و مدیریت دولت نقص کلی دارد؛ دولت از عدم وجود یک سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کارآمد رنج می‌برد.

به گزارش زنان خبر، سهیلا جلودارزاده عضو فراکسیون امید و عضو شورای مرکزی حزب اسلامی کار در گفتگو با روزنامه «آرمان» با اشاره به اظهارات رئیس‌جمهور در نشست خبری در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه «اخیرا رئیس‌جمهور در نشست خبری خود عنوان کرد که مطالبات مردم محدود به مسائل اقتصادی نیست و مسائل اجتماعی و سیاسی را نیز در بر می‌گیرد، به نظر شما این مطالبات چه مسائلی را شامل می‌شود؟» گفت: من ابتدا باید نقدی به این سخن رئیس‌جمهور داشته باشم که رئیس‌جمهور نباید فکر کند که دولت ایشان باید صد درصد راجع به این قضیه پاسخگو باشد، اما آن قسمت از مشکلاتی که دولت باید پاسخ دهد باید به سرعت حل و فصل شود. مثلاً همین مساله نقدینگی مردم که در بانک‌های مختلف دار و ندار خود را در این سیستم بانکی گذاشتند، اما با مشکلاتی مواجه شدند و اکنون درست یا غلط نمی‌توانند به اموال خود دست پیدا کنند.

جلودارزاده: مسئولانی که سواد کار ندارند باید به سرعت تغییر کنند

وی با بیان اینکه تصمیمات غلط گذشته موجب شده تا بنگاه‌های اقتصادی به سمت تعطیلی بروند، تصریح کرد: هم سرمایه‌گذار و هم کارگر در شرایط بد زندگی می‌کنند که این ها آستانه تحمل را پایین می‌آورد وگرنه مردم بر خواسته‌های اجتماعی خود صبر می‌کنند هرچند که آن نیز کاهش دهنده سطح مقاومت است.

جلودارزاده از «بیکاری» به عنوان یکی از بزرگ‌ ترین مشکلات در حوزه اجتماعی یاد کرد و گفت: همت و غیرت ایرانی ایجاب می‌کند که مردم از راه حلال نان خود را درآورند اما می‌بینیم این جست‌وجوی کار از راه حلال نیز به کوچه‌ای بن‌بست می‌رسد؛ از این رو دولت باید انرژی فوق‌العاده‌ای وارد این بخش کند و فکر کند که زلزله آمده و ستاد بحران خود را در ایجاد و حفظ فرصت‌های شغلی فعال کند. این ها قابل گذشت نیست و مسئولانی که سواد این کار را ندارند باید به سرعت تغییر کنند.

جلودارزاده: سازمان مدیریت و برنامه ریزی توانایی علمی و عملی ندارد

جلودارزاده با تاکید روی این مسئله که سیستم برنامه‌ریزی و مدیریت دولت نقص کلی دارد افزود: دولت از عدم وجود یک سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کارآمد رنج می‌برد. از زمانی که این سازمان در دولت دهم منحل شد، این نقص به‌ وجود آمده و هر چند مسئولان دولت فعلی تلاش کردند که این نقص را برطرف کنند اما توانایی علمی و عملی را نداشته‌اند.

مرعشی: آقایان اگر بلد نیستند، کنار بکشند

به گزارش خبرنگار مهر، حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی نیز روز ۹ دی ماه، دو روز پس از آغاز اغتشاشات پراکنده در کشور در کانال تلگرامی اش، ضمن انتقاد جدی به اطرافیان روحانی که به زعم وی «در میدان» حضور ندارند، تصریح کرد: اینکه همراهان آقای روحانی متناسب با نیازهای دولت کاری نمی‌کنند، یک واقعیت است. آقایان اگر بلد نیستند، کنار بکشند؛ اگر هم بلد هستند که کارها را راه بیاندازند.

مرعشی در بخش دیگری از نوشته اش، با انتقاد از «سازمان برنامه و بودجه» گفت: وقتی آقای نوبخت می‌گفت یارانه را قطع نمی‌کنیم، حالا می‌گوید می‌خواهیم یارانه ۳۰میلیون نفر را قطع کنیم، یعنی این حرف‌ها با هم سازگار نیست. آقای نوبخت نباید از قبل این‌قدر محکم حرف می‌زد که ما یارانه کسی را قطع نمی ‌کنیم. ۵سال است که سازمان برنامه‌وبودجه می‌گوید می‌خواهیم قیمت‌ها را تثبیت کنیم، بعد یک‌مرتبه قیمت‌ها را در برخی اقلام ۵۰درصد رشد می‌دهیم. این، موج درست می‌کند؛ تعارف هم برنمی ‌دارد.

عرب سرخی: روحانی در ترکیب تیم اقتصادی بازنگری کند

علاوه بر این، «فیض الله عرب سرخی» که از فعالان جریان اصلاحات به شمار می رود در ۱۰ بهمن ماه طی گفتگویی با روزنامه اصلاح‌طلب «اعتماد» با انتقاد از تیم اقتصادی رئیس جمهور گفت: در حال حاضر شاید یکی از مهم‌ترین انتظارات اصلاح وضعیت اقتصادی است. شاید بد نباشد در این باره دولت و حتی شخص آقای روحانی هم در ترکیب تیم اقتصادی دولت بازنگری داشته باشند.

مهر

انتهای متن/*