زنان سرپرست خانوار، از مستمری بگیری تا کارآفرینی

توانمندسازی زنان سرپرست خانوار از طریق افزایش مستمری ، ارائه تسهیلات حمایتی و خوداشتغالزایی و خودکفایی فرایندی است که طی چندسال گذشته توانسته این قشر را با قدرت و اعتماد بنفس بیشتر به عرصه اجتماعی برگرداند.

به گزارش زنان خبر،زﻧﺎن ﺳﺮﭘﺮﺳﺖ ﺧﺎﻧﻮار را می‌توان آسیب‌پذیرترین قشر جامعه در جمع کم درآمدها به شمار آورد ، قشری ﻛﻪ ﻣﺠﺒﻮرﻧﺪ برای گذران زندگی ﺑﻪ ﻣﺸﺎﻏﻞ ﻛﺎرﮔﺮی ﺳﺎد‌ه ﺑﺎ ﻛﻤﺘﺮﻳﻦ د‌ﺳﺘﻤﺰد‌ رضایت بدهند.

افزایش سیاست های حمایتی از این قشر تحت عناوین و طرح های مختلف مانند واگذاری وام های بلندمدت ، بیمه ، اشتغالزایی و غیره علاوه بر کاهش جمعیت مستمری بگیر و نیازمند و تبدیل آنان به افرادی خودکفا ، با بازگرداندن روحیه امید و عزت نفس به این زنان و فرزندان و خانواده آنان ، از انواع معضلات و آسیب های اجتماعی ناشی از فقر کاسته است.
بر اساس آمارهای رسمی ۱۲۷ هزار زن در استان مازندران به دلایل مختلف سرپرستی خانواده هایشان را بر عهده دارند. ۱۶ هزار و ۳۸۸ نفر از این تعداد تحت پوشش بهزیستی هستند که از این تعداد ۶ هزار نفر مستمری دریافت می کنند و بقیه از دیگر خدمات این نهاد حمایتی بهره مند می شوند .
همچنین ۳۵ هزار زن سرپرست خانوار در استان مازندران تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) قرار دارند ، زنانی که بر اثر طلاق ، فوت همسر و بیماری یا معلولیت همسر به اجبار سرپرستی خانواده بر عهده اشان گذاشته شده است.
** از مستمری بگیری تا کارآفرینی
زینب کریمی بانوی ۵۷ ساله ای که همسرش ۱۰ سال پیش به هنگام بنایی ساختمان از داربست سقوط کرده و از ناحیه پا فلج شده گفت : بعد از این حادثه چون همسرن شغل آزاد داشت و منبع درآمدی نداشتیم با سه فرزند یتیمم تحت پوشش کمیته امداد قرار گرفتیم.
وی افزود : مستمری کمیته کفاف امورات ما را نمی داد و از سویی فرزندانم از نظر روحی این مطلب را نمی توانستند بپذیرند به همین دلیل به فکر افتادم که برای آینده فرزندانم دست به کار شوم .
کریمی توضیح داد : از سر تفنن گاهی برای دخترهایم که خردسال بودند ، با دم دستی ترین وسایل عروسک می ساختم و با تشویق اطرافیان و جوابگو نبودن مستمری ، عروسک های بیشتری ساخته و به مغازه دارها می فروختم.
این زن ساروی افزود : سال گذشته توانستم با تسهیلات دریافتی بهزیستی کارگاه و مغازه کوچکی به همراه خواهرم و دوستش راه اندازی کنیم و در حال حاضر سه کارگر نیز داریم و در مجموع برای ۶ نفر زن سرپرست خانوار اشتغالزایی شده است.
شهربانو امیری زنی است که سالهاست به دلیل اعتیاد همسرش و جدایی ، سرپرستی خانواده سه نفری خود را بر عهده دارد . او این روزها حال و روز خوبی دارد و وی می گوید که زندگی نه تنها برایش آسان شده ، بلکه با افتخار و سربلندی خانواده اش را اداره می کند.
این بانوی سرپرست خانوار به خبرنگار ایرنا گفت : از طریق دوره های آموزشی توانمندسازی در بهزیستی توانستم به صورت کامل خیاطی را فرا بگیرم و سالهاست که از درآمد خیاطی که در خانه خودم برای مشتری هایم انجام می دهم ، امورات خودم و خانواده ام را می گذرانم و حتی توانسته ام با پذیرش سفارشات از مغازه دارها و کار پاره وقت در کارگاههای خیاطی به کمک تسهیلات مسکن برای خانواده خانه و سرپناه متعلق به خودمان تهیه کنم.
امیری توضیح داد : یکی از بزرگ ترین مشکلات ما هزینه هایی بود که بابت بیماری تالاسمی دخترم و آزمایش های هر از چندگاهی برای او داشتم ، ولی با برقراری بیمه زنان سرپرست خانوار و دریافت دفترچه ، از بار سنگین این هزینه ها کاسته شد.
** ارائه تسهیلات خود اشتغالی به بیش از سه هزار نفر
مدیرکل بهزیستی مازندران با تشریح خدمات دولت تدبیر و امید برای زنان سرپرست خانوار ، گفت : از سال ۹۳ تا کنون به بیش از سه هزار و ۱۷۰ زن سرپرست خانوار استان تسهیلات اشتغالزایی پرداخت شد و تحت پوشش بیمه ای قرار گرفتند .
سعید آرام افزود : در این مدت ۳۵۰ زن سرپرست خانوار از بیمه خویش فرمایی و ۱۱۷ نفر از بیمه کارفرمایی بهره مند شدند که تمامی هزینه آن توسط بهزیستی پرداخت می شود .
وی با اشاره به اینکه تاکنون مستمری افراد تحت پوشش بهزیستی در دولت تدبیر و امید بیش از سه برابر افزایش داشته ، گفت : تا به این لحظه هیچ زن سرپرست خانواری در استان پشت صف دریافت مستمری و خدمات نیست.
آرام افزود : از سال ۹۴ در استان مازندران با اجرای دو برنامه با عنوان ‘ طرح خدمات مالی خرد ‘ و ‘ گروههای همیار ‘ در صدد توانمندسازی زنان سرپرست خانوار بر آمدیم .
بر اساس طرح خدمات مالی خرد با استفاده از کلنیک های مددکاری سراسر استان ، گروههای خودیار زنان تشکیل می شود که بر اساس عضویت در این گروهها ، زنان سرپرست خانوار و حتی زنان دیگر از جمله روستایی می توانند بدون ضامن تسهیلات اشتغالزایی دریافت کنند .
** تشکیل ۴۰۰ گروه خودیار در مازندران رهاورد طرح های حمایتی
مدیرکل بهزیستی مازندران گفت : از سال ۹۴ تا کنون ۴۰۰ گروه خودیار زنان سرپرست خانوار تشکیل شده است که تاکنون برای اجرای برنامه های آنان حدود ۳۰ میلیارد ریال اعتبار از سوی بهزیستی اختصاص داده شده است .
آرام با بیان اینکه در مورد تعداد اعضای این گروهها هیچ محدودیتی وجود ندارد ، افزود : تمامی اعضا می توانند با معرفی از سوی این طرح به بانک کشاورزی جهت دریافت تسهیلات اشتغالزایی اقدام کنند .
وی همچنین تاکید کرد : در این طرح علاوه بر توانمند سازی اقتصادی زنان و زنان سرپرست خانوار ، آموزش های مهارت زندگی و مهارت های اجتماعی و فردی نیز به آنان داده می شود .
مدیرکل بهزیستی مازندران هنچنین به تشکیل گروههای همیار نیز اشاره کرد و گفت : بر اساس این طرح ، گروهی از زنان سرپرست خانوار که دارای توانمندی مشابه هستند یک گروه تشکیل می دهند و به فعالیت اقتصادی آغاز می پردازند .
آرام به تشکیل آژانس بانوان و یا کارگاههای خیاطی به عنوان نوعی از گروههای همیار اشاره کرد و افزود : این طرح از سال ۹۴ آغاز شد که تاکنون ۳۶ گروه همیار در استان تشکیل و از تسهیلات بهزیستی برخوردار شدند.
او گفت : به هر یک از اعضای این گروهها از محل اعتبارات اشتغال بهزیستی مازندران ۲۰۰ میلیون ریال وام قرض الحسنه کم بهره برای خرید ابزار کار پرداخت می شود .
وی افزود : به هر گروه همیار نیز از ۳۵۰ تا ۵۰۰ میلیون ریال برای آغاز فعالیت اقتصادی کمک بلاعوض پرداخت خواهد شد.
** بیمه چهار هزار و ۵۰۰ زن سرپرست خانوار استان
مدیرکل بهزیستی مازندران گفت : از سال ۹۳ تاکنون از سوی بهزیستی مازندران تعداد چهار هزار و ۵۷۹ زن سرپرست خانوار استان تحت پوشش بیمه ای قرار گرفته اند .
وی افزود : تعداد ۲ هزار و ۸۵ زن سرپرست خانوار در حوزه شهری تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گرفتند که بهزیستی هزینه بیمه آنان را ماهانه پرداخت می کند .
او ادامه داد : همچنین ۲ هزار و ۴۹۴ زن سرپرست خانوار ساکن در مناطق روستایی نیز در قالب بیمه عشایر و روستایی قرار گرفته اند .
آرام در پایان گفت : این میزان از توانمندسازی زنان سرپرست خوانوار نیز برای دولت و سازمان بهزیستی مطلوب نبوده و در پی پر رنگ تر کردن نقش این قشر در اقتصاد خانواده و جامعه هستیم.
** اشتغالزایی برای یکهزار زن سرپرست خانوار تحت پوشش کمیته امداد
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) مازندران هم گفت : در سال گذشته بیش از پنج هزار و ۲۰۰ شغل برای افراد تحت پوشش کمیته امداد امام مازندران فراهم شد که از این تعداد حدود یکهزار نفر زنان سرپرست خانوار بودند .
رضا نوروزی نیز توانمند سازی اقتصادی در کنار توانمندی های فرهنگی ، اجتماعی و روحی را از برنامه های کمیته امداد دانست و افزود : این زنان ابتدا باید از لحاظ روحی تقویت شوند تا به این باور برسند که می توانند نقش موثری در جامعه ایفا کنند.
وی اقدامات انگیزشی را یکی از پیش زمینه ورود زنان سرپرست خانوار به کسب و کار دانست و بیان کرد : عمده مشاغل این قشر شغل های خرد ، خانگی و کوچک است .
مدیرکل کمیته امداد مازندران کشاورزی ، دامپروری و مشاغل صنفی خرد را از عمده فعالیت زنان سرپرست خانوار دانست و افزود : برای تمامی جامعه هدف کمیته امداد آموزش های مشاوره ای و مهارت افزایی از طریق معرفی به فنی و حرفه ای انجام می گیرد .
نوروزی ارائه تسهیلات اشتغال زایی کمیته امداد را به ۲ صورت اعلام کرد و گفت : سال ۹۶ حدود ۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی به جامعه هدف کمیته امداد پرداخت شد که زنان سرپرست خانوار بخشی از آن بودند .
وی ادامه داد : این تسهیلات در دو قالب معرفی به بانک های عامل و تسهیلات صندوق اعتبارات استانی کمیته امداد پرداخت شد.
مدیرکل کمیته امداد مازندران سقف پرداخت تسهیلات بانک های عامل جهت اشتغالزایی را تا ۲۰۰ میلیون ریال و سقف تسهیلات صندوق اعتبارات استانی کمیته امداد را هم تا ۴۰۰ میلیون ریال اعلام کرد.
** رشد دو برابری تسهیلات در سال گذشته
نوروزی با بیان اینکه در سال ۹۵ حدود ۴۰ میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی به زنان سرپرست خانوار زیر پوشش این نهاد اعطا شد ، گفت که در سال گذشته این مبلغ با رشد ۲ برابری به بیش از ۸۰ میلیاد ریال رسید.
مدیرکل کمیته امداد مازندران افزود : توجه به ارتقای کیفیت زندگی زنان سرپرست خانوار و خانواده های آنان بی تردید بیشتر از حمایت های اقتصادی از طریق توانمندسازی و خارج شدن این قشر از حیطه مستنری بگیری میسر است.
 ایرنا

 

انتهای متن/*