رسیدگی به آسیب های زنانه باید مهم ترین دغدغه دولت باشند

عضو فراکسیون زنان مجلس تصریح کرد:مسائل زنان خیابانی و آسیب‌دیده در کشور یک مسئله مهم است و یک مشکل بزرگ اجتماعی را ایجاد کرده است و باید این قبیل زنان که حل مشکلات آنها دغدغه بسیاری از دلسوزان جامعه هستند، دغدغه معاونت امور زنان و خانواده باشد.

زهره طبیب زاده نوری عضو فراکسیون زنان در گفت و گو با زنان خبر با اشاره به اختصاص بخشی از بودجه معاونت امور زنان و خانواده به زنان آسیب دیده عنوان کرد: با توجه به تخصیص اعتباراتی که دولت در بودجه انجام داده است، یکی از وظایف مجلس و حق نمایندگان مجلس بررسی صحت و سقم این تخصیص‌هاست و اگر مجلس صلاح بداند براساس قانون جابه‌جایی در تخصیص‌ها را انجام می‌دهد.

وی افزود: از سوی دیگر معاونت امور زنان و خانواده، یک مجموعه ستادی است و خودش مستقلاً امکان خرج کردن بودجه‌هایی را که دراختیار دارد، ندارد بنابراین این بودجه‌ها را با تبادل موافقتنامه به دستگاه‌های ذیربط می‌دهد که با تعریف برنامه‌های مورد قبول دو طرف آن دستگاه این بودجه را هزینه کند.

طبیب زاده ادامه داد: مسائل زنان خیابانی و آسیب‌دیده در کشور یک مسئله مهم است و یک مشکل بزرگ اجتماعی را ایجاد کرده است و  باید این قبیل زنان که حل مشکلات آنها دغدغه بسیاری از دلسوزان جامعه هستند، دغدغه معاونت امور زنان و خانواده باشد.

عضو فراکسیون زنان اظهار داشت: معاونت امور زنان و خانواده توضیح دهد چه میزان از اعتبارات خود را در سال گذشته در حالی که اعتبارات آن دو برابر شده بود، به این موضوع اختصاص داده است؟برای سالمندان هزینه کردن ربطی به زنان آسیب‌دیده ندارد و جامعه هدف زنان آسیب‌دیده و زنان خیابانی کاملا مشخص است و آسیبی که آن‌ها به خودشان و جامعه می‌زنند، بحث مشخصی است.

وی یادآور شد: معاونت امور زنان و خانواده اعلام کند که آیا از عمق فاجعه‌ای که در عمق پوست شهر تهران در این مورد وجود دارد  مطلع هستند؟ اگر اطلاع دارند اعلام کنند به تفکیک در سه سال اخیر چه مقدار برای زنان کارتن‌خواب و آسیب‌دیده هزینه شده است.

طبیب زاده گفت: ذکر یک یا دو برنامه بدون قید بودجه هیچ برنامه‌ای را مشخص نمی‌کند بودجه سال گذشته معاونت امور زنان ۱۵ میلیارد و ۶۰۰ میل۲۱یون تومان بوده اعلام کنند از این بودجه چه مقدار برای زنان آسیب دیده و کارتن و خواب و معتاد هزینه شده است؟

عضو فراکسیون زنان مجلس تصریح کرد: وقتی با صندوق جمعیت قراردادی می‌بندند که آماری به تفکیک در مورد زنان سرپرست خانوار به انها تحویل دهند، اولین کارکرد آن باید شناسایی این زنان در داخل و تأمین نیازمندی‌های مختلف آنها باشد، البته اصل آن قرارداد از سوی قوه قضائیه در حال پیگیری است و امیدواریم هرچه زودتر به نتیجه برسد که چرا باید با یک سازمان بین‌المللی که عملکرد گذشته آن توأم با ابهام است، توافقنامه بسته شود.

وی مطرح کرد: اگر بانک اطلاعاتی در مورد این زنان ایجاد شده، معاونت اعلام کند چند درصد از بودجه خود را صرف ۲٫۵ میلیون نفر زن آسیب‌دیده کرده است، معاونت امور زنان به عنوان دستگاهی که باید بر عملکرد سایر دستگاه‌ها در حوزه زنان نظارت داشته باشد اعلام کند بودجه‌ای که برای این زنان در دستگاه‌های مختلف هزینه شده چقدر بوده است؟