راه اندازی بوستان‌های مخصوص بانوان یکی از الزامات حضور زنان در عرصه عمومی است

با ورود زنان به عرصه عمومی و افزایش روزافزون این حضور، شاهد مساله شدن طراحی فضاهای شهری برای زنان در بحث‌های جامعه شناختی مطالعات فرهنگی هستیم.

زنان خبر؛ با ورود زنان به عرصه عمومی و افزایش روزافزون این حضور، شاهد مساله شدن طراحی فضاهای شهری برای زنان در بحث‌های جامعه شناختی مطالعات فرهنگی هستیم.

از سویی، در عرصه برنامه ریزی و طراحی شهری نیز تغییراتی فراخور این حضور زنانه اندیشیده و پیاده شده است. جاگذاری محل‌هایی برای شیردهی و تعویض پوشک نوزادان برای مادران در ترمینال‌ها و برخی ایستگاه‌های مترو، راه اندازی پارک‌ها و بوستان‌های مخصوص زنان، ایجاد مکان‌های تفریحی و خدماتی ویژه زنان و دختران توسط شهرداری با عنوان شهردخت و شهربانو و ارائه خدمات ورزشی، آموزشی، تفریحی در این فضاهای زنانه و… از تغییرات فضاهای شهری در سال‌های اخیر به تبعیت از ضرورت حضور زنان در عرصه عمومی است.

علاوه بر آن صحبت از ایمن‌سازی پل‌های عابر پیاده برای افزایش امنیت زنان با تغییراتی در نوردهی این پل‌ها و در دید عموم بودن فضای آن‌ها، خیابان‌های فرعی و پیاده‌روهای کنار خیابان‌ها با افزایش نوردهی و کوتاه‌کردن گیاهان کنار پیاده‌روها برای افزایش دید و مواردی از این دست و توجه به آن در مدیریت فضاهای شهری نیز از مباحثی است که در همین راستا توسط جامعه‌شناسان مطرح شده و کمابیش نیز در صحبت‌های مسوولان شهری به عنوان برنامه‌های آن‌ها برای ایمن‌سازی فضاهای شهری برای زنان شاهدیم.

برای نمونه، حجت‌الاسلام میثم امرودی معاون سابق امور فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران، اواخر سال گذشته از برنامه شهرداری تهران برنامه‌ای در ایمن‌سازی شهر تهران برای زنان تا نیمه دوم سال ۹۵ خبر داده و گفته است که یکی از اقدامات شهرداری تهران نورافشانی نقاط آسیب‌خیز و پرخطر است که سعی شده با نورپردازی‌ها، امن‌تر شوند.

تمام نقاط تهران که نورپردازی نشده‌اند و شب‌ها احتمال خطر در آن‌جا وجود دارد، شناسایی شده‌اند و به مرور و طی برنامه‌ای یک‌ساله سعی می‌شود تمام فضاهای پرخطر درتهران را به فضای امن تبدیل کنیم؛ در نتیجه در شش ماهه دوم سال ۹۵ با کمتر جایی مواجه شویم که ناامن باشد. در حال حاضر نیز بیش از ۹۵ درصد از نقاط تهران امن‌سازی شده‌اند و بسیاری از مراکز پرخطر تبدیل به بوستان شده‌اند.

همچنین تبدیل بوستان‌ها به محیطی خانوادگی از دیگر اقداماتی است که بر همین اساس در تابستان سال ۹۴، تمام برنامه‌های شهرداری در پارک‌ها در حوزه خانوادگی بودند.

با توجه به تغییرات اجتماعی صورت‌گرفته در سال‌های اخیر و توجه بیشتر به زنان در فضاهای شهری برای افزایش امنیت حضور آنان در این فضاها، کاهش خشونت‌های اجتماعی و از سویی ارائه خدمات ضروری به آنان متناسب با نیازهای نقشی و غیرنقشی‌شان، عطف توجه جامعه‌شناسان و مسوولان به این مهم بیشتر و بیشتر شده؛ هرچند شاید در عمل شاهد تغییرات محسوسی در فضاهای شهری نسبت به این مهم نباشیم و همچنان فضاهای مخصوص مادران و ارائه خدمات رفاهی به آنان برای رسیدگی به فرزندانشان، بهینه‌سازی پیاده‌روها و پله‌ها برای عبور و مرور راحت مادران با کالسکه‌ها، وضعیت نورپردازی خیابان‌های فرعی و کوچه‌هایی که کمتر در معرض دید قرار دارند، پل‌های عابر پیاده که اغلب به دلایل اقتصادی کاملاً با تبلیغات شهری پوشیده شده و همین امر موجب افزایش مخاطرات این نوع فضاها برای زنان می‌شود و همین‌طور فضاهای مخصوص زنان مانند پارک‌های بانوان، مراکز فراغتی و تفریحی، با کمبودها و مشکلاتی مواجه اند؛ اما همین عطف توجه، اگر مانند باقی توجهات مسوولان در حوزه حرف و سیاست حرف‌درمانی باقی نماند و با تعاملی سازنده با کارشناسان به تغییرات عملی و سیاست‌گذاری منجر شود، می‌تواند نویدبخش تغییراتی مثبت در فضاهای شهری برای زنان متناسب با ایفای نقش‌های خانوادگی و اجتماعی آنان باشد.

در همین راستا شاهد برگزاری نخستین همایش بین‌المللی زنان و زندگی شهری بودیم؛ به‌طوری‌که به گفته سید حسن ایلالی، دبیر اجرایی این همایش، باتوجه به اهمیت موضوع زنان در کلانشهرهای جهان؛ اساتید، اندیشمندان و محققان برجسته در حوزه‌های مختلف علوم انسانی تمایل به حضور در همایش زنان و زندگی شهری داشتند و دعوت شدند.

پروفسور علی مدرس، رییس دپارتمان مطالعات شهری دانشگاه واشنگتن، رییس دپارتمان محیط و علوم زمین دانشگاه کالیفرنیا و همچنین سردبیر ژورنال بین‌المللی برنامه ریزی و سیاست شهری؛ cities؛ پروفسور علی مدنی‌پور اندیشمند ایرانی که در حال حاضر پروفسور طراحی شهری و مدیر واحد جهانی تحقیقات شهری دانشکده معماری، برنامه ریزی دانشگاه نیوکاسل انگلستان است؛ پروفسور کمالی‌پور با آثاری در رشته ارتباطات و بیش از ۳۰ سال تدریس در دانشگاه‌های آمریکا و سردبیر چند مجله در رشته ارتباطات از جمله Global Media Journal، از حاضران در این همایش بودند.

با توجه به سابقه علمی و پژوهشی مدعوین این همایش، امید می‌رود که محتوای علمی آن مورد توجه برنامه‌ریزان قرار گیرد و در سیاست‌های شهری لحاظ شود