درصدی از مالیات بر ارزش افزوده به ورزش بانوان اختصاص یافت

 نماینده مردم تهران گفت: نمایندگان خانه ملت با تعلق ۲۷ صدم درصد از مالیات بر ارزش افزوده به توسعه ورزش مدارس، ورزش همگانی، ورزش روستایی و عشایری، ورزش بانوان و زیر ساختهای ورزش بویژه در حوزه معلولین و جانبازان موافقت کردند.

زنان خبر؛ سیده فاطمه ذوالقدر عضو فراکسیون زنان مجلس اظهار داشت: نمایندگان در نشست علنی مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی لایحه برنامه ششم توسعه با ماده ۱۰۹ این لایحه موافقت کردند. این در حالی است که ماده ۱۰۹ از بخش ۱۷ لایحه برنامه ششم توسعه ناظر بر موضوعات فرهنگی، هنری و ورزشی است.

وی با اشاره به گزارش ماده ۱۰۹، ادامه داد: دولت مکلف است بیست و هفت صدم درصد(۲۷/۰%) از کل نه درصد(۹%) مالیات ارزش افزوده را برای توسعه ورزش مدارس، ورزش همگانی، ورزش روستایی و عشایری، ورزش بانوان و زیر ساختهای ورزش بویژه در حوزه معلولین و جانبازان اختصاص دهد؛ این مبلغ در ردیفهای مربوط به وزارت ورزش و جوانان و وزارت آموزش و پرورش در بودجه سنواتی پیش بینی و پس از مبادله موافقت نامه در اختیار این وزراتخانه‌ها قرار می‌گیرد.

ذوالقدر افزود: کمیته ورزش کمیسیون فرهنگی این پیشنهاد را د داده بود که ما نیز آن را در صحن مجلس پیشنهاد و مطرح کردیم.
نماینده مردم تهران افزود: همچنین در تبصره ۱ این ماده آمده است که این اعتبار فقط در استانها هزینه میشود.

ذوالقدر با بیان اینکه طبق تبصره ۲ ماده ۱۰۹ لایحه برنامه ششم توسعه پرداخت هر گونه وجهی از محل بودجه کل کشور به هر شکل و به هر نحو به ورزش حرفه ای ممنوع است و پیگرد قانونی دارد.

وی تصریح کرد: در جریان بررسی این ماده آقای لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به منظور رفع ابهام این ماده، پیشنهاد چند اصلاح عبارتی داد تا در مشروح مذاکرات ثبت شود، وی همچنین پیشنهاد اضافه کردن عبارت “تصرف در اموال عمومی” پیس از عبارات “پیگرد قانونی” را در تبصره ۲ این ماده داد.

ذوالقدر در پایان خاطرنشان کرد: بر همین اساس، پس از کسر موضوع ماده ۶ این قانون، میزان بیست و هفت صدم درصد (۲۷/۰%) از کل (۹%) مالیات ارزش افزوده برای موارد فوق در بودجه سنواتی پیش بینی و در اختیار وزارت ورزش و جوانان قرار گیرد.