دختران ایرانی توانایی ایستادن برسکوهای برتر جهانی را دارند

نایب قهرمان شطرنج دختران جوان جهان گفت: استعدادهای زیادی در شطرنج زنان ایران وجود دارد و آنان توان رسیدن به نتایج برتر در سطح جهان و ایستادن بر بالاترین سکوها را دارند.

به گزارش زنان خبر، مبینا علی نسب که ۲ روز پیش در جریان مسابقات شطرنج جوانان جهان در هند عنوان نایب قهرمانی را از آن خود کرده است، افزود:‌ مسابقات سختی بود و در ۱۱ دور برگزار شد با حریفانی از روسیه، قزاقستان، رومانی و فرانسه رقابت کردم که در نهایت بدون شکست و تنها با اختلاف نیم امتیاز در جایگاه دوم قرار گرفتم.
این شطرنج‌باز جوان کشورمان ادامه داد:‌ شطرنج را از ۱۰ سالگی شروع کردم و هزینه مربی و کلاس‌های آموزشی را شخصا پرداخت کردم اما نباید زحمات شادی پریدر نایب رییس زنان فدراسیون شطرنج نادیده گرفته شود زیرا وی در برخی از تورنمت‌ها مرا همراهی می‌کند.

نفردوم ریتینگ شطرنج زنان ایران گفت:‌ به نرم‌های اصلی استاد بزرگی نزدیک هستم و به زودی به آنها خواهم رسید.
علی نسب با بیان اینکه باید قدردان زحمات و حمایت‌های فدراسیون شطرنج بود افزود:‌در پنج سال گذشته شطرنج کشور پیشرفت خوبی و فوق العاده‌ای داشته و ایران برای نخستین بار صاحب نرم سوپر استادی شد. بدون شک این نرم باز هم تکرار می شود.

نایب قهرمان شطرنج جوانان جهان اضافه کرد:‌البته برای پیشرفت زنان حضور مربی خارجی با دانش روز ضروری است و باید هزینه‌های اینگونه مربیان در برنامه‌های فدراسیون گنجانده شود.

علی نسب در شرایطی به مقام نایب قهرمانی جهان رسید که در استارت لیست مسابقات شانس بیست و پنجم کسب عنوان قهرمانی بود.

نماینده شطرنج ایران این افتخار ارزشمند را با کسب ۷ پیروزی و ۴ تساوی و بدون باخت و با نیم امتیاز اختلاف نسبت به قهرمان بدست آورد.

 

 

انتهای متن/*