خدمت رسانی به بانوان پایتخت برای جامعه ای بهتر/شهرداری تهران پیشرو توانمندسازی زنان است

اداره کل امور بانوان شهرداری تهران طیف وسیعی از زنان شهروند را تحت پوشش خود قرار داده است که در قالب گروه های سنی مختلف طبقه بندی می شوند.

به گزارش زنان خبر، قشری اثرگذار هستند. اگر حال شان خوب باشد حال جامعه هم خوب خواهد بود. نقش بی بدیل شان در عرصه رشد و ارتقای فرهنگ جامعه بر کسی پوشیده نیست. سخن از بانوان و زنانی است که توجه به آن ها شهر را از هر حیث با رشد مواجه می سازد. در گفت و گو با الهه عطایی مدیر امور بانوان شهرداری تهران از خدمات شهرداری پایتخت به بانوان سخن به میان آمده است.

لطفا چکیده ای از خدمات شهرداری به بانوان پایتخت ارائه دهید.

همان طور که مستحضر هستید نیمی از شهروندان ساکن در پایتخت خانم ها هستند. این قشر از جامعه در حوزه خانواده و تمام کنش ها و واکنش های شهری، شهروندی، خانوادگی و همه این لایه ها نقش بسزایی دارند. شهرداری تهران متناسب با شرایط و گروه های سنی بانوان پایتخت، اقدامات خود را طبقه بندی کرده و مخاطبین بانوی خود را در حوزه های سنی مختلف و شرایط مختلف شناسایی می کند. یک بخشی از این گروه ها زنان سرپرست خانوار هستند. تقریبا جمعیت قابل توجهی از زنان سرپرست خانوار که شامل ده هزار نفر زن شهروند تهرانی هستند، تحت پوشش هیچ سازمان حمایتی نیستند. شهرداری تهران این افراد را در قالب ستاد توانمندسازی زنان سرپرست خانوار تحت پوشش قرار داده است.

چه خدماتی به این بانوان ارائه می شود؟

در ابعاد مختلف این خانم ها با فرزندان شان با رویکرد خانواده محوری در شهر تهران توانمند می شوند، این توانمندی ابعاد مختلفی دارد. تقریبا ده سالی ست که آموزش، اشتغال و خدمات حمایتی و مشاوره و مددکاری و اقدامات تخصصی در شهرداری تهران ارائه می شود که قابلیت ارائه در قالب یک الگوی جهانی در سطح کشورهای اسلامی و همسایه را دارد. اساسی ترین وجه تمایز خدمت رسانی های شهرداری نسبت به نمونه های مشابه، سامانه الکترونیکی ای است که برمبنای آن اتفاقات ویژه ای می افتد. پررنگ ترین حوزه ای که شهرداری در آن به بانوان بدسرپرست ارائه خدمت کرده، بخش اشتغال است و در کنار آن نیز بحث مشاوره و توانمندسازی واقعی افراد سامان گرفته؛ یعنی تغییر نگرش این افراد نسبت به وضعیت زندگی شان را لحاظ و دنبال کرده است.

چه طیف ها و گروه های سنی از بانوان پایتخت می توانند از خدمات شما بهره مند شوند؟

اداره کل امور بانوان شهرداری تهران طیف وسیعی از زنان شهروند را تحت پوشش خود قرار داده است که در قالب گروه های سنی مختلف طبقه بندی می شوند. ما دانش آموزانی را در مقاطع دبستان، متوسطه اول و متوسطه دوم تحت پوشش داریم؛ همین طور دختران دانشجو و بانوان شاغل و خانه دار و زنانی که در واقع در سطح محلات زندگی می کنند و در واقع در قالب مشارکت اجتماعی به سراهای محله می روند و از خدمات ما استفاده می کنند.

اصلی ترین و کلان ترین ماموریت حوزه اداره کل امور بانوان شهرداری تهران چیست؟

بحث سبک زندگی ایرانی – اسلامی و همین طور توجه به خانواده ها و به عبارتی بحث تحکیم بنیان خانواده، جز اصلی ترین موضوعات فعالیت اداره کل امور بانوان شهرداری پایتخت است. در این زمینه بحث های کلان آموزشی به صورت جدی دنبال می شود، همین طور مشارکت جویی و تدارک برنامه های مشارکتی برای بانوان برای استفاده از عرصه عمومی و کلان شهرها و به عبارتی فضاهای شهری در دستور کار ما قرار دارد. اگر اجازه دهید یک بخش دیگر از حوزه آسیب که شهرداری تهران در این ده سال به آن ورود جدی کرده اسعت را تشریح کنم. شما به خوبی می دانید شهرداری در بحث مادرسراها و فضاهای این چنینی که سازمان خدمات اجتماعی با جدیت دنبال می کرد، ورود کرده است. همچنین، مرکز مداخله در بحران با ورود شهرداری برای فراهم آوردن یک الگوی مناسب جهت روان درمانی بانوان در زندان زنان شکل جد ی به خود گرفت. این الگو به کل کشور تسری پیدا کرد و این الگو کماکان در کل کشور اجرا می شود. در حوزه زنان شاغل شهرداری تهران نیز لباس فرمی تدارک دیده شده و آموزش های ویژه شغلی برایشان فراهم شده که شامل آموزش های خانوادگی و تخصصی برای ارائه خدمت رسانی بهتر به بانوان جامعه است. در این زمینه مجمعی به نام مجمع بانوان مدیر برای رشد و ارتقای بانوان در شهرداری تهران راه اندازی شده است.

در حوزه خدمات اجتماعی که شهرداری تهران به بانوان پایتخت ارائه می دهد آیا خدماتی هم هست که بگوییم فراتر از وظایف شهرداری به حساب می آمده اما شهرداری برحسب نگاه انسان دوستانه ای که داشته به موضوع به چشم یک وظیفه انسانی نگریسته است؟

بحث توانمندسازی زنان یکی از این موارد است که شما به آن اشاره فرمودید. شما می دانید که به واقع وظیفه پوشش زنان سرپرست خانوار ماموریت اصلی سازمان بهزیستی و کمیته امداد است، اما شهرداری تهران از حیث این که یک سازمان شهروندی است و شاهد مراجعه متعدد شهروندانی بود که بین این دو گروه قرار گرفته بودند و گره هایشان گشوده نشده بود، با روی گشاده و در حد توان خود، در مسیر رفع گرفتاری آن ها گام برداشته است. لایه های دهک های پایین جامعه از هر حیث نیازمند توجه و رسیدگی جدی هستند، به جهت این که ما اعتقاد داریم آسیب های جدی متوجه این گروه است. تمام تلاش ما این است که بانوی جامعه ما پس از فوت سرپرست خانواده اش یا جدایی بتواند در شهر بزرگی مثل تهران با توجه به نبود همسر و داشتن فرزند دغدغه تامین معاش نداشته باشد. اداره کل امور بانوان شهرداری تهران،
بحث اشتغال، حمایت و آموزش را برای این عزیزان در دستور کار خود قرار داده است.

شهرداری تهران برای دانشجویان و دانش آموزان مقطع متوسطه دختر پایتخت چه برنامه های ویژه ای ارائه می دهد؟

یکی از برنامه های اساسی ما امسال برای دانشجویان این بود که به دانشجویان دختری که در رشته های فنی مهندسی فعالیت می کنند از طریق ستادهای گردشگری متناظر با ظرفیت های موجود در شهرداری تهران خوراک فرهنگی ارائه کنیم. یک بخش دیگری از ظرفیت های گردشگری عمومی برای دانشجویان دختر و همچنین، دانش آموزان دختر سطح مدارس آموزش های ویژه خودمراقبتی است که البته به طور ویژه در سطح دانش آموزان متوسطه اول صورت می پذیرد. باز به همین شکل آموزش های ویژه بلوغ داریم که با جزییات توسط همکاران من در مناطق دنبال می شود و در واقع اعتقاد داریم که اگر ساز و کار از الان با هدف تربیت دختران شهرمان فراهم شود، یک تلاش صحیح و درست به حساب سامان پذیرفته است، چراکه گام برداشتن صحیح در این مسیر سبب می شود دختران مان به نحو شایسته ای وارد زندگی بعدی خود بشوند.

در واقع تربیت مادران آینده را در دستور کار قرار داده اید.

همین طور است. طرح هایی همانند گوهر رحمت برای دختران نیز در همین راستا تعریف و تفسیر می شود.

در پایان اگر نکته ای باقی مانده، بفرمایید؟

ممنون از لطف شما. نکته پایانی اینکه اداره کل بانوان شهرداری پایتخت در راستای تربیت بانوان مبلغه شهر، یک سطح دقیق و درستی از آموزش ویژه مجالس مذهبی زنانه را ارائه کرده است و همه ساله زنان مبلغه و قرآن پژوهش درجه یک و موفق شهر تهران را رصد می کنیم و از آن ها تقدیر کرده و الگوهایشان را تسری می دهیم.