بی تدبیری دولت و ناامیدی خبرنگاران در دولت تدبیر و امید

شاید بسیاری ندانند که ۱۷ مرداد هم روز دیگری از تقویم است که به نام خبر و خبرنگار تعلق گرفته اما ای کاش این روز بهانه‌ای می‌بود برای کم شدن بی‌مهری‌ها و دغدغه‌های فعالان این عرصه نه پررنگتر شدن آن!

به گزارش زنان خبر، کار خبرنگار، انعکاس رخدادهایی است که قابلیت خبرشدن و اطلاع رسانی به جامعه را دارد و لازمه خبرنگار خوب بودن، داشتن علم و دانش، تجربه و جسارت است تا در کنار آن با سرعت، دقت و صحت، که سه اصل مهم در کار خبری است بتواند موفق عمل کند که در این میان چیزی که حائز اهمیت است حفظ شان و منزلت خبرنگاران است که شاهد رفتارهای نادرست از سوی برخی افراد و متولیان با حوزه رسانه و خبرنگاران بوده ایم.

شاید بسیاری ندانند که ۱۷ مرداد هم روز دیگری از تقویم است که به نام خبر و خبرنگار تعلق گرفته اما ای کاش این روز بهانه‌ای بود برای کم شدن بی‌مهری‌ها و دغدغه‌های فعالان این عرصه نه پررنگتر شدن آن!

دولت تدبیر و امید نیز برای خبرنگاران تدبیری نیاندیشید و آنها را بیشتر مورد بی مهری قرار داد تا جایی که در سفر رییس جمهور به اسلامشهر  رئیس جمهور به همراه خود خبرنگاران اختصاصی برد و خبرنگاران شهرستانی این‌ گونه مورد بی‌مهری دولت قرار گرفتند و این در حالی است که به‌ طور میانگین در اکثر سفر‌های روحانی معمولاً به دلیل برخی رفتارها اعتراض خبرنگاران استانی و شهرستانی بلند می‌شود.

ظاهراً تراژدی بی‌مهری به خبرنگاران از سوی دولت تدبیر و امید به عنوان یک آیتم ابهام‌دار تمامی ندارد و دولت به خبرنگاری با بیش از ۲۰ سال سابقه خبری پشت کرده و با خود خبرنگار اختصاصی همراه می کند البته نمی‌توان به‌ طور مستقیم عنوان کرد که روحانی مخالف خبرنگاران شهرستانی است اما اینجا مشاور رسانه‌ای باید به دور از هر گونه اعمال سلیقه، ظرفیت‌های خبرنگاران محلی را معرفی می‌کرد و آن را وارونه جلوه نمی‌داد.

معاون مطبوعاتی وزیرارشاد در اظهارات اخیر خود بیان کرد: اینکه دولت به طورمستقیم خبرنگاران را زیرپوشش خدمات بیمه‌ای قراردهد، مغایرفعالیت‌های مدنی، آزادی بیان و ضد استقلال مطبوعات است.

معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد آزادی بیان را دستاویز قرار داد تا برای قطع خدمات قانونی به اهل رسانه حذف روزنامه نگاران از بیمه و خدمات صندوق حمایت از نویسندگان بهانه ای داشته باشد.

جالب است که در تصویب و اجرای «قانون حمایت ازهنرمندان،نویسندگان و روزنامه نگاران» دولت آقای روحانی هیچ نقشی نداشته و این قانون متعلق به یک دهه پیش است و  در طول یک دهه گذشته که این قانون اجرا شده هیچگاه نه فعالیت های مدنی، نه آزدی بیان و نه اصل استقلال مطبوعات با اجرای این قانون نقض شده است و نه خللی در رویکرد انتقادی منتقدین به دولت ها ایجاد شده اما ناگهان کشف می شود این قانون مخل چنین اصولی است!

دولت نهم و دهم به رغم همه حملاتی که دوستان به او می کردند حتی یک خبرنگار را به جرم اینکه منتقد تند و تیز دولت است پس باید از لیست بیمه صندوق حذفش کرد، دچارمشکل نساخت چطور اجرای این قانون در دولت های گذشته نقض آزادی بیان نبود ولی دردولت تدبیر و امید نقض آزادی بیان شد؟! این نشان دهنده این است که سیاست های اعلامی این دولت با سیاست های اعمالیش از اساس متفاوت است.

اگر قرار باشد دولت به بهانه ارائه خدمات اجتماعی، برمعیشت منتقدین خود فشار وارد سازد پس چه جای تاکید بر آزادی بیان در قانون اساسی بود؟ دولت ها اساسا حق ندارند چه درصندوق حمایت از نویسندگان و چه در هرنوع خدمات عمومی دیگر منتقدین خود را خدمات اجتماعی محروم سازند و یا عرصه را به هر نحوی بر آنها تنگ کنند.

وزارت ارشاد به بهانه پالایش و راستی‌آزمایی خبرنگاران بیمه تعدادی از خبرنگاران را ناگهانی قطع کرده که بسیاری از فعالان عرصه خبر، از این حرکت وزارتخانه گلایه‎مندند و زندگی آنها تحت‎الشعاع این موضوع قرار گرفته است.

چند روز پیش نیز به نقل از معاون مطبوعاتی در خبرها مشاهده شد که بیمه خبرنگاری قطع نشده که هیچ حتی آنها را بیمه تکمیلی هم می‌کنند! اما هنوز بیمه خبرنگاران رفع تعلیق نشده است.

پس از لغو بیمه خبرنگاران، خبری از سوی معاونت مطبوعاتی مطرح شد که در سیاست جدید این وزارتخانه، از این پس مدیران مسئول نشریات موظف هستند خبرنگاران خود را بیمه کنند و وزارت ارشاد نیز یارانه بیمه را به آنها پرداخت می‌کند که تاکنون نیز نه یارانه‌ای واریز شده و نه هیچ مدیر مسئولی اعلام آمادگی برای بیمه خبرنگاران خود کرده است.

خبرنگاران با داشتن مشغله‌های زیاد فکر و زندگی که تاکنون غم نان داشتند، باید از این به بعد غم بیمه و مشکلاتی که پیش‌رو دارند را داشته باشند و بهتر است بگوییم خبرنگار روز نه بلکه روزی میخواهد.