“خانواده” نیازمند حمایت جدی مسئولان است/دولت و مجلس در اجرای قانون تسهیل ازدواج جوانان کوتاهی کردند

عضو فراکسیون زنان مجلس گفت: دولت ها نیز در اجرای قانون تسهیل ازدواج جوانان کوتاهی داشتند و به اندازه ای درگیر مشغله های خود بودند که اولویت اول کشور یعنی خانواده را در اولویت های بعدی قرار دادند و به اجرای قانون توجهی نکردند.

پروانه مافی عضو فراکسیون زنان مجلس در گفت و گو با زنان خبر با اشاره به قانون تسهیل ازدواج جوانان بیان کرد:قانون تسهیل ازدواج جوانان حدود ۱۱سال است که مصوب شده است اما متاسفانه مجالس گذشته در پیگیری اجرای این قانون کوتاهی کردند و واکنش مناسبی نداشتند.

وی افزود: فراکسیون زنان در مجالس گذشته با توجه به مسئولیتی که در حوزه زنان داشتند و اهمیت خانواده و ازدواج جوانان باید این قانون را پیگیری میکردند و عدم اجرای قانون تسهیل ازدواج نشانه ضعیف بودن بعد نظارتی مجالس گذشته است.

مافی مطرح کرد: مجالس گذشته در انجام وظیفه نظارتی خود به اندازه قانونگذاری موفق عمل نکرده زیرا قوانین بر زمین مانده زیادی وجود دارد که از سوی دولت هنوز اجرا نشده و مجلس هم نسبت به پیگیری آنها توجهی نکرده است.

عضو فراکسیون زنان مجلس اظهار داشت: دولت ها نیز در اجرای قانون تسهیل ازدواج جوانان کوتاهی داشتند و به اندازه ای درگیر مشغله های خود بودند که اولویت اول کشور یعنی خانواده را در اولویت های بعدی قرار دادند و به اجرای قانون توجهی نکردند.

وی گفت: سیایت های کلی خانواده که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد بسیار جامع و به نوعی نقشه مسیری است که دولت و مجلس در آن حرکت میکنند و مجلس به تبعیت از این سیاست ها می تواند بخش نظارتی خود را تقویت و اجرای این قانون را از سوی دستگاه های اجرایی پیگیری نماید.

مافی ادامه داد: از آنجایی که در سیاست های ابلاغی در حوزه خانواده از سوی مقام معظم رهبری به رفع تنگناهای معیشتی و اقتصادی خانواده و موانع ازدواج تاکید شده بنابراین دولت باید هرچه سریع‌تر نسبت به اجرای این قانون اقدام کند زیرا در حال حاضر خانواده در شرایطی قرار گرفته که نیاز به حمایت های جدی دارد.

 عضو فراکسیون زنان مجلس تصریح کرد: با تاکید بر ضرورت انجام برنامه های طراحی شده در جهت ازدواج آسان، ادامه داد: متاسفانه هر چند موضوع ازدواج آسان در برخی برنامه ها و طرح ها مطرح شده ولی کمتر به مرحله اجرایی درآمده اند.

 وی یادآور شد:  ازدواج های تجملاتی عامل کاهش آمار ازدواج است و متاسفانه این موضوع باعث شده در حال حاضر تعداد کثیری از جوانان در سن ازدواج نتوانند تشکیل خانواده دهند و این موضوع در کشور  به عادت تبدیل شده که مدیریت این موضوع مستلزم فرهنگ سازی مناسب است.

مافی اظهار داشت: کمیسیون های فرهنگی و اجتماعی مجلس باید در حوزه مقننه و فرهنگ سازی به موضوع ازدواج های آسان ورود کنند و در جهت حمایت از ازدواج های آسان باید به تصویب قوانین حمایتی و برای افرادی که به دنبال ازدواج های تجملاتی و گران قیمت هستند باید به قوانین بازدارنده توجه و پرداخته شود تا چنین ازدواج هایی در کشور به ضد ارزش تبدیل شود.