حکایت بازیگرانی که به خیال خود پرنسس شهر هستند/حاشیه‌های گریه‌دار جشنواره فیلم فجر آغاز شد

سی و ششمین جشنواره فیلم فجر ۹۶ در تاریخ ۱۲ بهمن‌ماه با حضور هنرمندان، هنردوستان، مسئولان و مردم آغاز خواهد شد و پوشش برخی از بازیگران به حاشیه تبدیل می‌شود.

به گزارش زنان خبر، جشنواره‌ی فیلم فجر یکی از بهترین و مهم‌ترین جشنواره‌ها است که از سال ۱۳۶۱ هرساله در بهمن‌ماه، نگین ماه‌های سال در کلان‌شهر تهران تشکیل می‌شود.

سی و ششمین دوره جشنواره فیلم فجر زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و از سوی بنیاد سینمایی فارابی با معرفی برندگان وبرترین‌ها و اهدای سیمرغ و لوح زرین برگزار می‌گردد.

باوجوداینکه این جشنواره در ماهی برگزار می‌شود که یادآور رشادت‌ها و پیروزی انقلاب اسلامی است ولی رنگ و لعاب برخی از هنرمندان در این جشنواره اسلامی نیست.

در اینجا سخن از چادر، مانتو، روسری، مقنعه، ساپورت، لباس تنگ، لباس گشاد، رنگ و… نیست؛ سخن از پوشش مناسب همراه بامتانت و شخصیت افراد با ملیت ایرانی است.

سالن‌هایی که در سطح تهران میزبان جشنواره فیلم فجر هستند در این ایام به سالن مدهای غربی، آرایش‌های نامتعارف، موهای عجیب‌وغریب، لباس‌های نامناسب و… تبدیل‌شده است؛ انگار هر لباسی که عجیب‌وغریب یا حتی فضایی باشد به نظر برخی از هنرمندان باکلاس تر یا به‌اصطلاح آنان لاکچری‌تر است.

باید بدانیم که در چنین مواقع خاص که هنرمندان آینه فرهنگ، اصالت، ارزش و تمدن ایران هستند نباید برخی از آنان خود را همچون بازیگران سیرک به نمایش بگذارند؛ آنان با پوشش مناسب و فرهنگ اصیل ایرانی می‌توانند خوش بدرخشند.

حاشیه‌های تیپ‌های خاص و گاهی خنده‌دار و گاهی گریه‌دار عده‌ای در جشنواره فیلم فجر تأسف‌بار است، نباید هنرمندان برای نوع و سبک پوشش مورد تمسخر واقع شوند.

به‌راستی‌که مد سال، رنگ سال، رنگ مو، آرایش چهره، مدل مو و… بازیگران از جشنواره فیلم فجر الگو گرفته می‌شود؛ ای‌کاش این الگوها اصلاح شود.

عده‌ای از زنان بازیگر با لوندی، پوشش …، عشوه و… زنانگی را از غرب فراگرفته‌اند، آنان ظاهر زن در منزل را در چنین مراسم‌هایی نمایان می‌کنند و به خیال خود پرنسس شهر هستند.

در بهترین و مطرح‌ترین جشنواره‌های دنیا بازیگران و هنرمندان مرد لباس رسمی کشورشان را بر تن دارند؛ در ایران سبک پوشش نخ‌نما شده کوچه و پس کوچه‌های غرب را در این جشنواره شاهد هستیم.

برخی از بازیگران وهم خودبرتربینی دارند و چون می‌دانند که دوربین‌های زیادی جشنواره ملی را به تصویر خواهند کشید تمام سعی خود را می‌کنند که همچون مدلینگ ظاهر شوند و این مراسم را با نمایشگاه لباس و آرایشگاه اشتباه گرفته‌اند و این را نماد فرهنگ می‌دانند.

زن یعنی ارزش، جایگاه والا و اقتدار؛ زن یعنی مروارید، نگذاریم زن بودن با ابزار بودن اشتباه گرفته شود.

چند روز دیگر تا آغاز جشنواره فیلم فجر باقی نمانده است و دلمان می‌خواهد ارزش‌هایمان لگدمال نشود.

مهدیه خسروی

 

انتهای متن/*