حمله سه جانبه به سوریه مشروعیت بین المللی نداشت/ عدم تغییر موازنه

«پل پیلار» با بیان اینکه حمله موشکی امریکا به سوریه دفاع از خود نبوده و با اجازه شورای امنیت سازمان ملل رخ نداده گفت: این حمله به عنوان یک مکانیسم اجرایی مورد شناسایی قرار نمی گیرد.

به گزارش زنان خبر، بامداد شنبه متجاوزان آمریکایی، فرانسوی و انگلیسی اهدافی در سوریه را بمباران کردند. این اقدام به بهانه حمله شیمیایی ادعایی به شهر «دوما» سوریه انجام شد.

در گفتگو با پروفسور «پل پیلار» رئیس سابق بخش تحلیل عملیات سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) به بررسی ابعاد این حمله پرداخته ایم که در ادامه آمده است.

پیلار از اساتید دانشگاه «جرج تاون» است و تاکنون مسئولیت های متعددی را بر عهده داشته که از جمله آنها می توان به ریاست واحد تحلیل عملیات های سیا در شرق نزدیک، خلیج فارس و جنوب آسیا اشاره کرد. پیلار سابقه حضور در شورای اطلاعات ملی آمریکا را به عنوان یکی از اعضای اصلی آن نیز دارد.

*اهداف حمله اخیر آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه چه بود؟

هدف اصلی این حمله تنبیه حکومت بشار اسد بود و در پی آن امریکا امیدوار شد که می تواند مانع حکومت بشار اسد شود تا در آینده از تسلیحات شیمیایی استفاده نکند. به طور کلی هدف حمله حمایت از این اصل بود که نباید تسلیحات شیمیایی مورد استفاده قرار گیرد.

به عبارت دیگر هدف از حمله حمایت از یکی از ابعاد حقوق بین الملل یعنی معاهده منع گسترش تسلیحات شیمیایی بود. با این وجود این حمله به عنوان یک مکانسیم اجرایی مورد شناسایی قرار نگرفت زیرا نه دفاع از خود بود و نه از سوی شورای امنیت سازمان ملل مجوز داشت. بنابراین براساس حقوق بین الملل فاقد پایه و اساس حقوقی بود.

*چرا این حمله قبل از مشخص شدن نتایج بازرسی سازمان منع تسلیحات شیمیایی صورت گرفت؟

رئیس جمهور ترامپ قبل از حمله در مورد حادثه دوما و لزوم واکنش به آن بسیار سخن گفته و توئیت های زیادی ارسال کرده بود به طوری که اگر وی بیشتر از این منتظر می ماند به نظر می رسید قصور کرده باشد.

با این حال دیگران حق دارند سوال کنند که اگر حمله چند روز دیگر رخ می داد و به محققان سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی این فرصت داده می شد تا یافته های خود را تحویل دهند چه تفاوتی ایجاد می شد؟

دیگران همچنین حق دارند سوال کنند که آیا حکومت هایی که حمله را راه اندازی کردند نگران این بودند که ممکن است نتایج بازرسی سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی قاطع نباشد؟ در این صورت حمایت عمومی و سیاسی برای حمله به سوریه تضعیف می شد.

*حمله صورت گرفته محدود بوده و دلیل آنرا برخی هراس از واکنش روسیه و ایران دانسته اند. نظر شما در این خصوص چیست؟

حمله موشکی امریکا و متحدین آن به طور واضح و با دقت تلاشی جهت اجتناب از تشدید اوضاع بود. نگرانی اصلی در این حمله اجتناب از هر گونه برخورد مستقیم با نیروهای نظامی روسی بود.

*گروه جیش الاسلام که مورد حمایت عربستان است و اخیرا از غوطه شرقی خارج شده از محدود بودن این حملات اظهار ناراحتی کرده است. آیا حمله صورت گرفته توازن قوا در سوریه را تغییر می دهد؟

این حمله توازن قوا در سوریه را به هیچ عنوان تغییر نداد. حکومت اسد با کمک حامیان خارجی خود ، قبل از حمله خواهان پیروزی در جنگ بود. این حکومت هنوز هم خواهان پیروزی در صحنه داخلی است.

مهر

انتهای متن/*