حضور زنان در کرسی های مجلس شورای اسلامی در تحقق مطالباتشان نقش موثری دارد

با نزدیک شدن به انتخابات مجلس شورای اسلامی ، و ایجاد شور و نشاط انتخاباتی در خصوص مشارکت اجتماعی ، سیاسی و فرهنگی زنان در جامعه گفتگویی با حجت الاسلام و المسلمین  عباسعلی باباگل زاده کارشناس مذهبی و دبیر حزب اعتدال و توسعه استان قم انجام دادیم، که در ادامه میخوانید.

به گزارش زنان خبر، حجت الاسلام باباگل زاده با اشاره به اهمیت مشارکت زنان در عرصه فرهنگی ، اجتماعی و سیاسی گفت: اهمیت مشارکت و حضور زنان بر کسی پوشیده نیست و زنان پا به پای مردان در عرصه ، علم ، فرهنگ ، هنر ،ورزش ، سیاست و اجتماع در رقابت هستند ، به هر حال زنان نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می دهند  و نقش آنها را نمی توان نادیده گرفت.

وی ادامه داد:  بانوان ضمن ایفای نقش مهم در خانواده اعم از تربیت فرزندان ، همسر داری و رسیدگی به امورات خانه برای پویایی و رشد جامعه با حفظ کرامت و رعایت شوءنات اسلامی می توانند در توسعه سیاسی و مشارکت های اجتماعی نقش مهمی را ایفاء نمایند .

حضور زنان در اجتماع یک ضرورت است

این کارشناس مذهبی و فعال سیاسی گفت : مشارکت زنان در اجتماع و حتی سیاست سابقه طولانی دارد به کرات در تاریخ اسلام می بینیم زنان بزرگی همانند خدیجه کبری ، فاطمه زهراء ، زینب دختر امام علی (ع) در عرصه اجتماع و سیاست حضوری فعال داشتند کسی نمی تواند منکر تلاش حضرت زهراء و زینب کبری سلام الله علیها شود و نقش آنها را در دفاع از دین ، و ولایت کتمان نماید  ، این امر نشان می دهد که حضور زن در اجتماع یک ضرورت است.

وی ادامه داد: اینکه عده ای فکر می کنند زن باید فقط در چهار دیواری خانه فعالیت کند و فقط به امر خانه داری و فرزند داری بپردازد اشتباه است ، بنوعی سطحی نگری است  البته زن هم باید در عرصه اجتماع سعی کند کار و شغل هایی که متناسب با ظرفیت او است دنبال کند.

ملاک برتری تقواست

کارشناس مذهبی و فعال سیاسی افزود: مسئله بعدی اینکه زن را موجودی پائین از مردان بدانیم و مردان را بالاتر از منظر دین و عقل، هم چنین نگاهی غلط است ، قرآن کریم ملاک برتری را تقوی می داند اگر حضور زنان در اجتماع و سیاست اهمیت نداشت هیچگاه رسول اکرم صلی الله علیه و آله در غدیر خم برای تبیین  ولایت و امامت امیرالمومنین علی علیه السلام ، از زنان بیعت نمی گرفتند.

دبیر حزب اعتدال در استان قم:  در ادامه این گفتگو اذعان داشت همانطور که عرض کردم در کشور زنان نیمی از جامعه را تشکیل می دهند ، امروز برخی از زنان در حوزه های مختلف به ویژه خانواده مطالبات بحقی دارند که بعضا به دلیل مرد سالاری ، زورگویی و قلدرمآبی توسط  برخی از مردان نادیده گرفته می شود و برخی از بانوان تحت فشار ، سختی و مشکلات مواجه می شوند کرامت و جایگاه والای زن نادیده گرفته می شود ، گاهی چنین موارد ناشایسته  در عرصه اجتماع دیده می شود که زن از حق و حقوق خود و حتی مهریه که حقوق شرعی و قانونی اش است می گذرد تا از زندگی مشترک جدا شود.

زنان باید برای حل مشکلات خود تلاش کنند

وی ادامه داد: خیلی از مشکلات و مطالبات زنان وجود دارد ولاینحل مانده به همین خاطر لازم است مشارکت حداکثری زنان در عرصه اجتماع و سیاست توسط خود بانوان حل شود چرا که زنان خود آگاهی و اشراف بهتری به مشکلات خود دارند.

حجت الاسلام باباگل زاده اظهار کرد: ضرورت دارد زنان در انتخابات حضور موثرتری داشته باشند و در مجلس شورای اسلامی  با کسب کرسی های بیشتر در مجلس مطالباتشان را  جدی تر دنبال نمایند   تا با وضع قوانین برخی مشکلات اجتماعی شان حل شود  و در این بین می طلبد که خود زنان به کاندیداهای زن که صلاحیت علمی و توانمندی دارند در رای دادن به هم اعتماد کنند و با مشارکت بالا بانوان بیشتری را  وارد مجلس کنند .

 

انتهای متن/*