زنان خبر - http://zanankhabar.ir

توصیه‌هایی جهت افزایش اثربخشی شیمی‌ درمانی

به گزارش زنان خبر [1]، دکتر مهدی شادنوش و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت‌وگو با ایسنا،‌ اظهار کرد:‌ بیماران سرطانی و اطرافیان آنها باید از یک رژیم غذایی برای بیماران سرطانی پیروی کنند، چراکه این افراد با انجام هر دوره شیمی‌ درمانی دچار تغییراتی در سیستم بدن می‌شوند و باید باور داشت که تغذیه و رژیم غذایی مناسب می‌تواند به کاهش عوارض درمان از جمله شیمی درمانی کمک کند.

نقش تغذیه در کاهش عوارض شیمی درمانی

دکتر مهدی شادنوش  با انتقاد از عدم ارجاع بیماران به متخصص تغذیه از سوی بسیاری از پزشکان و آنکولوژیست‌ها، اظهار کرد: این در حالیست که این موضوع در ابتدای دوره شیمی درمانی و رادیوتراپی از اهمیت بالایی برخوردار است.

این متخصص تغذیه مرکز تحقیقات سرطان با بیان اینکه داروهای شیمی درمانی مواد شیمیایی قوی بوده و از طرق مختلف و دخالت در سیستم ساختمانی، تکثیری و زایش سلول‌های سرطانی باعث از بین بردن و توقف توسعه آن‌ها می‌شوند، ادامه داد: بدیهی است که این داروها به درجاتی کمتر در عملکرد و ساختمان سلول‌های سالم و سیستم‌های بدن تاثیر منفی دارد و چه بسا می‌تواند باعث اختلال در هضم، جذب و متابولیسم غذا در بدن شده و از این رهگذر باعث بوجود آمدن اختلالات غذایی شدیدی در بدن می‌شود.

دکترمهدی شادنوش  با تاکید بر اینکه تغذیه سالم و مناسب می‌تواند اثربخشی داروهای شیمی درمانی را افزایش و عوارض جانبی ناشی از داروها را کاهش دهد، اظهار کرد: رژیم غذایی سالم و کامل به رژیمی گفته می‌شود که دربرگیرنده تمام گروه‌های غذایی شامل کربوهیدرات‌ها (مانند نان و غلات)، گوشت‌ها، میوه‌جات و سبزیجات، شیر و لبنیات و چربی‌ها باشد.

همچنین مصرف منظم وعده‌های غذایی در فواصل زمانی مناسب می‌تواند جهت تأمین نیازهای غذایی بدن برای مقابله با بیماری مفید باشد.

 

دکتر مهدی شادنوش

دکتر مهدی شادنوش

توصیه های مفید و تغذیه‌ای در دوره شیمی درمانی

کاهش عوارض جانبی شیوه‌های درمانی با رژیم غذایی

این متخصص تغذیه بالینی با بیان اینکه شیمی درمانی انواع مختلفی از سرطان را به طور موثر درمان می‌کند، تصریح کرد:‌ با این حال همانند سایر درمان‌ها، اغلب باعث ایجاد عوارض جانبی می‌شود که برای هر فرد متفاوت است و به نوع سرطان، محل، داروها و دوز و سلامت عمومی بیمار بستگی دارند.

دکتر مهدی شادنوش ادامه داد: داروهای شیمی درمانی سلول‌های سرطانی که سریع رشد می‌کنند را تحت تأثیر قرار می دهند، از آنجاکه این داروها در سراسر بدن حرکت می‌کنند، می‌توانند بر سلول‌های طبیعی و سالم نیز تاثیر گذاشته  و در نتیجه باعث عوارض جانبی شوند که از جمله عوارض شایع شیمی درمانی می‌توان به تهوع و استفراغ، بی‌اشتهایی، خشکی دهان، اسهال یا یبوست اشاره کرد.

دکتر مهدی شادنوش در این راستا به برخی از راهکارهای تغذیه ای مؤثر در کنترل این عوارض اشاره کرد:

راهکارهای تغذیه‌ای جهت بهبود تهوع و استفراغ

 

  بیشتر بخوانید:

 

راهکارهای تغذیه‌ای جهت بهبود اشتها

راهکارهای تغذیه ای جهت بهبود خشکی دهان

راهکارهای تغذیه‌ای جهت بهبود اسهال

راهکارهای تغذیه ای جهت بهبود یبوست

این عضو هیات علمی دانشگاه در خاتمه تاکید کرد: تغذیه درمانی به بیماران سرطانی [5] کمک می‌کند تا مواد غذایی لازم جهت حفظ قدرت بدنی، جلوگیری از آسیب دیدن بافت بدن، بازسازی بافت و مقابله با عفونت و سوء‌تغذیه را دریافت و جذب کنند و افرادی که در حین درمان سرطان رژیم غذایی سالم و مناسب حاوی مقادیر کافی انرژی و پروتئین دریافت می‌کنند، احتمال بهبودی بالاتری داشته و حتی شاید بتوانند میزان بالاتر نوع خاصی از شیوه‌های درمانی را تحمل کنند.

 

انتهای متن/*

تلگرام زیر نوشت [6]