توجه مسئولان شهری به زیرساخت های شهری

معلولان در گذشته محکوم به خانه نشینی،گوشه نشینی وانزوا بودند اما اکنون تردد برای این قشر از جامعه با پیشرفت علم و به همت مسئولان شهری آسان تر شده و با مشکلات بسیار کمتری نسبت به قبل مواجه اند.

به گزارش زنان خبر، افرادی درجامعه زندگی می کنند که به دلیل ناتوانی جسمی قادر به رفت و آمد آسان نیستند.

این افراد یا همان معلولان در گذشته محکوم به خانه نشینی،گوشه نشینی وانزوا بودند اما اکنون تردد برای این قشر از جامعه با پیشرفت علم و به همت مسئولان شهری آسان تر شده و با مشکلات بسیار کمتری نسبت به قبل مواجه اند.

همسطح سازی معابر ونصب پل های مخصوص روی جوی ها از اقدامات مهمی بوده که در چند سال اخیر برای تردد آسان معلولان در سطح شهر انجام شده و باعث رضایت و خشنودی این گروه از افراد شده است.

هنوز در این بین کمبودهای برای معلولان وجود دارد به طوری که رئیس انجمن سازمان ورزش بانوان معلول به آنها اشاره کرد و گفت: توجه به زیرساخت های شهری برای تردد معلولان باید مورد توجه مدیریت شهری قرار بگیرد.

اعظم مهدیزاده با توجه به اهمیت شرایط قشر معلول در پایتخت افزود: معلولان یکی از قشرهایی هستند که به دلیل مشکلات جسمانی به راحتی نمی توانند در خیابان های شهر تردد کنند. از این رو فراهم کردن شرایط مناسب برای تردد آنها یکی از خواسته هایی است که این قشر از مدیران شهری دارند.

او در ادامه گفت: معلولان نمی توانند به راحتی و به دور از هرگونه دغدغه در خیابان های شهر تردد کنند ومتاسفانه این وضعیت برای معلولیت های شدیدتر، سخت تر و عذاب آورتر است؛ شرایط نامناسب ورودی ساختمان های اداری،ایستگاه های مترو وبی.آر.تی وحتی ساختمان های مسکونی موجب شده تا معلولان خانه نشینی را به حضور در اجتماع ترجیح دهند.

 

بیشتر بخوانید:

نگاه جامعه به مددجویان چگونه است ؟ / معرفی موسسه‌ای که از آموزش تا کارآفرینی کنار مددجویان است

 

افسردگی و  گوشه  نشینی

مهدیزاده با توجه به اینکه این رفتار چیزی جز افسردگی وگوشه نشینی را برای آنها به همراه ندارد افزود: استفاده از امکانات شهری برای همه اقشارجامعه از جمله معلولان امکان پذیر نمی شود مگر درسایه بهره مندی مدیریت شهری ومسئولان شهرسازی از نظرات کارشناسی این قشر، موضوعی که متاسفانه همواره مورد بی توجهی قرار می گیرد و موجب شده تا حداقل اقدامات صورت گرفته در راستای ایجاد بسترهای دسترس پذیری شهر برای زندگی معلولان به طور کامل غیر اصول و غیر کارشناسی شود.

رئیس انجمن سازمان ورزش بانوان معلول خاطر نشان کرد: وقتی از یک سو نه قوانین مصوب برای رفاه حال معلولان از سوی مسئولان اجرا می شود، نه علائم معلولیت ها در سایه عدم شناخت از سوی شهروندان مورد توجه قرار می گیرد، عرصه زندگی در شهر هرروز برای معلولان سخت تر وسخت تر می شود.

وی در پایان گفت: از مدیریت شهری می خواهیم در راستای بهبود تردد معلولان در سطح شهر اقدامات مناسب انجام دهند.

#مریم فراهانی

انتهای متن/*