تعیین جنسیت از منظر طب سنتی

عضو کمیته تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی جهرم جزئیات تعیین جنسیت از منظر طب سنتی را تشریح کرد و گفت: مطالعات نشان داده است زنانی که تغذیه کامل‌تری داشتند, امکان پسردار شدن در آنها بیشتر است.

به گزارش زنان خبر؛ فاطمه عباسی راد درباره تعیین جنسیت از منظر طب سنتی اظهار داشت: جنسیت جنین بسته به نوع لقاح و ترکیب گامت جنسی x زن با گامت جنسی x یا y مرد شامل دو نوع xx (دختر) و xy (پسر) است.

به‌گفته وی برای تعیین جنسیت باید شرایطی فراهم شود که بتوان نوع لقاح را تحت تأثیر قرار داد. یکی از عوامل مهمی که در این زمینه می‌تواند نقش مؤثری داشته باشد, نوع تغذیه مادر است.

عضو کمیته تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی جهرم افزود: رژیم غذایی موجب تغییر یونی محیط درونی و محیط رحم و تغییر تمایل غشای “اووال” به اسپرم با محتوای جنسی خاص می‌شود.

عباسی راد گفت: طبق مطالعات صورت گرفته نقش تغذیه در تعیین جنسیت جنین  ۷۵ تا ۸۰ درصد به اثبات رسیده است. این مطالعات نشان داده است زنانی که تغذیه کامل‌تری داشتند, امکان پسردار شدن در آنها بیشتر است.

وی بیان داشت: طبق این یافته‌ها زنانی که قصد بارداری دارند باید حداقل از دو ماه قبل رژیم غذایی را شروع کنند. در این روش از طب سنتی قدیم و روش‌های علمی جدید استفاده می‌شود. بر اساس طب قدیم خوردن بعضی غذاها مانند کاهو، توت‌فرنگی، خرما، هل، زعفران و… در هنگام باردار شدن منجر به پسردار شدن و مصرف ماست ترش و تخم‌مرغ به دختردار شدن منجر می‌شود.

عضو کمیته تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی جهرم عنوان کرد: در این میان تغذیه نقش مؤثری دارد، زیرا مواد غذایی ارتباط مستقیمی با Ph رحم دارند. مواد غذایی حاوی کلسیم و منیزیم Ph رحم را کاهش و احتمال تولد نوزاد دختر را افزایش می‌دهند و مواد غذایی حاوی سدیم و پتاسیم با افزایش Ph رحم نقش مؤثری در تولد نوزاد پسر دارند.

عباسی راد ادامه داد: روش استفاده از رژیم غذایی استاندارد خاصی ندارد و تا حد زیادی به مواد غذایی موجود در هر کشور بستگی دارد اما هدف همه یکسان بوده و تغییر تعادل بین یونهای سدیم، پتاسیم، منیزیم و کلسیم مدنظر است.