بی اشتهایی کودکتان از کجا آب می‌خورد؟

به گفته یک متخصص تغذیه رفتار غلط مادران موجب بی اشتهایی بیشتر در کودکان می‌شود.

به گزارش زنان خبر،سید ضیاء الدین مظهری متخصص تغذیه بیان کرد: بهترین راهکار برای افزایش اشتهای کودکان، دخالت نکردن والدین در غذا خوردن آنها است، چراکه بدن کودکان از سه سالگی به بعد نیاز کمتری به غذا دارد و با توجه به فعالیت زیاد و رشد کمتر آنها، موجب نگرانی خانواده ها می‌شود.

وی ادامه داد: ما اغلب شاهد تقابل مادران با کودکان به جای تعامل آنها هستیم، به ویژه زمانی که با اصرار کودک را وادار به غذا خوردن می‌کنند. باید توجه داشت زمانی که کودک لب های خود را بسته و روی برمی‌گرداند، سیر شده و بدنش نیاز به غذای بیشتری ندارد. به ندرت اتفاق می افتد کودکان به دلیل عفونت و بیماری دچار کمبود غذا شده باشند. البته این موضوع در صورت بروز، نیاز به پیگیری و آزمایش های متعدد دارد.

وی ضمن توصیه به مادران درخصوص استفاده از تنقلات گفت: مادران باید تنوع غذایی سالم را جایگزین تنقلات کنند، تا کودکان دچار بی اشتهایی و کمبود خواب نشوند. چراکه در این صورت فرآیند جذب مواد غذایی دچار اختلال می‌شود.

مظهری اساسی ترین وعده غذایی را صبحانه دانست و عنوان کرد: تجربه ثابت کرده است کودکانی که تا نیمه شب بیدار هستند کمتر تمایل به خوردن صبحانه نشان می دهند.

متخصص تغذیه با اشاره به اینکه اکثر مادران از مواد قندی برای میان وعده کودکان استفاده می کنند، ادامه داد: میان وعده های که مادران برای فرزندان در نظر می گیرند، عوارضی همچون دیابتو چاقی به همراه دارد.

وی افزود: هیچ ماده اشتها اوری برای کودکان وجود ندارد. عموم مادران به دلیل نداشتن اطلاعات کافی از قطره آهن استفاده نمی کنند و بدن کودک دچار کمبود ذخیره آهن می شود.

مظهری اظهار داشت: با توجه به آلودگی هوا، استفاده از ویتامین AD  از هفته اول پس از تولد نوزاد، می توان از ابتلا به نرمی استخوان و راشیتیسم جلوگیری کرد.

وی ضمن اشاره به اقدامات انجام شده توسط معاونت بهداشت وزارت بهداشت یادآور شد: به مادران باردار تا ماه چهارم بارداری علاوه بر اسید فولیک، ید نیز باید داده شود زیرا کمبود ید در بانوان، کم کاری تیروئید در جنین را به همراه دارد و از ماه چهارم به بعد نیز مصرف مولتی ویتامین های حاوی ١٢۵ گرم ید، از بی اشتهایی کودکان پیشگیری می کند.

 

 

منبع: طبیب من

 

انتهای متن/*