زنان خبر - http://zanankhabar.ir

بیش از ۳۶ درصد بیماران کرونایی سردرد دارند

به گزارش زنان خبر [1]، دکتر ناصر مهربان [2]  متخصص مغز و اعصاب [3] با اشاره به علائم جدیدی که در حال حاضر در بیماری کرونا مشاهده می‌شود، اظهار داشت: علائم این بیماری در حال حاضر می‌تواند خود را به اشکال مختلفی از جمله علائم عصبی مانند سردرد، سرگیجه، گیجی، منگی و اختلال شناختی و درگیری اعصاب مرکزی و محیطی و عضلات نشان دهد.

وی با بیان اینکه سردرد [2] یکی از چند علامت‌ بیماری کرونا است که در بین ۳۶ تا ۴۰ درصد مبتلایان دیده شده، اظهار کرد: سردرد می‌تواند ظرف مدت ۵ تا ۷ روز از شروع دیگر علائم کرونا از جمله تب و سرفه و سایر علایم عفونت حاد خودش را نشان دهد. این سردرد می‌تواند از خفیف تا شدید وجود داشته باشد که در موارد شدید ممکن است حاکی از یک اتفاق [2] مهم باشد.

این متخصص مغز و اعصاب [2] ادامه داد: بیماری عصبی شدید، معمولا در افراد  مبتلا به کرونایی که دارای بیماری زمینه‌ای چاقی، دیابت یا فشار خون بالا هستند بیشتر رخ می‌دهد  ولی  سردرد در بیمارانی که به صورت خفیف مبتلا به کرونا شده‌اند نیز مشاهده می‌شود.

مهربان افزود: در صورتی که یک شخص، تغییری در الگوی سردرد و یا شدت سردرد مشاهده کرد و یا اینکه مبتلا به یک سردرد جدید شد باید ضمن خودداری از مصرف مسکن برای بررسی علت سردرد، به پزشک متخصص مراجعه کند.

وی با بیان اینکه کرونا یک بیماری ویروسی است و باکتریایی نیست، مصرف خودسرانه مسکن و یا آنتی بیوتیک‌ را عاملی برای پنهان شدن دیگر علائم بیماری مانند تب دانست و افزود: خیلی از افراد با مشاهده هر سردردی به صورت خودسرانه اقدام به مصرف مسکن می‌کنند که می‌تواند آسیب جدی به نواحی مختلف بدن از جمله کلیه وارد کند و همچنین باعث سرکوب علایم مهم بیماری مثل درد و تب شود که تشخیص دیررس بیماری؛ و عوارض جبران ناپذیر را در پی دارد.

این متخصص مغز و اعصاب [2]، درباره سرددرهای میگرنی گفت: اضطراب نسبت به مبتلاشدن به بیماری کرونا، اختلالات خواب و تغییر سبک زندگی می‌تواند باعث تشدید حملات سردردهای میگرنی شود اما باز تأکید می‌شود که  افراد باید از مصرف خودسرانه مسکن پرهیز کنند و با مراجعه به پزشک تحت بررسی و درمان موثر قرار بگیرند.

http://www.drmehraban.com متخصص مغز و اعصاب [4]

 

انتهای متن/*