به شما پیشنهاد می کنیم از موزه موسیقی بازدید کنید

شاید شما جزو افرادی هستید که عشق فراوانی به موسیقی و آشنایی با تاریخ این هنر دیرینه دارید برای این منظور به شما پیشنهاد می کنیم که از موزه موسیقی در تجریش دیدن کنید.

به گزارش زنان خبر، اگر علاقه مندید که از تاریخچه ساخت بنای موزه موسیقی آشنایی بیسشتری داشته باشید خواندن این گزارش خالی از لطف نیست.

برخی از بناهای قدیمی تهران دراین سالهای اخیر برای حفظ و نگهداری به مرکز فرهنگی و تفریحی تبدیل شده است که یکی از این بناها، بنای قدیمی ای در خیابان دربندی در حوالی میدان تجریش است این ساختمان زیبا با معماری فاخرش روزگاری مسکونی بود و درسال ۱۳۷۲ طرح راه اندازی موزه موسیقی در آن ارائه شد.

این بنا از سال ۱۳۷۴ به بعد نام “موزه موسیقی”را به خود گبفت و مرمت و بازسازی آن از سال ۱۳۸۲ آغاز شد از سال ۱۳۸۸ این موزه فعالیت رسمی خودش را در عرصه فرهنگ و هنر آغاز کرد و اکنون به دلیل وجود بخش های تخصصی و ارزشمند به مکانی فرهنگی برای علاقه مندان به موسیقی تبدیل شده است.

کتابخانه ای با بیش از ۶ هزار جلد کتاب، آمفی تئاتر و استودیو، سالن سازهای زهی، بادی، گنجینه ارزشمندی از نخستین صفحات موسیقی ضبط شده به دستور مظفرالدین شاه قاجار و نمایش مراحل ساخت و ساز از مهمترین بخش های این موزه است.

نوع چیدمان این موزه برای علاقه مندان به موسیقی و تاریخ آن جذاب خواهد بود اگر قصد رفتن به این موزه را دارید می توانید به میدان تجریش، خیابان شهید دربندی، سه راه تختی، کوچه نمازی مراجعه کنید.

بخش های مختلف موزه

سالن های موجود در موزه با هدف شناساندن بهتر و ارائه اطلاعات دقیق در مورد سازهای موجود در این موزه به تفکیک نوع ساز، به سه بخش سازهای بادی، سازهای کوبه ای و ساز های زهی تقسیم بندی شده است.

سالن سازهای نواحی مختلف ایران: این سالن در طبقه همکف موزه قرار دارد. سازهای موجود در این سالن به سه بخش عمده ساز های بادی، سازهای زهی و سازهای خود صدا طبقه بندی شده اند.

سالن ساز های کوبه ای: که در طبقه همکف قرار دارد نیز، شامل ساز های کوبه ای “پوست صداهای یک طرفه” و “پوست صداهای دوطرفه” از اقصی نقاط ایران است که جهت بازدید مشتاقان موسیقی ایرانی به نمایش گذاشته شده است.

سالن ساز های سنتی:این سالن در قسمت بالای همکف ساختمان اصلی موزه دایر است.

 

 

انتهای متن/*