بانوی کارآفرین سرپلذهابی که جوانیش را وقف تولید و توسعه مشاغل خانگی نموده/ در هم تنیدن تار و پود فرش دستبافت در سرپلذهاب

بانوی کارآفرین سرپل ذهابی که جوانیش را وقف تولید و توسعه مشاغل خانگی کرده است، گفت: هنرهای اصیل ایرانی فرصتهای مناسبی را برای راه اندازی یک کسب و کار مناسب و درآمدزا ایجاد می کند.

به گزارش زنان خبر، به نقل ازبازی دراز، مناطق روستایی در تسریع روند تحقق اقتصاد مقاومتی موثر است زیرا روستاها بیشترین سهم را در تولید دارند ،در این راستا خبرنگار بازی درازبه سراغ کارآفرینی فعال در روستای آینه توابع سرپل ذهاب رفته و مصاحبه تفصیلی با وی ترتیب داد تا از انگیزه و هدف از بافت فرش و تابلوفرش نیز جویا شود.

 

اول خود را معرفی کنید:

فاطمه بهرامی ۲۶ساله ساکن روستای آینه ازشهرستان سرپل ذهاب دارای دیپلم کامپیوترهستم.

 

چرا ادامه تحصیل ندادید؟

من آرزو داشتم مهندس کامپیوترشوم اما به علت بضاعت مالی و سختی های که دررفت و امد روستا به شهر داشتم نتوانستم به آرزویم برسم، اما با تلاش و کوششی که به خرج دادم توانستم شغل خانگی برای خودم فراهم کردم.

 

شغلت رو برای مخاطبان توضیح می فرمایید؟

من بعد از اتمام تحصیلم و بازماندن از تحصیل دردانشگاه ، در کنارخواهرم بزرگترم قالی بافی یاد گرفتم، قلاب بافتنی که دستم گرفتم با خودم عهد بستم یک روزی بتوانم منبع درآمدی برای خودم و خانوادم باشم بلکه شاید روزی بتوانم تحصیلم را ادامه دهم، این بود که هر روزی که گذشت تجربه قالی بافی من بیشتر شد و به تنهایی توانستم با سرمایه کمی که داشتم یه قالی را دار بیندازم.

 

از سختی های کاری که پیش رو داشتید شرح دهید:

اوایل کار فراهم کردن وسایل بافت برایم از لحاظ مالی سخت بود اما با فروش اولین تابلو فرشی که بافتم توانستم وسایل بافت با کیفیت بهتری و کابرد بیشتری تهیه کنم و کار بافت قالی را با پشتکار و اراده ادامه دهم. شبها تا نیم وقت کار میکردم و انگار تار و پود های قالی با من حرف میزند و من را به آینده امیدوار می کردند.

فروش تابلوفرش ها که با زحمات زیادی بافته بودم برایم خیلی سخت بود، بازار فروش شهرستان سرپل ذهاب رونق نداشت،اما ناامید نشدم و با سرمایه اندکی که داشتم سفارش های بسیاری برای بافت گرفتم. درانباری ۶متری که داخل حیاط داشتیم بافت دار قالی را با جدیت بیشتر ادامه کردم.

 

چه افرادی عامل موفقیتت بودند و توانستند کمک کارت باشند؟

برای اینکه سفارش بافت فرش گرفتم به مواد اولیه بسیاری نیاز داشتم، چون تا کار تحویل نمیدادم پولی به دست نمی اوردم وسرمایه ای نداشتم.به همین خاطربه بسج سازندگی سپاه ناحیه سرپل ذهاب رفتم و حاصل زحمات دستهایم که شبانه روز کار میکردم را نشان دادم. تلاشم، سختی های که از چشمانم به پای بافت تار و پودهای قالی به انتظار گذاشته بودم،بازگو کردم و امیدم این بود که این مسئول نمونه کارم رابپسندد. آری! خداوند جواب تلاشهایم را داد .مسئول بسیج سازندگی شهرستان من را برای برای دریافت وام اشتغال معرفی کرد و پرونده تشکیل شد، از خوشحالی اشک توچشمام جمع شد و مطمئن شدم می توانم سفارش بیشتری بگیرم.

 

پس از گذراندن مراحل قانونی و اداری ، مبلغ ۱۰ میلیون تومان تسهیلات از بانک عامل دریافت کردم و توانستم دار قالی بزرگی راه اندازی کنم و همچنین دو دار قالی دیگرخریداری کنم تا در کنار خودم  خانم های بیکار روستا بکارگیری کنم و برای آنها شغل ایجاد کنم.

 

چند نفرتوانستید اشتغالزایی کنید؟

خوشبختانه توانستم به ۴ نفر از خانم های روستا که از لحاظ مالی بضاعت داشتند و بی سرپرست بودند قالی بافی یاد دهم و در کنار خودم قالی بافی شروع کردند خدارا شاکرم منبع درآمد مناسب و حلال برای خانواده و سایر کارآموزان عرصه فرشبافی فراهم کردم.

 

چگونه توانستید تعداد سفارش های بافت فرش را بیشتر کنید و درامد بیشتری به دست بیاورید؟

از طریق خرید مواد اولیه فرش بافی ازاستان‌های دیگر با تجار و فعالان فرش استان کرمانشاه آشنایی بیشتری پیدا کردم و موفق شدم با مسئول شرکت تولیدی قالیبافی در شهرستان گیلانغرب آشنا شوم  و سفارش ها خوبی با سایز ۱۲ متری، ۶ متری و ۳ متری از ایشان گرفتیم و پس از تحویل فرش، دستمزد به حسابمان واریز شد. خیلی خوشحالم که توانستم در طی ۸ سال به این پایه از موفقیت برسم.

 

در سال چه تعداد فرش بافت می دهید و چقدر درامد به دست می آورید و چه مدت در روز مشغول به کار هستید؟

 

در سال ۴ تخته فرش به متراژهای مختلف ، ۳ متری ، ۶متری بافت می دهم و شبانه روز بیشتر از ۸ ساعت کار می کنم، سالانه حدود ۱۵ میلیون تومان درامد دارم.به نسبت وضعیت بازارو سطح فروش درآمدم متغیراست.

 

از درآمدتون راضی هستید؟

من به نسبت درآمدم زحمات زیادی میکشم اما چوت علاقه وافری به بافندگی دارم، سختی برایم معنی ندارد، انگار این نقش و نگارهای که در کنارهم می بافم درهر زمینه ای از فرش و تابلو فرش به من روحیه ای امید بخش به زندگی می دهد.همچنین از اینکه می توانم خرج زندگی خودم را تامین کنم و هم کمک معیشتی به دیگر بافنده های کنارم داشته باشم خیلی راضیم . راضیم که روی پای خودم ایستاده ام.

 

بعد از وقوع زلزله اخیر در سرپل ذهاب با چه مشکلاتی روبرو شده اید؟

شب زلزله متاسفانه کارگاه قالی بافیم دچار تخریب شد و تعدادی از وسایل بافتمان شکسته شد. اما خودم و ۴ خانم بافنده دیگر با همکاری هم به کارگاه سرو سامان دادیم و همچنان با کمترین امکانات به کارمان ادامه می دهیم. برای ادامه شیرینی و لذت این شغل خانگی هیچ سختی نمی تواند مانع کارمان شود.

 

سخن پایانی:

با توجه به اینکه بعنوان کارآفرین برتردر عرصه اقتصاد مقاومتی در شهرستان سرپل ذهاب معرفی شدم و توانستم با کمترین امکانات و گذراندن سختی های زیادی برای خودم و دو نفر دیگر کارآفرینی کنم لذا ازمسئولین خواهشمندم نسبت به کسانی که استعداد هنرهای اصیل دارند توجه کنند و با حمایت و مساعدت خاص ، پشتیبان تولید کنندگان باشند.

و همچنین از خانم های که علاقه به کارهای هنری دارند و سرمایه اندکی دارند پیشنهاد می دهم وارد عرصه قالی بافی شوند تا در تولید داخلی راهی برای تحقق اقتصاد مقاومتی باشیم وشغل مناسبی برای خود با سودآوری بالا فراهم کنند.

انتهای پیام/

 

انتهای متن/*