باربی در روز جهانی زن خودنمایی می‌کند

به مناسبت روز جهانی زن، شرکت سازنده عروسک‌های باربی از عروسک‌هایی رونمایی کرده که در طراحی‌شان از شخصیت‌های زنان موفق الهام گرفته‌ است.

به گزارش زنان خبر، عروسکی بااندام بزرگ‌سالان برای بازی دختربچه‌ها طراحی شد که در سطح جهان توانست به اهداف خود دست یابد.

باربی در بین دختربچه‌ها جذابیت دارد و لباس‌های نیمه برهنه، آرایش و سبک این عروسک غربی سبب الگوبرداری کودکان می‌شود و می‌خواهند همانند این عروسک نمایان شوند.

این عروسک طبق فرهنگ آمریکایی ساخته‌شده است و باحجاب، متانت، شخصیت و وقار یک زن کاملاً مغایرت دارد.

تنوع و اشکال مختلف این عروسک نگران‌کننده است و مادران باید آگاه باشند که عروسک و اسباب‌بازی‌هایی که در اختیار فرزندان خویش قرار می‌دهند آثار روانی مخرب نداشته باشد.

متأسفانه در کشور ما نسبت به این موضوع غفلت شده است و عرضه باربی، این عروسک غربی در فروشگاه‌ها همچنان ادامه دارد و فروش آن غیرقانونی نیست.

مادران بدانند که عروسک غربی الگوسازی‌های نادرستی برای کودکان دارد و به‌طور واضح و بی‌تعارف باید بگویم که باربی یک فاحشه غربی است؛ در اختیار گذاشتن آن برای بازی کودکان به‌مرورزمان ذهن او را درگیر خواهد کرد و در بزرگ‌سالی آسیب‌های جدی به کودک وارد می‌کند.

این عروسک بافرهنگ و اندیشه‌های اسلامی کشورمان تفاوت دارد و بااندام، آرایش، متعلقات و ابزاری که همراه دارد نشانه‌های ترویج انحراف است.

شاید مقصر خودمان باشیم که عروسک‌های جذاب برای کودکان طراحی نکردیم که این‌چنین آنان جذب باربی شدند، برخی عروسک‌ها ساخته شد تا جایگزین آن شود ولی علاوه بر قیمت گران برای کوکان هیچ جذابیتی نداشت.

جالب اینجا است که شرکت سازنده این عروسک به مناسبت روز جهانی زن از عروسک‌هایی رونمایی کرده که در طراحی‌شان از شخصیت‌های زنان موفق الهام گرفته‌ است.

شخصیت باربی کاملاً رد شده است و اکنون با ایده‌ای نو شروع به ساخت عروسک با نماد شخصیت زنان موفق کرده است تا به محبوبیت بیشتری دست یابد.

غرب با هر روش، مسیر و ترفندی زن را ابزاری بیش نمی‌داند و زنان را به ابزار تبدیل کرده است و این تفکر را با ساخت عروسک‌ها نیز به کودکان منتقل می‌کند؛ خنده‌دار است که در روز جهانی زن مدافع حقوق زنان می‌شوند و برای کشورهای دیگر نسخه‌های رنگین‌کمانی می‌پیچند.

مهدیه خسروی

 

انتهای متن/*